Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmové studio MGM stojí před krachem. Zachrání ho Hobit?

Nikola Němcová

Nikola Němcová

4. 11. 2010

Známé americké filmové studio Metro-Goldwyn-Mayer, které vyprodukovalo nejenom slavné bondovky, ale také filmy jako Thelma a Louise nebo oscarový Tanec s vlky, se minulý týden rozhodlo pro řízený bankrot. Společnost už se dlouhou dobu potýkala s velkými dluhy. V poslední době nevyprodukovala žádné kasovní trháky a tržby z DVD nebyly nijak valné.

Známé logo MGM se řvoucím lvem bude možná minulostí, Zdroj: youtube.com

Dluhy společnosti MGM se vyšplhaly až do výše čtyř miliard dolarů, což je v přepočtu asi sedmdesát miliard v české měně. Proto se rozhodli pro krizový plán. Chtějí vyměnit dluh za majetek nové firmy s právy na filmy o Jamesovi Bondovi či dvoudílnou filmovou sérii Hobit. „MGM během bankrotního režimu pozmění systém řízení a nepřevezme filmový katalog Cypress,“ uvedl investor Carl Icahn. Ten bude mít také právo jmenovat ředitele správní rady studia, až podnik opustí ochranný režim. Dále uvedl, že se s věřiteli dohodl na podpoře studia.

Podle Reuters se k ochraně před věřiteli přihlásila MGM a 160 filiálek k bankrotnímu soudu na Manhattanu. Očekává se, že soud reorganizaci schválí během nadcházejících 30 dní. Této žádosti předcházelo hlasování věřitelů, kteří rozhodli o tom, že do čela studia stane zakladatel společnosti Spyglass Entertainment Garyho Barbera a Rogera Birnbauma.

Ale nebyl to jediný návrh. Přemýšlelo se i o tom, že by se MGM mohla spojit se společností Lions Gate Entertainment. Ten ale neprošel, proto se Lions Gate nyní soudí s Icahnem, který podle společnosti akcionáře klamal.

Studio Metro-Goldwyn-Mayer vzniklo ve dvacátých letech 20. století. Firma si nejlépe vedla od začátku do poloviny padesátých let. V ateliérech společnosti vznikly hity jako Jih proti Severu nebo jedenácti oscarový Ben Hur v hlavní roli s Charltonem Hestonem. Tím pro MGM skončila jeho zlatá éra.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmové studio MGM stojí před krachem. Zachrání ho Hobit?