Menu
TOPZINE.cz
Hudba

For Semafor: Filmový dokument, který vypráví o lásce k hudbě Suchého a Šlitra

Petra Duhajská

Petra Duhajská

2. 11. 2010

FOTO: For SemaforPavel Klusák, hudební publicista a šéf labelu Klíče, přišel nedávno s nápadem opět trochu oživit stále oblíbené písně dua Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Oslovil známější i méně známé české i méně české umělce a vzniklo CD For Semafor. Nyní přichází do kin i stejnojmenný film.

FOTO: For Semafor

Jan Burian, Křehcí muži a část štábu, Zdroj: distributor filmu

Málokdo by asi neznal alespoň nějakou melodii či pár veršíků z písniček z divadla Semafor. Každá další generace si je opět objeví stejně jako například ty nejoblíbenější dětské knihy. A mezi hudebníky je dvojice Suchý & Šlitr v podstatě modlou a stálým vzorem. Dokazuje to i stylová různorodost, kterou For Semafor přináší.

Pavel Klusák tentokrát v roli filmového producenta celý projekt začal a neustále na něj (pod dohledem svých dětí) dával pozor a podporoval ho. Oslovoval hudebníky, kteří podle něj mohli mít o něco takového zájem, a během nahrávání s nimi občas prohodil o hudbě ze Semaforu a jejích tvůrcích pár vět. Vše samozřejmě z režisérské sesličky řídil Miroslav Janek.

Hodnotit hudební stránku snímku For Semafor není úplně namístě, zvlášť když se na světlo světa dostává až po hudebním nosiči, jehož vznik vlastně dokumentuje. Sám Klusák ve filmu prohlásil: „Nevím, jak dopadne CDčko, ale dokumentaci budeme mít perfektní.“

A v tom je asi největší slabina tohoto filmu. Působí spíš jako bonus k albu: ne samostatný film, ale jen dokument o vzniku jiného díla. Hudební fanoušek si spíš zakoupí hudební nosič. Film For Semafor už toho moc nového nepřináší.

Sledovat nahrávání a vymýšlení, zkrátka práci hudebníků je sice zajímavé, ale na více než osmdesát minut kvalitní podívané to nestačí. Je škoda, že nebylo mnohem více prostoru věnováno mluvení. Jen několik z protagonistů se svěřilo s tím, proč si vybrali právě danou píseň, a málokdo se pouštěl do nějakých širších promluv o tom, co pro ně Suchý a Šlitr znamenají, jak je jejich hudba ovlivnila apod.

Takto se vlastně jedná víc o dokument o jednotlivých hudebnících než o Semaforu. Některým pronikly kamery přímo do domu nebo bytu. Částečně i díky tomu se filmařům podařilo vytvořit příjemnou lidskou atmosféru, která se spolu s pohodou, radostí z tvoření a láskou k hudbě nese celým filmem. A v tom je naopak jeho největší klad. Protože písničky Suchého a Šlitra už jsou téměř zlidovělé, kouzlo všedního dne se k nim skvěle hodí.

Ti, kteří mají písně ze Semaforu rádi, jistě mohou vyrazit do kina a nebudou zklamaní. Nové fanoušky se možná také podaří získat, ale, jak už bylo řečeno, zejména díky hudebnímu výsledku snahy Pavla Klusáka. Skoro by se dalo říci, že film For Semafor přinese nejvíc těm hudebním nadšencům a fanouškům, kteří rádi sledují muzikanty při práci. Bez ohledu na to, jestli jsou také fanoušky Suchého a Šlitra.

For Semafor

Dokumentární / Hudební
Česko, 2010, 83 min

Režie: Miroslav Janek
Účinkují: Dva, Vypsaná fixa, Tata Bojs, Midi lidi, Jaroslav Dušek & Vizita Band, Mňága a Žďorp, Magnetik & Robert Nebřenský, Ecstasy of St. Theresa, Petr Nikl, Květy, Jan Burian & Křehcí muži, Zatrestband, Přemysl Rut, Allstar Refjúdží Band, Kazety, Jiří Konvrzek, Jan Štolba Trio, Irena a Vojtěch Havlovi

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

For Semafor: Filmový dokument, který vypráví o lásce k hudbě Suchého a Šlitra