Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Filmy je nyní možné stahovat legálně. Projekt podpořil i Jan Svěrák

Redakce

Redakce

3. 11. 2013

Hospodářské noviny zveřejnily informaci o novém projektu 31s, který spojuje sdílení filmů na internetových úložištích, jako je Ulož.to s dobrovolnými platbami. Doporučená cena za jeden film je 25 Kč.

Oficiální online distribuce je v České republice velmi pozadu za většinou evropských států. Projekt 31s přichází s řešením problému rozšířeného pirátství. Legalizuje sdílení filmů na warezových úložištích, a dokonce umožňuje získat provizi. Za touto intencí stojí produkční společnost Shining Pictures zastoupená producentem Pepe Rafajem. Mezi partnery patří Ulož.to nebo Warforum. Projekt podpořili režiséři Jan Svěrák a Radim Špaček společně s Národním filmovým archivem.

Jak to probíhá? Distribuční společnost pustí film na stránku 31s. Toto gesto je zároveň svolením k šíření onoho snímku přes nejrůznější webová úložiště a torrenty. Jedinou podmínkou je, že součástí filmu musí být i výzva 31s k zaplacení poplatku za zhlédnutí. Divák má tudíž dvě možnosti: může výzvu ignorovat a sledovat film nelegálně, nebo zaplatit stanovenou částku a podpořit tak tvůrce díla.

Svou roli v této distribuci sehraje i tzv. co-distributor, tím se může stát kdokoli. Po registraci na webu 31s.cz si vybere některý z uvolněných filmů, který chce dále šířit. Následně dojde k vygenerování QR kódu, jenž co-distributor vloží na začátek a na konec kopie snímku, a následně to legálně jakýmkoli způsobem sdílí. Daný QR kód zavede uživatele k platbě, kterou lze provést pomocí chytrého mobilního telefonu či přes web. Výši dobrovolného poplatku stanoví distributor, co-distributor ji však může libovolně navýšit, přičemž z každé provedené platby získává 7 % ze zaplacené částky. Čím aktivnější co-distributor bude, tím poroste i jeho zisk.

 

video
play-sharp-fill

Výhod má tento projekt hned několik. Diváci mají k dispozici legální způsob stažení jednotlivých titulů, co-distributoři získají finanční podíl z každého prodaného filmu a filmaři získají nový příjem, který budou moci využít v budoucích počinech. Financování v oblasti české kinematografie není jednoduché, tvůrci jen těžko hledají prostředky pro své další nápady, nebo jsou významně omezeni. 31s se možná stane způsobem, jak zlepšit tristní situaci české kinematografie.

Ke stažení je k dispozici zatím jen několik filmů. Probíhají však jednání s desítkami tuzemských i zahraničních společností v čele s BBC, tudíž se dá očekávat, že se bude nabídka rozšiřovat. Mezi první takto distribuované snímky patří například Vratné lahve, František je děvkař, Tmavomodrý svět či Pravidla lži.

Na startovní čáře

31s je v začátcích a s tím souvisí i několik komplikací. Jde především o nepřehlednost výzvy k zaplacení, která může mnohé poctivé diváky odradit, a způsob úhrady přes úplně nový platební systém provozovaný na grónské doméně firmou Red Eggs.

Na samotném webu 31s.cz, kam se divák bez zaplacení nedostane, by měla být zaručena vysoká kvalita sdílených videí. Ovšem zatím tomu tak není a může se stát, že si člověk zaplatí za verzi, kde chybou co-distributora během celého filmu vyskakuje QR kód. Od co-distribuce může lidi odradit i zdlouhavé vyúčtování odměn probíhající pololetně.

Před projektem 31s je ještě dlouhá cesta, ale jde o krok správným směrem v boji proti pirátství. V zahraničí se tento způsob šíření již osvědčil. Je potřeba umožnit poctivým, aby zaplatili a podpořili filmové tvůrce.

Vyzkoušet si nový legální způsob distribuce filmů, nebo se stát co-distributorem, můžete na oficiálních stránkách projektu.

[poll id=“177″]

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Filmy je nyní možné stahovat legálně. Projekt podpořil i Jan Svěrák