Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmové novinky: Ceny rozdával festival Sundance i američtí režiséři, Cameron odešel s prázdnou. Kdo se stane nejhorším hercem desetiletí?

SundanceFestival Sundance ocenil nezávislé a okrajové snímky. Holka Ferrari Dino získala v Itálii zvláštní cenu. Svá uznání udělovali také američtí režiséři. Na světě je seznam nominovaných na anticeny Zlaté maliny. Ruský režisér Michalkov chystá k výročí konce druhé světové války premiéru filmu Unaveni sluncem 2.

Sundance - festival nezávislého filmu Zdroj: logo.blogs.com

Sundance - festival nezávislého filmu Zdroj: logo.blogs.com

Festival Sundance rozdával ceny

Winter´s Bone režisérky Debry Granik vyhlásila porota letošního 26. ročníku festivalu pro nezávislé a okrajové snímky Sundance nejlepším americkým hraným filmem. Příběh dívky, jejíž otec byl zatčen kvůli obchodu s drogami, a která se snaží, aby rodina nepřišla o střechu nad hlavou, získal cenu také za scénář. Nejlepším americkým dokumentem se stalo dílo novináře Sebastiana Jungera a fotografa Tima Hetheringtona o životě v četě amerických vojáků v Afgánistánu nazvané Restrepo. Cenu pro nejlepší hraný neamerický snímek získal  příběh ozbrojeného lupiče prchajícího před skupinou bývalých detektivů Animal Kingdom z Austrálie. Nejlepším neamerickým dokumentem se stal dánský Det Rode Kapel mapující cestu do KLDR. Publikum přiřklo cenu za nejlepší americký hraný film komedii Joshe Radnora o lidech odmítajících cynismus a přijímajících pouze lásku happythankyoumoreplease. Nejlepším dokumentem vyhlásilo kritický pohled na americký vzdělávací systém Waiting for Superman režiséra Davise Guggenheima. Cenu publika pro nejlepší neamerický film si odnesl peruánsko-kolumbijský duchařský příběh Contracorriente a pro nejlepší neamerický dokument britsko-brazilský Wasteland o umělci tvořícímu svá díla z odpadu. Cenu za režii vybojoval Eric Mendelsohn za povídkový film 3 Backyards. Tatáž cena v kategorii dokumentů připadla režisérovi Leonovi Gastovi za přiblížení kariéry prvního hollywoodského paparazziho Rona Galellyho ve snímku Smah His Camera.

Avatar poprvé nic nevyhrál

V noci na neděli si v Los Angeles udíleli ocenění sami filmaři. Šlo se o ceny Sdružení amerických režisérů, které zastupuje americké tvůrce filmových a televizních děl. Předávají se od roku 1948. Vítězem letošního ročníku se stalo nízkorozpočtové drama z prostředí války v Iráku režisérky Kathryn Bigelow, exmanželky Jamese Camerona, Smrt čeká všude. Cameron se svým sci-fi trhákem Avatar odešel tentokrát s prázdnou. Cenu za celoživotní dílo si odnesl kanadský režisér Norman Jewison známý hlavně díky snímku Jesus Christ Superstar z roku 1973. V kategorii dramatu uznání získala Lesli Glatter za seriál Mad Men. Nejlepším dokumentem byl zvolen The Cove upozorňující na zabíjení delfínů.

Holka Ferrari Dino uspěla v Terstu

Celovečerní hraná rekonstrukce událostí z 21. srpna 1968 režiséra a scénáristy Jana Němce nazvaná Holka Ferrari Dino získala zvláštní cenu na mezinárodním festivalu Alpe Adria Cinema v italském Terstu. Němec ve svém díle popisuje 36 hodin od příjezdu okupačních sovětských vojsk. Podařilo se mu zachytit boj o rozhlas, události před Národním muzeem, v ulici Na Příkopech a u budovy ÚV KSČ. Své dílo pak propašoval do Rakouska a pojmenoval podle přezdívky děvčete, které mu  pomohlo překročit hranici. Dokument, který tenkrát doslova obletěl svět, shlédli už diváci na přehlídkách v Rotterdamu, Londýně a New Yorku.

Nikita Michalkov Zdroj: film.ru

Nikita Michalkov Zdroj: film.ru

Michalkov představí nejdražší ruský film

Světoznámý ruský režisér Nikita Michalkov ohlásil na 9. května letošního roku premiéru pokračování svého oscarového filmu Unaveni sluncem. Do kin jej chce uvést při příležitosti 65. výročí evropského konce druhé světové války. Zatímco první část popisuje období stalinského teroru 30. let minulého století, druhý díl se bude odehrávat během druhé světové války. V hlavních rolích údajně nejdražšího díla v ruské filmové historii (40 miliónů eur) se opět představí sám režisér, jeho dcera Naděžda a herec Oleg Menšikov.

Padly nominace na Zlaté maliny

Už po třicáté se budou letos v předvečer slavnostního předávání Oscarů udílet i ne zrovna prestižní Zlaté maliny. Ty každoročně „oceňují“ nejhorší filmy a nejubožejší herecké výkony. Letošní nominace na nejhorší snímek roku 2009 padla na Transformers: Pomsta poražených a na Zemi ztracených. Jejich hlavní představitelé, Megan Fox a Will Ferrell,  zároveň aspirují na nejhorší herecký výkon. Oběma snímkům bude konkurovat akční G. I. Joe, komedie s Johnem Travoltu Old Dogs a All About Steve se Sandrou Bullock, nominovanou na nejhorší herečku. Ta se o nominaci dělí s již zmiňovanou Megan Fox, Miley Cyrus za hlavní roli ve filmu Hannah Montana a se Sarah Jessicou Parker za výkon ve snímku Morganovi. Titul nejhorší herec může získat kromě Willa Ferrella také komik Steve Martin za Růžového pantera 2 nebo chlapecká skupina Jonas Brothers za svůj koncertní film Jonas Brothers: 3D Koncert. Letošní ročník chystá navíc volbu nejhoršího filmu desetiletí. Mezi nominovanými jsou: sci-fi Bojiště Země: Sága roku 3000, komedie Freddyho úlet, Láska s rizikem, thriller Vím kdo mě zabil s Lindsay Lohan nebo romantika Trosečníci s Madonnou v hlavní roli. Lohan a Madonna jsou spolu s Mariah Carey a Paris Hilton zároveň kandidátkami na titul nejhorší herečka desetiletí. V mužské kategorii figurují jména Ben Affleck, John Travolta a Eddie Murphy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmové novinky: Ceny rozdával festival Sundance i američtí režiséři, Cameron odešel s prázdnou. Kdo se stane nejhorším hercem desetiletí?