Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmová kolekce Julie Roberts na DVD: Charlie Wilson vede tajnou válku

Nikola Němcová

Nikola Němcová

22. 4. 2011

Po filmové kolekci s Bradem Pittem tu máme další zajímavou sadu. Tentokrát jde o snímky s oblíbenou Julií Roberts. Můžete se těšit na krimi Dvojí hra, životopisné drama Soukromá válka pana Wilsona nebo na starší romantiku Zemřít mladý.

FOTO: Julia Roberts a Tom Hanks ve filmu Soukromá válka pana Wilsona

Julia Roberts a Tom Hanks kují pikle, Zdroj: distributor filmu

Film

Titulním hrdinou snímku je demokratický kongresman Charlie Wilson (Tom Hanks), kterého jeho kolegové znají jako děvkaře, alkoholika a občasného uživatele drog. Ale co když takový bezvýznamný politik, jako je on, dokáže změnit dějiny? Nikoho by nenapadlo, že zrovna on se bude angažovat v afghánské otázce.

Stačilo se však spojit s dobrými lidmi –  s jednou z nejbohatších žen a vášnivou antikomunistkou Joanne Herring (Julia Roberts) a agentem CIA Gustem Avrakotosem (Philip Seymour Hoffman). Pak už bylo jen potřeba sehnat vhodné zbraně, které by sestřelily vrtulníky Rudé armády. Největším paradoxem je, že o několik let později těmito zbraněmi muslimové bojovali proti Američanům.

Mike Nichols si opět vybral zajímavou látku na zfilmování. Když se řekne Charlie Wilson, tak málokdo ví, o koho jde. Ani já jsem o něm doposud nic neslyšela. Pak si ale přijde Nichols, natočí povedený snímek a začnete si říkat, jak je možné, že jste se o Charliem a jeho činech nikdy nedoslechli. Naštěstí na všechny tyto otázky dává režisér i potřebné odpovědi.

Obsadit na post scenáristy Aarona Sorkina (The Social Network) byla trefa do černého. Sorkin je znám svými chytrými a vtipnými politickými scénáři a zde tomu nebylo jinak. Vše šlape jako na drátkách. Dialogy jsou vtipné a dobře doplňují celkový děj příběhu. Hlavně díky tomu nenastanou žádná trapná, hluchá místa. Stačí ještě přidat výborný soundtrack Jamese Newtona Howarda a vrníte si blahem. Dalším plusem je, že nemusíte být milovník politických dramat, aby vás tento film pohltil.

Herecká esa v hlavních rolích

Je až neuvěřitelné, jaký herecký ansábl dal Nichols dohromady. Hlavní ústřední trio spolu s režisérem má na kontě alespoň jednoho Oscara – Hanks dokonce dva. Právě zmiňovaný Tom byla dobrá volba. O Wilsonovi se říká, že je velmi charizmatický člověk, a dá se říci, že stejnou vlastností oplývá i Tom Hanks. Nedokážu si představit v roli Charlieho nikoho jiného a tak to má být. Sama Julia Roberts řekla, že nikdy ve své herecké kariéře neztvárnila někoho, jako je Joanne Herring, a měla z této role trošku obavy. Nakonec se jí to povedlo na výbornou. Stačí se podívat na bonusové rozhovory, kde mluví skutečná Joanne, a zjistíte, jak přesvědčivě ji Julia zahrála.

Nakonec to není Hanks ani Roberts, kdo nejvíce zaujme. Po této roli musím říct, že P. S. Hoffman je herec chameleon. Do každé nové osoby, kterou hraje, přidává něco nového, něco, co jsme u něj v žádných jeho předchozích snímcích neviděli, a hlavně, někdy byste ani nepoznali, že je to zrovna on osobně.

FOTO: Pohledné sekretářky pana Wilsona

Ne každému se poštěstí mít čtyři pohledné sekretářky

I přes tyto klady se najdou nějaké chybičky. Například délka filmu. V tomto případě ne kvůli tomu, že by byl moc dlouhý, ale naopak mi přijde krátký. V jednu chvíli se díváte a najednou jsou titulky. Ve výsledku to působí až moc useknuté, a dostaví se u vás pocit, že jste byli o něco ochuzeni.

DVD

Všichni by si měli vzít příklad z tohoto DVD. Už dlouhou dobu jsem nebyla s žádným diskem natolik spokojená jako s tímto. Tak by to mělo vypadat. Nic mu nechybí. Naleznete zde zajímavé bonusy z natáčení filmu a mini dokument o tom, kdo je vlastně Charlie Wilson zač.

O rozhovory tu také není nouze. Dozvíte se mnoho informací nejenom od režiséra Mikea Nicholse, hlavních herců Toma Hankse, Julie Roberts a Philipa Seymoura Hoffmana, ale také vám mnohé prozradí opravdový Charlie Wilson nebo i Joanne Herring a agent Gust Avrakotos. A velkým plusem je, že jsou tyto bonusy otitulkované, takže se neznalci anglického jazyka nemusí obávat, že nebudou rozumět ani slovo.

Soukromá válka pana Wilsona (Charlie Wilson’s War)

Drama/Historický/Životopisný
USA, 2007, 98 minut

Režie: Mike Nichols
Hrají:
Tom Hanks, Julia Roberts, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams, Emily Blunt, Peter Gerety, Shiri Appleby, John Slattery, Erick Avari, Om Puri, Jud Taylor, Kevin Cooney, Ilia Volok, Rachel Nichols, Patrika Darbo, Faran Tahir, Denis O´Hare, Hilary Angelo

Zvuk: Dolby digital 5.1 český, Dolby digital 5.1 anglický, Dolby digital 5.1 polský
Titulky:
české, anglické, bulharské, řecké, polské, rumunské
Bonusy:
Z natáčení filmu Soukromá válka pana Wilsona, Kdo je Charlie Wilson?

Hodnocení filmu: 5*****
Hodnocení DVD: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmová kolekce Julie Roberts na DVD: Charlie Wilson vede tajnou válku