Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmová kolekce Julie Roberts na DVD: Snaha přechytračit diváky nevyšla

Nikola Němcová

Nikola Němcová

24. 4. 2011

Dalším kouskem z této sady je špionážní film Dvojí hra, kterou má na svědomí Tony Gilroy, od něhož můžete znát nadprůměrný snímek Michael Clayton. Oproti jeho debutu ale Dvojí hra nedosáhla takového úspěchu, natož kvality.

FOTO: Julia Roberts a Clive Owen ve filmu Dvojí hra

Mezi hlavními aktéry to vůbec nejiskří, Zdroj: distributor filmu

Film

Hlavní hrdiny filmu dříve živila práce pro tajné služby. Claire (Julia Roberts) pracovala pro CIA a Ray (Clive Owen) pro MI6. Po letech je ale jejich práce přestane bavit a oni se spolu dohodnou, že ukradnou recept na výrobu produktu, který jim vynese pohádkové peníze.

Claire se proto nechá zaměstnat ve firmě Howarda Tullyho (Tom Wilkinson) a Ray začne pracovat pro jeho největší konkurenci – Dicka Garsika (Paul Giamatti). Přesto všechno neklape, jak by mělo. Jejich největším nepřítelem je jejich vzájemná nedůvěra a stále netuší, jaký výrobek chce Tully přivést na trh. Nakonec jim zůstane jen pocit, že mají jeden druhého.

Pokus udělat film na způsob mixu Dannyho parťáků a Pana a paní Smithových opravdu nevyšel. Mezi hlavními aktéry to prostě nejiskří a můžou si sebevíc na konci filmu říkat, jak se milují, neuvěříte jim ani slovo. Ani po akční stránce to nešlape, jak by mělo. Můžeme jen doufat, že se tímto směrem Gilroy nevydá u čtvrtého pokračování Bourna.

Clive Owen je sympaťák a povětšinou s jeho herectvím nemám problémy, ale ve Dvojí hře od začátku až do konce nehorázně přehrává. Nevím, jestli je to špatným scénářem nebo tím, že v tomto filmu špatně hraje. Ani Julia nemá být na co pyšná. Nikdy jsem si ji nezařadila do nějaké extra třídy herců, ale vždy působila aspoň sympaticky a je to pořádná krasavice. Tady tomu tak není. Po celou dobu vás její způsob ztvárnění Claire irituje.

Naopak Paul Giamatti s Tomem Wilkinsonem byli příjemným zpestřením. Bohužel nedostali tolik prostoru jako ústřední dvojka. Jejich společná bitka na letišti je nejspíš nejlepší scénou z celého filmu. A to je opravdu málo od někoho, jako je Gilroy.

Scény, které ukazují, co se stalo v minulosti, jsou sice podstatné, protože bez nich bychom byli v celém příběhu ztraceni, ale čím více jich přibývá, tím narůstá pravděpodobnost, že se přestaneme orientovat. A tak se tomu i stalo. Dvojí hra není typickou letní oddechovkou, protože pokud pořádně nesledujete, co se před vámi odehrává, nemáte šanci udržet krok s dějem.

FOTO: Paul Giamatti a Tom Wilkinson ve filmu Dvojí hra

Tak takhle se v dnešní době perou staříci

DVD

Nikdy se mi nestalo, že bych shledala DVD zábavnějším než celý film. V tomto případě tomu tak je. Komentáře bratrů Gilroyových k jednotlivým scénám jsou velmi zajímavé. Dozvíme se dokonce, že jedna scéna byla kompletně předabovaná, protože při testování snímku pohořela. Testovací diváci nepochopili, o co vůbec v této části filmu šlo. Musel to být pro Gilroye tvrdý oříšek, ale zvládl to výborně.

Ani po designové stránce si není na co stěžovat. Nápaditě udělaný disk, který vás upoutá i tehdy, kdy tento film nehledáte záměrně. Když si ho pustíte v originále, tak není zvuku co vytknout. Problém ale nastává tehdy, když se rozhodnete pro dabovanou verzi. Jakmile dojde na nějakou zvučnější akční scénu, musíte si přidat hlasitost, abyste slyšeli, co postavy říkají. To je ale jediný vroubek na tomto jinak ukázkovém DVD.

Dvojí hra (Duplicity)

Krimi/Thriller/Romantický
USA/Německo, 2009, 120 minut

Režie: Tony Gilroy
Hrají:
Clive Owen, Julia Roberts, Tom Wilkinson, Paul Giamatti, Dan Daily, Rick Worthy, Denis O´Hare, Thomas McCarthy, Carrie Preston, James Cronin, Frosty Lawson, George Aloi, Lisa Roberts Gillan

Zvuk: Dolby digital 5.1 český, Dolby digital 5.1 anglický, Dolby digital 5.1 polský
Titulky:
české, anglické, polské
Bonusy:
Komentář scenáristy/režiséra Tonyho Gilroye a střihače/koproducenta Johna Gilroye

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmová kolekce Julie Roberts na DVD: Snaha přechytračit diváky nevyšla