Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmy měsíce května podle redaktorů Topzinu: nejenom nový Pán Prstenů!

Radek Lang

Radek Lang

2. 6. 2009

gollum-wideNechte si doporučit ty nejlepší snímky (a to nejenom aktuální kinohity) podle redaktorů Topzinu za měsíc květen. Jistota kvality zaručená!

Radek Lang doporučuje:

Gran Torino (USA, 2008)

Drama / Thriller / Krimi

116 min.

Režie: Clint Eastwood

Hrají: Clint Eastwood, Christopher Carley, Bee Vang, Ahney Her, Dreama Walker, Brian Howe, John Carroll Lynch, William Hill, Scott Eastwood, Cory Hardrict

Radek Lang: Mnohostranný a rozhodně světový (a svým pojetím platný po celé zeměkouli) pohled na problematiku stále významnější imigrační otázky a otázky míšení kultur + rasizmu a xenofobizmu (a působení gangů + sociálních vztahů s rodinou a okolím napříč kulturami). To vše prostřednictvím „tradičního“ motivu amerického válečného veterána v současném světě. Clint válí. Jako režisér. Jako herec. Tenhle film vás bude bavit od začátku do konce, a to i díky specifickému (vulgárnímu a satirickému) stylu dialogů hlavního hrdiny nebo třeba působivému závěru.

 

 

The Hunt for Gollum (Velká Británie, 2009)

Akční / Dobrodružný / Fantasy

 

39 min.

Na film se můžete podívat na jeho oficiálních stránkách v perfektní kvalitě a zadarmo: http://www.thehuntforgollum.com/

Radek Lang: I když amatérský film, sám o sobě působí profesionálněji než kdejaký vysokorozpočtový snímek. Velmi dobré herecké obsazení (až na Arwen, ale možná je to samotným scénářem, kde je jim věnován opravdu malý prostor, a proto mě tam spíše ruší, než pasuje). Hudba, režie, masky atd. – všechno, co jste měli rádi na trilogii, tady naleznete. Je to spíše povídka ze Středozemě než epický román, i tak vystihuje skvěle atmosféru Tolkienova světa a je příjemnou procházkou po lesích plných elfů a skřetů. Skvělé na tom je, že se film nebojí interiérových scén (i když těch je poskrovnu), hraje si se světlem, odehrávají se zde scény za šera i tmy, pohrává si se speciálními efekty i akcí, což v amatérských snímcích tolik nebývá. Samotná postava Gluma rozhodně nepůsobí lacině. A to je – vzhledem k jeho vlastnostem a proporcím – co říct. Samotný příběh je spíše expresionistický a nelpí na složité narativní lince nebo komplikovaných propletených osudech hlavních hrdinů – v podstatě tam moc příběhu není a scénář asi nebyl příliš dlouhý. Ve výsledku tleskám, pro fanoušky povinnost.

 

Iva Ondrůšová doporučuje:

Děti noci (Česká republika, 2008)

Režisérka: Michaela Pavlátová

Hrají: Martha Issová, Jiří Mádl, Jan Dolanský, David Novotný, Kristýna Nováková, Lenka Termerová, Jana Hubinská, Václav Helšus, Igor Chmela, Simona Babčáková

Iva Ondrůšová: Děti noci je film, který mě mile překvapil v tom, jak v něm všechno funguje a zapadá. Celý příběh stojí totiž jen na dvou hlavních hrdinech, kteří dokážou divákovi nenásilně vnutit prožívané emoce a ideál toho, že mezi nimi existuje určité citové pouto. Martha Issová a Jiří Mádl ve filmu prokázali, že jsou skutečnými herci, kteří svou sehraností film obohatili, a díky nim celý příběh graduje. Pokud jste ještě neměli možnost ho spatřit, doporučuji.

 

Proměny (Česká republika, 2009)

Režisér: Tomáš Řehořek

Hrají: Dita Zábranská, Petra Hřebíčková, Petr Jeništa, Alena Ambrová, Jan Zadražil, Norbert Lichý, Tomáš Řehořek

Žánr: Drama

Iva Ondrůšová: Proměny je snímek, který vzbudil velký rozruch už  jen tím, že jej natočil nejmladší režisér v naší filmové historii a že jeho producentem se stal Karel Roden. Ale už chybí to podstatné, o čem ani jeden z předcházejících aspektů nehovoří. Jestli je ten film dobrý. Dobrý je, ale není dokonalý a už vůbec ne originální po dějové stránce, především pro příznivce Alejandra Gonzáleze Iñárrita (21 gramů či Amores perros) možná i ztráta času. Komu ale toto jméno nic neříká, bude možná z filmu nadšen. Přece jenom se jedná o něco, co v našich končinách není zase tak okoukané.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmy měsíce května podle redaktorů Topzinu: nejenom nový Pán Prstenů!