Menu
TOPZINE.cz
Sport

Finové si výhrou 4:1 zajistili boj o medaile, Norsko balí kufry. Rusové otočili šlágr s Kanadou

Redakce

Redakce

12. 5. 2011

I přes své překvapivé a nevyzpytatelné výkony, které je celý turnaj provázely, nakonec Norové prohráli ve čtvrtfinálovém zápase MS v hokeji 2011 s Finy. První a třetí třetina zápasu jako by byly jen kulisy. Vše důležité se odehrálo ve druhé dvacetiminutovce. Ve večerním zápase pak Rusové otočili nepříznivý vývoj v zápase proti Kanadě.

Finové oslavují gól

Finové oslavují gól v brance Norska Zdroj: iihf.com

První třetina proběhla bez gólů, ale oba týmy šance měly. Za Finsko se mohl prosadit Aaltonen, který v šesté minutě trefil tyčku norské branky. Na druhé straně v devatenácté minutě mohl skórovat norský Spets, ale z mezikruží jen o kousek minul finskou branku.

OBR: Speciál k MS v ledním hokeji 2011: Slovensko

Brankový účet otevřeli Norové

Skóre ve svůj prospěch poprvé proměnilo Norsko, když se ve třetí minutě druhé třetiny z trestného střílení trefil Andre Ken Olymb. Krasojízdu zakončil blafákem a poslal svůj tým do vedení.

Finsko ale zanedlouho odpovědělo. Přesilovku využil Jarkko Immonen a pořádnou dělovkou vyrovnal stav zápasu. Poté už padaly góly pouze za Haugena.

Po dvou minutách Finové znovu využili početní převahu a zvýšili na 2:1. Pessonen přihrál před bránu, kde čekal Koivu, který se sice netrefil, ale jeho chybu rychle napravil Ruutu, který skóroval do prázdné brány.

Finové rozhodli v přesilovkách

Po faulu Andrease Martinsena, který vrazil na hrazení finského Ruutua, využili Finové v pořadí už třetí přesilovku. Jarko Immonen dostal přesnou přihrávku a poslal puk k pravé tyčce. Finský tým tedy vedl už o dva góly.

Ve 37. minutě měli Norové obrovskou šanci, a nebýt vynikajícího výkonu finského gólmana Vehanena, byli by o něco blíže k vyrovnání stavu utkání. Holtetova střela projela Vehanenovi mezi betony a on, aniž by věděl, kde je puk, plácl sebou zmateně na zem a zalehl ho těsně před brankovou čárou.

Jak se říká – Nedáš, dostaneš. O dvě minuty později vstřelili Finové poslední branku tohoto utkání a zajistili si tak postup do semifinále. Tentokrát se pěkným blafákem trefil Lajunen.

Třetí třetina také žádné góly nepřinesla, ale byla bohatá na šance. Ani Aaltonen a Väänänen na finské, ani Holtet s Olimbem na norské straně však už brankáře soupeře nepokořili, a tak se před 8 947 diváky z postupu do semifinále radovali Finové.

Kanaďané jedou domů

O jejich soupeři rozhodl večerní zápas mezi Kanadou a Ruskem. Zápas začali lépe hokejisté ze zámoří, kteří se také v šestadvacáté minutě po chybě ruských hráčů a úniku Spezzy ujali vedení.

V polovině zápasu daroval rozhodčí Rusům čtyřminutovou přesilovku, když špatně vyhodnotil zákrok na Kovalčuka. Rusové však z nabídnuté početní výhody nic nevytěžili.

Zato v poslední třetině se nadechli k velkému obratu, který započal v polovině třetí dvacetiminutovky ve vlastním oslabení Kajgorodov. O tři minuty později rozhodl o výhře Rusů 2:1 Kovalčuk.