Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmová kolekce Julie Roberts na DVD: Upláčete se nudou!

Nikola Němcová

Nikola Němcová

23. 4. 2011

Kolekci uzavírá romantické drama Zemřít mladý a nebyla by to ta správná sada, kdyby se zde neobjevil alespoň jeden snímek žánru, ve kterém Julia vyniká. Přesto patří k těm slabším v její filmografii.

FOTO: Julia Roberts ve filmu Zemřít mladý

Ne každý se může pyšnit tak krásnou ošetřovatelkou, Zdroj: distributor filmu

Film

Hilary (Julia Roberts) je krásná, ale nevzdělaná dívka. Poté, co opustí svého nevěrného přítele, rozhodne se na základě inzerátu získat místo ošetřovatelky nemocného mladého muže, přestože nemá potřebné vzdělání. Hilary je po pár zmatcích přijata Victorem Geddesem (Campbell Scott), který trpí leukémií.

Po první chemoterapii chce práci vzdát, ale postupem času se z ní a Victora stávají nejlepší přátelé. Po ukončení chemoterapie přijímá Victorovu nabídku odjet na venkov. Stráví spolu několik úžasných dní, během kterých se do sebe zamilují. Bohužel rakovinu není lehké porazit a nemoc opět vtrhne mezi ně.

Zemřít mladý ničím nepřekvapí. De facto nám ukazuje něco, co už jsme mohli vidět několikrát. Samozřejmě se najdou světlé výjimky, které sice zpracovávají ohrané téma, přesto přidávají něco nového, dosud neprobádaného, co posune film na vyšší příčku. Joelu Schumacherovi se to bohužel nepodařilo. A je několik faktorů, které tento snímek poslaly do kytek.

Prvním z nich je neuvěřitelně dlouhá stopáž. Místo toho, abyste sledovali příběh odehrávající se před vámi, koukáte se na hodinky a máte pocit, že je to nekonečný příběh. Snímku by vůbec neuškodilo, kdyby byl alespoň o dvacet minut kratší.

Největším kamenem úrazu je ale příběh. Nejen že se jedná o téma mnohokrát zfilmované, ale hlavně před vámi probíhá slušná hra na city. Po celý čas se z vás režisér snaží vykřesat nejrůznější emoce, ale nakonec docílí toho, že neuroníte ani slzičku. Mohou za to neustálé projevy lítosti a nekonečné pohledy z očí do očí, které v jednotlivých scénách ztrácejí význam. Nejhorší částí je prostředek. Ten by stačil zkrátit na čtvrtinu a hned by se jednalo o lepší film. Samozřejmě, že každý chce vidět, jak je ústřední dvojice šťastná a užívá si ticho před bouří, ale čeho je mnoho, toho už je příliš.

FOTO: Julia Roberts a Campbell Scott ve filmu Zemřít mladý

Hilary ještě netuší, co ji čeká

I přes tuto kritiku má film jedno plus – herecké obsazení. Není to Julia Roberts, která vyniká svým výkonem, ale její kolega Campbell Scott. Velice přesvědčivě zahrál člověka trpícího leukémií a u něj jediného jsem neměla sebemenší problém. Věřila jsem mu každé slovo, každou větu. Julia na tom také nebyla špatně, ale za svým partnerem slabě pokulhávala. Je škoda, jak celý snímek nakonec vyzněl, neměl totiž špatný potenciál.

DVD

Hned po spuštění filmu jde poznat, že se jedná o snímek staršího data. V roce 1991 obraz nedosahoval takových kvalit, jako je tomu dnes. Přes to všechno se to dá snést. Hůře je na tom bohužel zvuk. I když si dáte plnou hlasitost, stále se nezbavíte nutkání naklánět se blíže k reproduktorům, abyste pořádně slyšeli, o co se v dané scéně jedná.

Díky výše zmíněnému je logické, že na DVD nenaleznete žádné bonusy, i když částečně doufáte, že v tomto případě tomu bude jinak, vzhledem k předchozím dvěma povedeným diskům z této kolekce. Někoho možná potěší možnost výběru tolika dabovaných verzí a nabídka až dvanácti titulků, mezi nimiž jsou například hebrejské, bez kterých byste se samozřejmě v životě neobešli.

Zemřít mladý (Dying Young)

Drama/Romantický
USA, 1991, 111 minut

Režie: Joel Schumacher
Hrají:
Julia Roberts, Campbell Scott, Vincent D’Onofrio, Colleen Dewhurst, David Selby, Ellen Burstyn, George Martin, Howard Morris

Zvuk: Dolby digital 2.0 český, Dolby digital 2.0 anglický, Dolby digital 2.0 maďarský, Dolby digital 2.0 polský, Dolby digital 2.0 turecký
Titulky:
české, anglické, bulharské, chorvatské, řecké, hebrejské, maďarské, polské, portugalské, rumunské, slovinské, turecké
Bonusy:
žádné

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmová kolekce Julie Roberts na DVD: Upláčete se nudou!