Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Finntroll burácejí pod kořeny hory

Sabina Jesenovská

Sabina Jesenovská

31. 10. 2010

FOTO: Finntroll!VSTUPENKY!Finští folk/black metaloví trolové přicházejí se svým šestým řadovým albem Nifelvind, které se na příčkách hudebních hitparád umístilo zatím nejvýše z dosud vydaných. Jedná se teprve o druhou desku s novým zpěvákem Vrethem, jenž nahradil předešlého Tapia Wilsky.

FOTO: Finntroll

Sedmičlenná parta z Helsinek, Zdroj: oficiální myspace kapely

Finntroll v drtivé většině tvorby užívají texty ve svém rodném jazyce. Na novém albu, jak již název, který bychom údajně do češtiny mohli přeložit jako Mezisvět či Vítr z pekel, sám napovídá, tomu není jinak. Tato vzpurná volba jazyka ve světě ovládaném angličtinou skupině však překvapivě nepřekazila cestu na celosvětové televizní obrazovky s jejich debutovým videoklipem k písni Trollhammaren. V té době ovšem měli Finntroll již pěknou řádku let fungování a dokonce nějaké to CD za sebou.

Ale posuňme se blíže současnosti. K poslednímu albu byly natočeny hned dva klipy. První k příběhu slunce Solsagan, jako vytrženému z noční můry. Jeho atmosféra přesně kopíruje ponurost, tíseň, chaos a bezmoc snů, ze kterých se budíme s vlhkým čelem a bušícím srdcem. A druhý satirický filmeček ke skladbě Under Bergets Rot. Překvapivě se jedná o animovaný videoklip, čímsi evokující zvráceně veselou náladu Burtonova světa Mrtvé nevěsty.

Pokud vám nestačí drsné folkmetalové rytmy těchto Finů poslouchat jen doma na CD a chcete sílu této hudby pocítit i na živo, máte příležitost 5. prosince tohoto roku, kdy zahrají opět na české půdě a kde jinde než ve vytíženém Zlíně a jeho slavném klubu Masters of Rock Café.

Vstupenky na koncert Finntroll můžete koupit on-line zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Finntroll burácejí pod kořeny hory