Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Folkrockeři Sliotar mají za sebou 2 000 koncertů, v Praze budou poprvé

Martin Peška

Martin Peška

28. 6. 2012

Irské trio kombinující irskou tradiční hudbu s moderním zvukem zavítá poprvé do Prahy, kde zahraje ve středu 18. července. Jako support vystoupí domácí Hakka Muggies.

video
play-sharp-fill

Skupina Sliotar, která vznikla v irském Dublinu v roce 1996, má za sebou přes 2 000 koncertů a hraje po celé Evropě, kde bývá pravidelným hostem festivalů v Německu, Belgii, Francii, Itálii, Rakousku nebo Finsku. Čeští fanoušci ji mohou znát z festivalu Keltská noc na Plumlově, kde jsou muzikanti ze Sliotaru už 10 let pravidelnými účastníky.

Informace o koncertu:
Vystoupí: Sliotar, Hakka Muggies
Datum: středa 15. srpna, začátek koncertu od 21:00 hod.
Místo: Klub Vagon (Národní 25 Palác METRO, Praha 1)
Vstupenky: 150 korun na místě

Jejich hudba je směsí současné irské lidové hudby a folkrocku. „Daří se jim zmobilizovat větší a plnější zvuk než u mnohých kapel, které mají i dvojnásobnou velikost. Instrumentální skladby jsou uspořádány velmi originálním způsobem a se zajímavými zvraty. Výběr písní je vynikající. Hudba Sliotar je čistá a silná záležitost,“ napsal o nich Tom Keller z FolkWorld.

Ačkoliv hrají pouze na akustické nástroje, jejich hudba je nabitá obrovskou energií. Styl hry, kterou předvádí Ray McCormac na irské flétny (whistles) a loketní dudy (uillean pipes), uvádí v úžas pro svou technickou dokonalost a originalitu.

„Hutný doprovod, tvořený kytarou J. P. Kallia a bicími Dese Gorevana, podtrhuje podmanivé melodické linky a dává vzniknout nevšední podobě irské hudby, nabité energií. Nedílnou součást repertoáru Sliotar tvoří také staré tradiční písně v podání a capella,“ řekla o Sliotaru Markéta Janatová z pražské kapely Hakka Muggies, která 18. července ve Vagonu zahraje irské lidovky v rockových a metalových aranžích a podobně laděné původní skladby.

video
play-sharp-fill

V minulosti Sliotar spolupracovali s mnohými velkými jmény irské hudby jako je například Dervish, Lunasa, ale také třeba s kalifornskými celtic-punkery Flogging Molly nebo kanadskými keltskými rockery The Mahones.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Folkrockeři Sliotar mají za sebou 2 000 koncertů, v Praze budou poprvé