Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmové novinky: Avatar na černé listině za propagaci tabákových výrobků. Mel Gibson stěhuje mexické trestance!

AvatarSci-fi trhák Avatar se nelíbí odpůrcům kouření. Drama Protektor míří na přehlídku do Palm Springs. Mel Gibson stěhuje mexické trestance z vězení, Číňané zas filmaře do vězení.

Doktorka Grace Augustin prý kouří jak tovární komín Zdroj: distributor filmu

Doktorka Grace Augustin prý kouří jak tovární komín Zdroj: distributor filmu

Avatar na černé listině

Sci-fi Avatar režiséra Jamese Camerona si vysloužil tzv. Černou plíci. Jedná se o jakousi pomyslnou anticenu, kterou snímku přiřkli odpůrci tabákových výrobků ze jejich údajnou propagaci. Příčinou je postava doktorky Grace Augustin, představovaná Sigourney Weaver, zapalující si jednu cigaretu za druhou. Kromě Avataru se na černé listině nežádoucích filmů objevily ze stejného důvodu také Sherlock Holmes Guye Ritchieho, The Blind Side se Sandrou Bullock, muzikál Nine, komedie Morganovi nebo animovaný Fantastic Mr. Fox. Cameron v písemném prohlášení uvedl, že filmová doktorka rozhodně nemá sloužit mládeži jako vzor. Nicméně ať se to zapřisáhlým odpůrcům kouření líbí nebo ne, Avatar se stal druhým komerčně nejúspěšnějším filmem hned po Titanicu, režírovaným rovněž Cameronem. Zařadil se do pětice snímků, které dokázaly vydělat více než miliardu dolarů. Navíc je navržen na Oscara za vizuální efekty a Sdružením amerických režisérů zvolen nejlepším režijním počinem loňského roku.

Protektor putuje za oceán

Drama Marka Najbrta z období heydrichiády Protektor se představí americkému publiku. Stane se tak na přehlídce v Palm Springs v sekci Awards Buzz: Best Foreign Language Film věnované snímkům s možnou nominací na Oscara za Nejlepší cizojazyčné dílo. Protektora, kterého do nominace na prestižní soutěž navrhla Česká filmová a televizní akademie, do zámoří doprovodí kromě samotného režiséra také scénárista Benjamin Tuček, producent Milan Kuchynka a herci Jana Plodková a Marek Daniel. Letošní 21. ročník filmové přehlídky končí 18. ledna a českému zástupci bude ve výše zmíněné kategorii konkurovat dalších 40 účastníků.

Mel Gibson Zdroj: telegraph.co.uk

Mel Gibson Zdroj: telegraph.co.uk

Mel Gibson plánuje natáčení v mexické věznici

Herec a režisér Mel Gibson chystá další film. Ač není přesně známo, o čem nový projekt bude, část jeho děje se odehrává ve vězení. A Gibson si pro natáčení zvolil nápravné zařízení Ignacia Allenda v mexickém státě Veracruz. I přes protesty příbuzných nechaly tamní úřady převézt 214 odsouzených kamsi na jih země (1100 zůstalo na původním místě). Třiapadesátiletý režisér nebude v Mexiku pracovat poprvé. Před čtyřmi lety zde natočil snímek Apocalypto, který podle mnohých kritiků vrhá špatné světlo na mayskou civilizaci.

Za dokument do vězení

Tibetský filmař Döndub Wangčhen natočil dokumentární film o své zemi. Pomáhal mu v tom jeho přítel, místní mnich. Snímek obsahuje rozhovory s Tibeťany otevřeně hovořícími o své lásce k duchovnímu vůdci dalajlámovi, nebo o tom, jak olympijské hry pořádané roku 2008 v Pekingu jejich životy nijak nezlepšily. Vše by bylo v pořádku, kdyby Tibet nebyl už šedesát let čínskou autonomní oblastí. Tibeťané sice krátce po obsazení povstali, nicméně revoluce byla tvrdě potlačena a dalajláma prchl do Indie. A tak je logické, že se čínské vládě onen dokument moc nezamlouval. V současné době je nebohý tvůrce filmu uvězněn po rychlém a krátkém procesu, kdy čínští papaláši dokonce zakázali obhájci najatému rodinou, aby ho zastupoval. Informace o trestu pronikla na veřejnost až díky internetové stránce usilující o Döndubovo propuštění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmové novinky: Avatar na černé listině za propagaci tabákových výrobků. Mel Gibson stěhuje mexické trestance!