Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Firma ze Slušovic bude pěstovat konopí pro Státní ústav pro kontrolu léčiv

ČTK

ČTK

8. 10. 2015

Firma Elkoplast Slušovice v pondělí po pěti měsících čekání podepsala se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) smlouvu o pěstování léčebného konopí. První dávku konopí českého původu by mohla dodat na konci letošního nebo počátkem příštího roku. Napsal to dnes server iDnes.cz. Licenci na pěstování Elkoplast získal poté, co loni vyhrál v tendru lékového ústavu.

FOTO: Konopí detail

Ilustrační foto, Zdroj: sxc.hu

Veřejnou zakázku Státního ústavu pro kontrolu léčiv zkoumal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), letos na jaře ale správní řízení zastavil. „Pak se podepsala smlouva o smlouvě budoucí, poté musel (Elkoplast) získat od inspektorátu povolení k nakládání s omamnými látkami. Teprve teď v pondělí se podepisovala samotná smlouva,“ řekla serveru mluvčí SÚKL Lucie Šustková.

Podle ní by se první dávka konopí mohla dostat k pacientům na přelomu roku 2015 a 2016. Lékárny budou konopí pro nemocné objednávat ze státního centrálního skladu. Lékáren, které jsou schopné vydávat elektronické recepty, je nyní v Česku víc než 1600. Ještě předtím musí Elkoplast dovézt z Nizozemska takzvané klony konopí, tedy odřezky z dospělé rostliny, které se můžou po přesazení začít pěstovat.

V Česku už je na trhu léčebné konopí dovážené z Nizozemska. Vydává ho ale zatím jen lékárna v Uherském Hradišti. Cena je několikanásobně vyšší, než kolik by mělo stát tuzemské konopí. Gram z dovozu stojí v lékárnách kolem 300 korun. Elkoplast v soutěži nabídl cenu 68 korun bez DPH za gram.

Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013 na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V praxi se ale zatím téměř neprovádí. Konopí se vydává na elektronický předpis, registr výdejů v lékovém ústavu byl spuštěn loni v listopadu. Od prosince 2014 do února 2015 dostalo na recept konopí deset pacientů. Indikovány k léčbě jsou 2000 až 3000 nemocných, velká část jich tedy je dál odkázána na černý trh či vlastní výpěstky s rizikem, že se dostanou do konfliktu se zákonem.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Firma ze Slušovic bude pěstovat konopí pro Státní ústav pro kontrolu léčiv