Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmové novinky: Cameron získal s Avatarem stejné Zlaté glóby jako kdysi s Titanicem. Hledá se česká rodina Simpsonových!

AvatarZa oceánem se předávaly Zlaté glóby a ceny amerických filmových kritiků, velký úspěch zaznamenal Avatar. Němci ocenili režii Habermannova mlýna. Prima Cool hledá české Simpsonovi.

Avatar sbírá jednu cenu za druhou Zdroj: distributor filmu

Avatar sbírá jednu cenu za druhou Zdroj: distributor filmu

Avatar získal Zlatý glóbus jako nejlepší film ….

V noci z neděle na pondělí proběhlo v Los Angeles předávání Zlatých glóbů. Ty každoročně udílí Asociace zahraničních novinářů akreditovaných v Hollywoodu (HFPA), čítající 83 členů. Vítězem letošního 67. ročníku se stalo dobrodružné sci-fi z planety Pandora Avatar. Vyhlášeno bylo jako nejlepší film a James Cameron jako nejlepší režisér.  Cameronovi se tak dostalo stejného uznání jako před dvanácti lety, kdy tyto ceny získal s Titanicem. V kategorii Drama přiřkla porota glóby za nejlepší filmový scénář režisérovi Jasonovi Reitmanovi a scénáristovi Sheldonovi Turnerovi za Lítám v tom. Nejlepším hercem a herečkou se stali Jeff Bridges za roli country zpěváka v Crazy Heart a Sandra Bullock za The Blind Side. Nejlepším filmovým hercem ve vedlejší roli byl zvolen Christoph Waltz z Hanebných panchartů. Totéž uznání mezi ženami získala Mo´Nique díky roli ve snímku Precious: Based on the Novel Push by Sapphire. V kategorii Komedie/muzikál vyhlásili novináři nejlepším dílem Pařbu ve Vegas. První příčky mezi herci a herečkami obsadili Robert Downey Jr. (Sherlock Holmes) a Meryl Streep (Julie a Julia). Nejlepším animovaným filmem je rodinná komedie Vzhůru do oblak, která obdržela cenu také za filmovou hudbu. Mezi filmovými písněmi zvítězila The weary kind, která zazněla v dramatu Crazy Heart. V sekci zahraničních počinů zabodovala Bílá stuha rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Během ceremoniálu předali herci Robert De Niro a Leonardo DiCaprio cenu za celoživotní dílo americkému režisérovi Martinovi Scorsesemu.

…a několik cen amerických filmových kritiků

Konkrétně se jedná o ocenění za nejlepší kameru, střih, zvukové a vizuální efekty, uměleckou koncepci a za nejlepší akční snímek. Cenu za nejlepší film a zároveň režii si odnesla režisérka Kathryn Bigelow za válečné drama odehrávající se v Iráku, Smrt čeká všude. S prázdnou neodešel ani Quentin Tarantino. Filmoví kritici přiřkli jeho Hanebným panchartům cenu za nejlepší původní scénář a tým herců byl vyhlášen nejlepším hereckým ansámblem. Rozervaná objetí Pedra Almodóvara zvítězila mezi zahraničními snímky. Další ocenění jsou totožná s výše uvedenými Zlatými glóby: Christoph Waltz podal nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli (Hanebný pancharti), nejlepším hercem je Jeff Bridges (Crazy Heart) a o titul nejlepší herečky se podělily Sandra Bullock a Meryl Streep. Snímek Lítám v tom vybojoval cenu za nejlepší nepůvodní scénář.

Habermannův mlýn oceněn v Mnichově

Bavorská filmová cena, předávaná od roku 1979, je u našich sousedů druhým nejvýznamnějším uznáním po Německé filmové ceně. Uděluje ji vláda Bavorska za mimořádné výkony v tamní filmové tvorbě. Na letošním 31. ročníku zaujalo porotu česko-německé drama Juraje Herze Habermannův mlýn. Příběh sudetského mlynáře a podnikatele Huberta Habermanna, který se během druhé světové války snažil být lidský k Čechům i Němcům, vybojoval pro svého tvůrce cenu za režii.

Vypadáte jako oni? Zdroj: thesunblog.com

Vypadáte jako oni? Zdroj: thesunblog.com

Připomíná vaše rodina Simpsonovi?

Pokud ano, pak máte možnost zapojit se do soutěže televizního kanálu Prima Cool nazvané Hledá se česká rodina Simpsonových. A nemusí to být nutně vaše rodina, ale klidně i lidé z okolí. Stačí jen dát onu skupinu dohromady, vyfotit je nebo natočit na video a výsledné dílo umístit na webu stanice. Z nich pak porota vybere dvacet nejvíce připomínajících populární kreslenou rodinku. Konečného vítěze určí hlasováním diváci. Příspěvky do soutěže je možné zasílat do 28. února.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmové novinky: Cameron získal s Avatarem stejné Zlaté glóby jako kdysi s Titanicem. Hledá se česká rodina Simpsonových!