Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Foo Fighters: Zářící objekt na rockovém nebi

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

3. 11. 2010

Čtveřice z amerického západu letos slaví patnácté výročí. A stále znovu dokazuje, že mezi rockovými hvězdami dneška má nesporně své místo. Proslulí ufologové mají za sebou úctyhodnou řadu úspěchů. Pojďme si některé připomenout.

FOTO: Foo Fighters

Historie Foo Fighters se začala psát v roce 1995. Jejich zakladatel Dave Grohl hrával jako výrostek na bicí v kapele Scream. Další zastávkou se pro něj stala začínající Nirvana – v době, kdy se k ní Grohl připojil, měla už namířeno k úspěchu. Než se mladý bubeník stačil rozkoukat, sláva byla tady se vší parádou. Bohužel toto období nemělo dlouhého trvání a grungeová jednička zmizela ze scény po osudném výstřelu z Cobainovy brokovnice v dubnu 1994.

Nový začátek

Grohl se drsným koncem nenechal vyvést z míry. Neotálel a pustil se do práce, aby už napřesrok mohl vydat své výtvory pod jménem Foo Fighters. (Jedná se o příznačný projev Grohlovy posedlosti vším, co souvisí s UFO. Foo Fighters je jméno, které vymysleli za války američtí letci pro podivné objekty, na něž tu a tam natrefili ve vzduchu. )

První eponymní desku nahrál Dave Grohl téměř celou sám.  Brzy se mu poštěstilo najít spoluhráče a jeho doménou se  stala kytara a zpěv. Kapela Foo Fighters tedy poprvé stanula před publikem, které napjatě očekávalo, s čím se nirvanovský dědic vytasí.

Jeden úspěch za druhým

Hned na prvním albu se našlo několik nadějných skladeb, v hitparádách si vedla dobře zejména Big Me. Po dvou letech potěšila kapela nově nabyté fanoušky další deskou The Colour And The Shape, z níž se vyklubala trefa do černého. Získala svým tvůrcům cenu Grammy a oblažila uši posluchačů písněmi Monkey Wrench či Everlong.

Po dalším dvouletém intervalu představila skupina, nyní už slušně etablovaná, album There Is Nothing Left To Lose. Diváci MTV se možná při jeho poslechu potutelně usmívají – kapela se totiž vyřádila při natáčení videoklipů. Zejména video k  Learn To Fly stojí za zmínku. Strašidelná kulatá paní a půvabné culíčky Davea Grohla  se jistě mnohému vryly do paměti.

Grohlovy odbočky

S třetím albem se Foo Fighters definitivně uhnízdili mezi nejúspěšnějšími americkými rockery.  Svou pozici ještě utvrdili následující vynikající deskou One By One. Grohlovo pole působnosti se postupem času rozšířilo o metalovou formaci Probot a také o epizodu s věhlasnými Queens Of The Stone Age. S těmi si Grohl zavzpomínal na staré časy v roli bubeníka.

K desátým narozeninám si kapela dopřála dárek v podobě dvojalba In Your Honour. Nenuceně na něm přechází od syrového rockového zvuku k  melodickým baladám. Pochází z něj mimo jiné singl D.O.A. doplněný rozkošným videem, v němž fyzikální zákony doznávají nevídaných změn.

Kromě živáku Skin And Bones je zatím posledním studiovým počinem Echoes, Silence, Patience & Grace vydané před třemi lety. V loňském roce se Foo Fighters ještě ohlédli zpět na kompilaci Greatest Hits, načež se na nějakou dobu odmlčeli. Čím letošní jubileum oslaví, to prozatím zůstává záhadou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foo Fighters: Zářící objekt na rockovém nebi