Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmy měsíce července podle redaktorů Topzinu: gangsterka s Johnnym Deppem a Christianem Balem a další!

Radek Lang

Radek Lang

7. 8. 2009

Nechte si doporučit ty nejlepší snímky (a to nejenom aktuální kinohity) podle redaktorů Topzinu za měsíc červenec. Jistota kvality zaručená!

Radek Lang doporučuje:

Veřejní nepřátelé / Public Enemies

Krimi / Drama; USA, 2009, 140 min

Režie: Michael Mann

Hrají: Johnny Depp, Christian Bale, Channing Tatum, Emilie de Ravin, Leelee Sobieski, Billy Crudup, David Wenham, Giovanni Ribisi, Marion Cotillard

Radek Lang: V mnoha aspektech podobné Nelítostnému souboji: koncept ikonické záporné osobnosti vs ikonický kladný charakter (chvílemi nevíte, komu fandit a jestli si náhodou role neprohodili), naturalisticky autentická kamera, jež působí někdy skoro jak home video, pocit, že se může stát cokoliv. V mnoha aspektech podobné Veřejnému nepříteli: zločinec jakožto výrazná inteligentní osobnost, která si s okolím pohrává a dominuje mu, zvraty ve formě vězení/útěk z vězení atp.

Samo o sobě je to pak v prvé řadě herecký koncert v podání Deppa a Balea (opět Depp o chlup lepší, a ať si říká kdo chce co chce, i Baleův skromný styl „ne“herectví jednoho výrazu působí sakra dobře, když má někdo charisma, jde to samo), který je zahrán na jedničku. Mann umí navodit atmosféru, která se zaryje pod kůži, i tak filmu chybí výraznější dějové momenty či zvraty. (Ony tam jsou, ale člověk s nimi počítá a vše se děje v rámci nepřekvapivých mantinelů.) Celkově film baví (až na občasné hlušší sekvence, které ale snímek nebrzdí), ale nedaří se mu natolik strhnout a uchvátit jako zmíněný Nelítostný souboj. I přesto je to film, který byste si neměli nechat ujít.

Iva Ondrůšová doporučuje:

Pán much / Lord of the Flies

Dobrodružný / Drama / Thriller; USA, 1990, 90 min

Režie: Harry Hook

Hrají: Balthazar Getty, Chris Furrh, Daniel Pipoly, James Badge Dale

Pán muchIva Ondrůšová: Název filmu Pán much možná snese nějaký ten úšklebek pro své  pojmenovaní, ale to je tak jediné, čemu se dá pošklebovat. Je to totiž film, který má užasnou vypovídající schopnost, jak se lidé, v tomto případě děti, dají zmanipulovat. Nejhorší na tom je, že hlavu jim nepletou dospělí, ale jeden z nich. Film zobrazuje přechod „správně vychované“ společnosti k bezohlednosti, násilí, krutosti a uctívání kultu. V některých scénách se nechce ani věřit, čeho jsou děti schopné. Děj nelze předvídat, scény mají potřebné napětí k tomu, aby člověk nedutě seděl u obrazovky a naprázdno polykal. Film má sice nějaké ty maličké vady na kráse (především se nenechte odradit začátkem), ale jeho síla je ponechává v pozadí.

Andrea Brůhová doporučuje:

Adulthood

Drama; Velká Británie, 2008, 99 min

Režie: Noel Clarke

Hrají: Noel Clarke, Danny Dyer, John Cornell

dospelost2Andrea Brůhová: Adulthood je syrový naturalistický debut o zkažené mládeži v Londýně a také zároveň mým favoritem na 43. ročníku MFF KV. Tento snímek nebyl uveden v hlavní soutěžní sekci, ale přesto sklidil velkou pozornost. Sam se vrací po 6 letech z kriminálu mezi své lidi. Do prostředí, kde se nežije zrovna v ideálních sociálních podmínkách, kvete tu kriminalita, obchod s drogami, prostituce a násilí. Příběh zasvěcuje diváka do spletitých sítí gangu mladistvých. Film je volným pokračováním k filmu Childhood. Noel Clark, představitel hlavní role, je jednak scénárista, ale i režisér tohoto počinu. Zaujala mě především až komiksová kamera a drsnost černých hrdinů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmy měsíce července podle redaktorů Topzinu: gangsterka s Johnnym Deppem a Christianem Balem a další!