×
TOPZINE.cz

Finanční krize na DVD: Oscarový kurz miliardových podvodů snadno a rychle

Finanční krize v roce 2008 paralyzovala nejen rozvojové země, ale také světového a ekonomického vládce, USA. Dokumentarista Charles Ferguson se rozhodl tohoto komplikovaného tématu zhostit v Oscarem ověnčeném dokumentu, který nyní přichází na DVD.

A tady se to všechno stalo, Zdroj: distributor filmu

Film

Téma finanční krize by v tištěné podobě vydalo na řádně tlustou knížku. Přední světová média více než rok sytila čtenáře podrobnými analýzami, osobními příběhy a investigativními reportážemi spojenými s jednou z největších ekonomických katastrof historie. A jak napovídají současné novinové titulky, téma finančních krizí a státních kolapsů je stále aktuální.

Režisér Charles Ferguson stál hned na počátku dvouletého natáčení před obtížným úkolem. Prostředí burzovních trhů, ekonomických zákrut a odborného žargonu dělá z tohoto tématu tvrdý oříšek i pro zkušeného tvůrce. Otázkou bylo, jak vyvážit nutný odborný náhled se srozumitelností pro diváky neznalé problematiky.

A právě v tom dokument Finanční krize vyniká nejvíce. Téměř dvě hodiny trvající proud odborných pojmů je i přes zběsilé tempo podáván ve formě přehledných animací, které dávají srozumitelnou formou nahlédnout do světa mnoha miliardových podvodů a daňových úniků. Větvení jednotlivých dílčích témat je postupně spojováno, a v závěru vše bez nejmenší chyby zapadne do jednoho kompaktního celku.

Zapálenost tvůrců pro dané téma čiší z každého záběru a osobní angažovanost dává na první pohled nudným rozhovorům neuvěřitelnou dávku energie. Nebojí se ani agresivnějšího přístupu k jednotlivým aktérům a strůjcům ekonomické krize. Právě tyto momenty, kdy rozhovory naberou drsnějších obrátek, patří k tomu nejlepšímu.

Na dokumentární film sbírá Finanční krize body také v technických kategoriích. Obrazová preciznost a uhlazenost decentně vykresluje prostředí vyšší společnosti, hudební podkres pak nenápadně dodává rozhovorovým scénám skvělé tempo. Třešničkou na dortu je komentář čtený Mattem Damonem.

S pravdou ven, točíme vás

Finanční krize, která si po právu vysloužila Oscara za nejlepší dokumentární film roku 2010, je zajímavým počinem, který dokazuje, že i na první pohled odborné a nezajímavé téma je možné podat strhující a poutavou formou.

DVD

Finanční krize nás na svém DVD uvítá podařeným jednoduchým menu s hudebním podkresem převzatým z filmu. Další kroky mohou vést k samotnému filmu, výběru scén, nastavení nebo bonusové sekci.

Dokument je na DVD převeden v bezchybné obrazové i zvukové kvalitě přesně tak, jak je v poslední době zvykem. Zde ale pozitiva disku bohužel končí. Bonusová sekce totiž skrývá slabou desetiminutovku o natáčení, která ale neočekávaně nabídne spíše názor režiséra na celou ekonomickou krizi. Dále pak vystřižené scény. Ty jsou pouze rozšířením rozhovorů použitých ve výsledném filmu. A nakonec na nás čeká audiokomentář režiséra a producentky filmu.

Bonusy bohužel neobsahují české titulky, které by měly být u podobně zaměřených filmů povinností. Bez nich je bonusová sekce bohužel obtížně pochopitelná i pro základní angličtinou oplývající jedince. Hlavním kladem a důvodem, proč si Finanční krizi na DVD pořídit, je tedy pouze a jen samotný film.

Finanční krize (Inside Job)

Dokumentární
USA, 2010, 120 min

Režie: Charles Ferguson
Hrají: Matt Damon

Zvuk:
5.1 (český, anglický, maďarský), 5.1 VO (polský)
Titulky: české, slovenské, anglické, polské, turecké, arabské, chorvatské, řecké, maďarské, islandské, portugalské, rumunské, slovinské
Bonusy: Z natáčení filmu Finanční krize, Vynechané scény, Komentář režiséra Charlese Fergusona a producentky Audrey Marrs

Hodnocení filmu: 5*****
Hodnocení DVD: 2**Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..