Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Flying Lotus na novém albu zvládá vše. Abstraktní hip-hop, jazz, house, ambient i vážnou hudbu

Redakce

Redakce

12. 7. 2010

Názvy žánrů použité v titulku jsou jen hrubým náčrtem toho, jak zní Cosmogramma, třetí studiové album Stevena Ellisona a.k.a. Flying Lotus, synovce jazzové legendy Alice Coltrane. Cosmogramma stojí zcela mimo jakékoliv škatulkování a Flying Lotus na ní dokazuje, že slovo génius není v jeho případě úplně mimo.

Flying Lotus, Zdroj: Warp Records

Flying Lotus se s každým dalším albem posouvá hlouběji do vesmíru. Po prvních beatech, ovlivněných lidmi jako Madlib nebo J Dilla, přes jakousi vizi Los Angeles viděnou z kosmické lodi se na Cosmogramma zcela odprostil od pozemského světa.

Ellison pokračuje v upgradeování svých, jakoby ručně poskládaných beatů, doplněných o zpožděné, ale o to více hyperaktivní perkuse, které zní jako by se měly každou chvíli rozpadnout. I tohle je jeden z jeho trademarků, který se snažil kdekdo marně okopírovat. Steven na to šel chytře a obohatil svůj zvuk natolik, že by bylo nemožné jej jakkoliv napodobit. Na Cosmogramma tak slyšíme, kromě onoho experimentálního hip-hopu, i free-jazzovou hru na saxofon v podání bratrance Raviho Coltranea, splašenou basu á la Squarepusher a nadpozemské smyčce Miguela Atwood-Fergusona.

Na desce se objevuje i několik hostujících zpěváků, přesněji řečeno tři; Thom Yorke z Radiohead, Stephen Bruner alias Thundercat (dříve v Suicidal Tendencies) a Laura Darlington. Za jediný klasický featuring by se dal považovat snad jen Thundercatův příspěvek. Ellison se nenechal omámit hvězdnou aurou a všechny hlasy jsou jen dalším zvukem, dalším dílem bezchybně zakomponovaným do skládačky.

Na Cosmogramma se opravdu těžko hledají nej skladby, jedinou vyloženě chytlavou věcí je snad jen Do the Astral Plane, Lotusův osobitý pohled na house, s dokonalou letní atmosférou, která dokáže vyvolat úsměv i u toho největšího pesimisty a husí kůži i v 35stupňovém vedru. I podle Ellisonových slov (který mimochodem Cosmogramma označuje jako vesmírnou soap-operu) je ale ideální vychutnat si tu třičtvrtěhodinku pěkně vcelku, k čemuž výrazně přispívá i volná struktura skladeb, kdy v jedné stopě se velice často vystřídají dva různé nápady, případně variace na jedno téma.

Cosmogramma rozhodně není deska pro každého (na druhou stranu, která je?). A tak i když je klíč vyobrazen na obalu, při poslechu si jej musí najít každý sám. Ten, komu se to povede, ale nebude ani v nejmenším litovat.

Flying Lotus – Cosmogramma

Vydavatel: Warp Records
Vydáno: 3. května 2010
Celkový čas: 45:44
Seznam skladeb: Clock Catcher, Pickled!, Nose Art, Intro//A Cosmic Drama, Zodiac Shit, Computer Face//Pure Being, …and the World Laughs with You (feat. Thom Yorke), Arkestry, Mmmhmm (feat. Thundercat), Do the Astral Plane, Satelllliiiiiiiteee, German Haircut, Recoiled, Dance of the Pseudo Nymph, Drips//Auntie’s Harp, Table Tennis (feat. Laura Darlington), Galaxy in Janaki

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Flying Lotus na novém albu zvládá vše. Abstraktní hip-hop, jazz, house, ambient i vážnou hudbu