Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmové novinky: Nejlepším evropským filmem je Bílá stuha. Cohena žaluje bývalý terorista!

Sacha Baron CohenV Bochumi se vyhlašovaly nejlepší evropské filmy. Americká filmová akademie zveřejnila adepty na Oscara za nejlepší efekty. Cohena čeká další soud. Křehká Natalie Portman se postaví krvelačným zombíkům.

Sacha Baron Cohen je na soudní tahanice zvyklý Zdroj: guardian.co.uk

Sacha Baron Cohen je na soudní tahanice zvyklý Zdroj: guardian.co.uk

Uražený Palestinec chce po Cohenovi 110 milionů dolarů

Palestinec Ammán abú Ajta se objevil v Cohenově filmu Bruno coby údajný terorista, člen ozbrojeného křídla strany Fatah, Brigád mučedníků od Al-Aksá. A Cohen o něm takto hovořil i v jisté televizní show na stanici CBC. Abú Ajta se však obrátil na soud v USA a žádá odškodnění ve výši 110 milionů dolarů, neboť jeho pověst je prý poškozena. Nutno podotknout, že Palestinec skutečně k výše zmíněné skupině patřil. Před několika lety z ní vystoupil a teď se živí jako obchodník. Cohen si z toho zřejmě těžkou hlavu nedělá, vždyť jeho předchozí film Borat vyvolal 200 soudních sporů.

Bílá stuha nejlepším evropským filmem

Snímek rakouského režiséra Michaela Hanekeho Bílá stuha byl vyhlášen nejlepším evropským filmem roku 2009. Obdobu amerického Oscara získal Haneke na udílení Evropských filmových cen v německé Bochumi. Nejlepší herečkou byla zvolena Kate Winslet za výkon ve filmu Stephena Daldryho Předčítač. Nejlepším hercem se stal Tahar Rahim za roli ve francouzském Prorokovi režiséra Jacquese Audiarda. Cenu za nejlepší hudbu získal Alberto Iglesias za muziku k Rozervaným objetím Pedra Almodóvara. Nejlepším snímkem roku je podle diváků Milionář z chatrče britského režiséra Dannyho Boyla. Cenu za přínos evropskému filmu si odnesla francouzská herečka Isabelle Huppert (8 žen, Pianistka). Nejlepším kameramanem byl zvolen Anthony Dod Mantle za Milionáře z chatrče a Antikrista. Ceny rozdávala tradičně Evropská filmová akademie s cílem podpořit a posílit evropskou kinematografii. Pro letošní ročník bylo vybráno 47 hraných snímků, do nejužšího výběru postoupilo šest z nich. Nominován byl jediný český zástupce, Tobruk Václava Marhoula, který se však do konečné šestice neprobojoval.

15 nominací na Oscara za nejlepší triky

Americká filmová akademie zveřejnila seznam 15 snímků, které budou soutěžit o nominaci na prestižního Oscara v kategorii Nejlepší vizuální efekty. Jedná se o: Transformers: Pomsta poražených, 2012, District 9, Koralína a svět za tajnými dveřmi, Where the Wild Thing Are, Vánoční koleda, Harry Potter a Princ dvojí krve, G-Force, G. I. Joe, Sherlock Holmes, Star Trek, Strážci – Watchmen, Andělé a démoni, Terminator Salvation a Avatar. V lednu příštího roku zúží akademie výběr na sedm snímků, ze kterých pak následně vybere tři, které budou nominovány na Oscara. Slavnostní udílení se uskuteční 7. března 2010 v Los Angeles.

Pýcha a předsudek a zombies

Kniha Pýcha a předsudek a zombies autora Setha Grahama-Smithe se stala předlohou pro nový film. Hlavní roli si v něm zahraje Natalie Portman, která jej bude také produkovat. Jedná se v podstatě o původní text klasické předlohy od Jane Austen doplněný hororovými prvky. Portman ztvární hlavní hrdinku, udatnou bojovnici se zombíky, Elizabeth Bennet.

Natalie Portman Zdroj: zimbio.com

Natalie Portman Zdroj: zimbio.com


Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmové novinky: Nejlepším evropským filmem je Bílá stuha. Cohena žaluje bývalý terorista!