Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmy režisérů z Asie dobývají americký Hollywood i srdce diváků

OBR_holywood_in_asia_googlemap_fotomontazSvětem se prohání globalizace a snad trochu nadneseně, ale pravdivě lze tvrdit: každý dnes může dokázat cokoli a kdekoli. Stačí mít špetičku talentu a pořádnou horu odvahy.

FOTO: holywood_in_asia_googlemap_fotomontaz

Tak kde je Hollywood?, Zdroj: google maps, Fotomontáž: Kristýna Pospíchalová

Lidé s asijským původem bývají často zbytkem světa vnímáni jako pracovití a odhodlaní lidé, kteří svou vytrvalostí dokážou mnohé. A protože trpělivost růže přináší a o to větší pugét unese, když s ní jde ruku v ruce píle, toliko očekávaný úspěch pak na sebe nenechá dlouho čekat a vyjde jim naproti. A to platí i v oblasti filmového průmyslu.

Předchozí věty by neměly vyznít jako podceňování tvrdé práce filmových tvůrců z ostatních koutů světa. Měly by sloužit jen jako úvod k faktu, že s přicházející filmovou novinkou Beautiful Boy (premiéra na jaře) dalšího režiséra asijského původu Shawna Ku si diváci začali najednou uvědomovat, oč je díky těmto tvůrcům nabídka jejich kinosálů bohatší.

Ang Lee

Ang Lee patří k současným nejuznávanějším režisérům. Taiwanský rodák natočil řádku skvělých snímků, ale do podvědomí diváků se výrazněji zapsal až s filmem Tygr a drak, který získal roku 2000 zlatou sošku Oscara. Jeho dalším velkým úspěchem bylo pak nekonvenční milostné drama Zkrocená hora oceněné Oscarem za nejlepší režii (2006).

FOTO:ang_lee_tygr_a_drak_youtube

Tygr a drak, Zdroj: youtube

Justin Lin

Mladší taiwanský kolega Anga Lee, Justin Lin, navázal na sérii Rychle a zběsile a po Robu Cohenovi a Johnu Singletonovi režíroval třetí Rychle a zběsile: Tokijská jízda (2006). V roce 2009 pak natočil další pokračování: Rychlí a zběsilí. A do třetice všeho nejlepšího (snad!) v květnu přijde do českých kin i Rychlá a zběsilá pětka.

M. Night Shyamalan

Charismatický Manoj Nelliyattu Shyamalan se narodil v Indii. Průlom v jeho kariéře znamenalo natočení úspěšného filmového díla Šestý smysl, které získalo šest nominací na Oscara. V podobném žánru pak pokračoval a režíroval filmy jako Vyvolený, Znamení nebo Žena ve vodě.

John Woo

Kdo by neznal slavného Johna Woo? Tenhle rodák z Číny nejenže už od roku 1968 režíruje (Lepší zítřek, Tváří v tvář, Mission Impossible II.), ale zároveň má za sebou i poměrně dlouhou hereckou kariéru. Často si zahrál i ve svých vlastních filmech (zmíněný Lepší zítřek, Kulka v hlavě, Hard Boiled).

Shekhar Kapur

Producent a režisér z bývalé britské Indie Shekhar Kapoor si na své konto filmových úspěchů může připsat nominace na Oscara za historické snímky Královna Alžběta a Královna Alžběta: Zlatý věk. Dále režíroval třeba Čtyři pírka, zkouška cti nebo jednu z povídek v New Yorku, miluji Tě!.

FOTO: wayne_krasna_pokojska_youtube

Krásná pokojská, Zdroj: distributor filmu

A tím zdaleka nekončíme!

Z dalších filmových režisérů původem z Asie, jejichž dílo vám určitě bude znít povědomě, můžeme jmenovat ještě například:

Wayne Wang (Čína) Slam Dance, Krásná pokojská, Poslední prázdniny

James Wan (Malajsie) Saw, Zlověstné ticho, Rozsudek smrti

Hideo Nakata (Japonsko) – Kruh 2

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmy režisérů z Asie dobývají americký Hollywood i srdce diváků