Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Flashforward. Je už vzpomínka na budoucnost pouhou minulostí?

Co se stane, když všichni lidé na zemi najednou ztratí vědomí? A co když se přitom navíc přesunou do své budoucnosti? Někdo zpanikaří, někdo se zamiluje, někdo spáchá sebevraždu a někdo se tomu snaží přijít na kloub… Flashforward je americký seriál, který je právě o tom všem.

Flashforward - hlavní hrdinové, Zdroj: distributor seriálu

Když americká televizní stanice ABC oznámila, že se L.O.S.T. (Ztraceni) – jeden z jejích nejúspěšnějších seriálů, který vysílala od roku 2004 – blíží ke konci, zároveň se začaly objevovat zmínky, že vzniká seriál nový, který by měl stávající Losty nahradit. Onou náhradou se měl stát sci-fi seriál s příznačným názvem Flashforward (v češtině trochu zdlouhavěji Vzpomínka na budoucnost). Námět seriálu si tvůrci vypůjčili ze stejnojmenné knihy kanadského spisovatele Roberta J. Sawyera.

Jak se dá vzpomínat na budoucnost

Celý příběh je postaven na zdánlivě velmi jednoduchém nápadu, který pak poskytuje spoustu prostoru pro další vývoj (ale které geniální dílo nemá na začátku pouze banální myšlenku?). A sice: všichni lidé na planetě upadnou 6. října 2009 přesně na 137 vteřin do bezvědomí, během nichž se přenesou do stejného okamžiku ve své budoucnosti, do 29. dubna 2010.

Kromě toho, že tento globální výpadek způsobí neuvěřitelný kolaps (dopravní nehody, mnohá zranění, úmrtí apod.), fakt, že celé lidstvo ví, co bude za půl roku (s tím, že ti, co neviděli nic, vědí, že budou pravděpodobně po smrti), nepřispívá ke všeobecnému klidu.

Mark Benford - klíčová postava seriálu, Zdroj: distributor seriálu

Tým specialistů z FBI v čele s Markem Benfordem (Joseph Fiennes) se pustí do vyšetřování záhadné události, za kterou pravděpodobně stojí někdo, kdo plánuje další globální výpadek, který může být dost možná ještě katastrofálnější než ten první. Zároveň vzniká velký projekt nazvaný Mozaika. Lidé v něm mohou online vyplňovat a sdělovat si vzájemně to, co ve svém záblesku z budoucnosti viděli.

Sotva to začalo…

Bohužel byznys je byznys a v něm platí, že peníze jsou až na prvním místě. Proto to vypadá, že seriál skončí s první sezónou, protože sledovanost zřejmě nebyla taková, jakou by si vedení ABC představovalo. Ačkoli fanoušci se zlobí a pokouší se různými protesty toto rozhodnutí zvrátit, nevypadá to, že by se schylovalo k natočení pokračování. Děj tak skončil v podstatě otevřeně, aniž bychom se dozvěděli, jak to vlastně dopadlo s hlavním hrdinou. Zemřel nebo nezemřel?

To, že Flashforward končí už po první sezóně je docela škoda, děj se totiž v posledních dílech docela rozjel a druhá polovina první série byla doopravdy dramatická a napínavá. Jednotlivé postavy teprve začínaly odhalovat svou pravou stránku a příčiny prvního globálního výpadku se konečně začaly vyjasňovat. Nemluvě o tom, že poslední díl skončil vážně tak, že si říká o pokračování.

V České republice běží seriál prozatím pouze na kabelové stanici AXN. Otázkou zůstává, koupí-li vysílací práva i jiná stanice. Nabízí se televize Nova, která měla práva i k předchozímu hitu Ztraceni. Bohužel je ale dost možné, že seriál, jehož děj skončil dřív než stačil pořádně začít, ani kupovat nebudou. Nechme se překvapit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Flashforward. Je už vzpomínka na budoucnost pouhou minulostí?