×
TOPZINE.cz

Filmové novinky: Cameron získal s Avatarem stejné Zlaté glóby jako kdysi s Titanicem. Hledá se česká rodina Simpsonových!

AvatarZa oceánem se předávaly Zlaté glóby a ceny amerických filmových kritiků, velký úspěch zaznamenal Avatar. Němci ocenili režii Habermannova mlýna. Prima Cool hledá české Simpsonovi.

Avatar sbírá jednu cenu za druhou Zdroj: distributor filmu
Avatar sbírá jednu cenu za druhou Zdroj: distributor filmu

Avatar získal Zlatý glóbus jako nejlepší film ….

V noci z neděle na pondělí proběhlo v Los Angeles předávání Zlatých glóbů. Ty každoročně udílí Asociace zahraničních novinářů akreditovaných v Hollywoodu (HFPA), čítající 83 členů. Vítězem letošního 67. ročníku se stalo dobrodružné sci-fi z planety Pandora Avatar. Vyhlášeno bylo jako nejlepší film a James Cameron jako nejlepší režisér.  Cameronovi se tak dostalo stejného uznání jako před dvanácti lety, kdy tyto ceny získal s Titanicem. V kategorii Drama přiřkla porota glóby za nejlepší filmový scénář režisérovi Jasonovi Reitmanovi a scénáristovi Sheldonovi Turnerovi za Lítám v tom. Nejlepším hercem a herečkou se stali Jeff Bridges za roli country zpěváka v Crazy Heart a Sandra Bullock za The Blind Side. Nejlepším filmovým hercem ve vedlejší roli byl zvolen Christoph Waltz z Hanebných panchartů. Totéž uznání mezi ženami získala Mo´Nique díky roli ve snímku Precious: Based on the Novel Push by Sapphire. V kategorii Komedie/muzikál vyhlásili novináři nejlepším dílem Pařbu ve Vegas. První příčky mezi herci a herečkami obsadili Robert Downey Jr. (Sherlock Holmes) a Meryl Streep (Julie a Julia). Nejlepším animovaným filmem je rodinná komedie Vzhůru do oblak, která obdržela cenu také za filmovou hudbu. Mezi filmovými písněmi zvítězila The weary kind, která zazněla v dramatu Crazy Heart. V sekci zahraničních počinů zabodovala Bílá stuha rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Během ceremoniálu předali herci Robert De Niro a Leonardo DiCaprio cenu za celoživotní dílo americkému režisérovi Martinovi Scorsesemu.

…a několik cen amerických filmových kritiků

Konkrétně se jedná o ocenění za nejlepší kameru, střih, zvukové a vizuální efekty, uměleckou koncepci a za nejlepší akční snímek. Cenu za nejlepší film a zároveň režii si odnesla režisérka Kathryn Bigelow za válečné drama odehrávající se v Iráku, Smrt čeká všude. S prázdnou neodešel ani Quentin Tarantino. Filmoví kritici přiřkli jeho Hanebným panchartům cenu za nejlepší původní scénář a tým herců byl vyhlášen nejlepším hereckým ansámblem. Rozervaná objetí Pedra Almodóvara zvítězila mezi zahraničními snímky. Další ocenění jsou totožná s výše uvedenými Zlatými glóby: Christoph Waltz podal nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli (Hanebný pancharti), nejlepším hercem je Jeff Bridges (Crazy Heart) a o titul nejlepší herečky se podělily Sandra Bullock a Meryl Streep. Snímek Lítám v tom vybojoval cenu za nejlepší nepůvodní scénář.

Habermannův mlýn oceněn v Mnichově

Bavorská filmová cena, předávaná od roku 1979, je u našich sousedů druhým nejvýznamnějším uznáním po Německé filmové ceně. Uděluje ji vláda Bavorska za mimořádné výkony v tamní filmové tvorbě. Na letošním 31. ročníku zaujalo porotu česko-německé drama Juraje Herze Habermannův mlýn. Příběh sudetského mlynáře a podnikatele Huberta Habermanna, který se během druhé světové války snažil být lidský k Čechům i Němcům, vybojoval pro svého tvůrce cenu za režii.

Vypadáte jako oni? Zdroj: thesunblog.com
Vypadáte jako oni? Zdroj: thesunblog.com

Připomíná vaše rodina Simpsonovi?

Pokud ano, pak máte možnost zapojit se do soutěže televizního kanálu Prima Cool nazvané Hledá se česká rodina Simpsonových. A nemusí to být nutně vaše rodina, ale klidně i lidé z okolí. Stačí jen dát onu skupinu dohromady, vyfotit je nebo natočit na video a výsledné dílo umístit na webu stanice. Z nich pak porota vybere dvacet nejvíce připomínajících populární kreslenou rodinku. Konečného vítěze určí hlasováním diváci. Příspěvky do soutěže je možné zasílat do 28. února.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..