Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmy o fotbale nejsou jen z Ameriky. Podívejte se na 8 nejlepších

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

26. 3. 2012

Filmová verze oblíbeného českého seriálu s názvem Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka vstoupí do kin již 29. března. Nejen pro milovníky fotbalu přináší TOPZINE.cz osm dalších povedených fotbalových filmů.

FOTO: Okresni prebor - Posledni zapas Pepika Hnatka

Okresní přebor se přesouvá z televizních obrazovek na plátna kin. Zdroj: distributor filmu

Přestože téma sportu je mezi filmaři oblíbené, o fotbalu mnoho kvalitních filmů natočeno nebylo. Důvod je prostý – Amerika jakožto kolébka filmu upřednostňuje v zemi oblíbenější baseball nebo americký fotbal. Přesto jsme našli osmičku výborných a různorodých fotbalových filmů, ať už z Ameriky či odjinud.

8. Offside

V Íránu, odkud toto komediální drama pochází, nesmějí ženy navštěvovat fotbalová utkání. Mnoho z nich by však na vlastní oči rádo vidělo kvalifikační zápas své země na mistrovství světa, proto neváhají a v převlečení za muže se pokoušejí na stadion dostat. Film z roku 2006 skrze fotbal poukazuje na problém ženských práv v íránské společnosti.

7. Kicking It

Fotbalový film natočený dokumentární formou ještě není nic zvláštního. Ale fotbalový dokument o turnaji bezdomovců? Netradičnímu motivu se ve svých osmadevadesáti minutách věnuje právě americký Kicking It, který sleduje osudy šesti hráčů od přípravy až po samotné mistrovství světa v Kapském Městě.

6. Offsajd

Film o fotbale nemusí být nutně celovečerní, což dokazuje toto izraelské válečné drama. Film z roku 2006 během pár minut ukazuje, jak fotbal dokáže spojovat lidi, ať už toho mají sebeméně společného. Na pointu už se ale podívejte sami.

[youtube_660]TYIxBRA5qjA[/youtube_660]

5. Proč?

I česká kinematografie má mezi kvalitními fotbalovými filmy svého zástupce. Drama z roku 1987 vypráví příběh inspirovaný skutečnou událostí z noci z 18. na 19. června 1985, kdy pražští fotbaloví fanoušci zdemolovali noční vlak a po cestě ohrožovali pasažéry i průvodčí vlaku. Také uvedení filmu Karla Smyczka do kin doprovázela řada výtržností.

4. United

Katastrofy se nevyhýbají ani skvělým sportovcům, což na vlastní kůži poznal v loňském roce i český národ. Podobný osud jako hokejisty ruské Jaroslavle postihl v roce 1958 fotbalisty Manchesteru United. TV film z dílny BBC natočený v loňském roce mapuje cestu týmu od roku 1956 a zaměřuje se na to, jak se s tragédií dokázal klub vyrovnat.

3. Hooligans

Filmů s názvem Hooligans bylo natočeno několik, naším favoritem je mezi nimi americké drama z roku 2005. Přestože byl snímek natočen za velkou louží, děj se odehrává v Londýně. Právě tam přijíždí Matt Buckner (Elijah Wood) a rychle poznává temnou stránku ostrovního fotbalu. Nadávky, rvačky, násilí, i to může být denní chléb fotbalových fanoušků, což právě tento film zobrazuje.

[youtube_660]EAe-1Lv1KYU[/youtube_660]

2. Montevideo, cesta za snem

Kouzelný příběh, který však málokdo zná – tak by se dala popsat dějová linie srbského filmu. Úsměvný snímek z roku 2010 vypráví o vzniku národního fotbalového týmu Srbska a jeho snaze dostat se na první mistrovství světa v roce 1930. Film nabízí krásnou výpravu, autentické kostýmy a bez problémů si ho zamiluje i fotbalový odpůrce.

1. Prokletý klub

Brian Clough, ve filmu ztvárněný skvělým Michaelem Sheenem, kývl v červenci roku 1974 na nabídku týmu Leeds United a stal se tak jejich trenérem. Tehdy ještě netušil, kolik komplikací mu jeho nová práce přinese, ani že za pár týdnů bude muset svůj post zase opustit. Pod britským filmem z roku 2009 je podepsán Tom Hooper (Králova řeč), což svědčí o jeho kvalitách. Zhlédnutí tohoto snímku je takřka povinností pro každého fotbalového fanouška.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmy o fotbale nejsou jen z Ameriky. Podívejte se na 8 nejlepších