Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fotky: Apocalyptica vystoupila na Sychrově. Takový koncert zámek ještě nezažil

Martin Palounek

Martin Palounek

3. 7. 2011

Přímo na první prázdninový den, pátek 1. července, byla naplánovaná v pořadí již třetí letošní show finského kvartetu Apocalyptica. Koncert byl umístěn do parku zámku Sychrova a po všech stránkách se jednalo o netradiční zážitek.

Apocalyptica při koncertě na Sychrově Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Apocalyptica si naší domoviny letos užívá plnými doušky. Po vystoupeních v plzeňské Lokomotivě a pražské Arše zvolili tentokrát velmi netradiční místo pro show. Co by mohlo být romantičtější, než koncert souboru cellistů hrajících pod hvězdnou oblohou v malebném parku s nádherným klasicistním zámkem v pozadí?

Nikdo nic neví

Zpočátku to ovšem vypadalo, že se do těchto prostor dostane jen pár vyvolených. Hodinu před samotným představením byla masa lidí uskupená v dlouhé nudli táhnoucí se až na parkoviště. Přestože Sychrov hostí umělce poměrně často, návštěvníci hlasitě pokřikovali, že něco takového tady ještě nezažili.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_07_01_apocalyptica_sychrov/]

Pořadatelé totiž nedomysleli drobný detail. Na nádvoří hned vedle sebe umístili prodej lístků a kontrolu lístků z předprodeje. Protože ovšem nikoho neinformovali, vytvořila se šílená fronta, kde teprve po zhruba tři čtvrtě hodině čekání jedinci se zakoupenými vstupenkami zjistili, že čekali úplně zbytečně, a že mohli bez čekání projít přímo do areálu. Bezpečnostní agentura dostala pokyny k vyřešení tohoto problému až zhruba půl hodiny před startem akce.

Večer zahájil český soubor Femme 2 Fatale. Velmi příjemná záležitost na rozehřátí davu. Za volbu předkapely mají pořadatelé zlatého bludišťáka. Z hudby založené na houslích jsme se tak přesunuli jen o chlup hlouběji k violoncellům.

Nikdo nesmí dovnitř

Zajímavá situace nastala, když předkapela dohrála. Bubeník si šel odskočit pro pivo ke stánku, nicméně když se vrátil zpět ke vchodu do backstage, ochranka ho odmítala pustit. Zkoušel všemožnými způsoby přemlouvat zatvrzelého zřízence, ale neměl nejmenší šanci. Trapná situace došla k rozřešení až s příchodem nadřízeného.

Pódium na Sychrově

Co se ovšem nemůže této akci upřít, je špičkový zvuk. Když na stage nakráčelo trio cellistů s bubeníkem, publikum rozechvěl podmanivý zvuk strun a smyčců. Finští mistři začali tradičně dvěma songy z posledního alba 7th Symphony, nicméně nechyběly ani oblíbené covery Mettalicy.

Bubeník se smyčcem

To, že si s sebou Apocalyptica vzala na turné zpěváka, není pro věrné fanoušky ničím překvapivým. Velmi zajímavé ovšem bylo, když Eicca Toppinen začal vyprávět, že měl sen, ve kterém jejich bubeník, Mikko Sirén, hrál na cello. Okamžitě na to se tato vize stala realitou a bubeník na další skladbu vzal opravdu smyčec do ruky.

Když se nad zámeckým parkem rozprostřel plášť tmy, celá show se rozjela ještě divočeji za mohutné podpory světelných efektů. Kapela vytvořila ohromnou show, takže krom podmanivého zvuku bylo i na co se koukat. Set byl uvážlivě prokombinován, staré kousky doplňovaly ty nové, nebyla hluchá místa. Nezapomenutelný zážitek pro každého, kdo vážil cestu na Sychrov.

Komentář fotografky Evy Makovské

„Super zvuk, ještě že tu nemají oboru. Být to na Konopišti, tak z toho jeleni začnou shazovat parohy.“

Světla zhasla. Neklamný náznak toho, že show spěje ke svému konci. Napjatí fanoušci čekají, co přijde dál. Po pětiminutovém roztleskávání se na pódiu začínají mihotat čtyři drobná světélka. Kdo si počkal, ten se dočkal. Na závěr zazněl hvězdný singl z roku 2008, I Don’t Care. Apocalyptica dala Sychrovu sbohem skladbou norského skladatele Edvarda Griega, In the Hall of the Mountain King. Přes všechny organizační nedostatky vskutku velkolepá show.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotky: Apocalyptica vystoupila na Sychrově. Takový koncert zámek ještě nezažil