Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmová kolekce Brada Pitta na DVD: Vydejte se na cestu do minulosti

Nikola Němcová

Nikola Němcová

20. 3. 2011

Filmovou kolekci uzavírá snímek 12 opic Terryho Gilliama. Zde Brad Pitt zdatně sekundoval Bruci Willisovi. Film patří k jednomu z nejzajímavějších z Pittovy filmografie, ať už díky jeho úspěšnosti nebo tomu, že málokdo věřil, že by byl Brad schopný věrohodně zahrát blázna.

Blázinec je dobré místo na nezávazný pokec, Zdroj: distributor filmu

Film

V roce 1996 téměř zahubil neznámý smrtící virus celé lidstvo. Ostatní přeživší teď čekají pod zemí. Jenže lidé se s touto situací nemíní smířit. V roce 2035 je vybrán vězeň James Cole (Bruce Willis), aby se vrátil zpět do roku 1996 a zjistil co nejvíce informací o skupině, která si říká 12 opic a je pravděpodobným šiřitelem tohoto viru. Avšak Cole se chybou dostane do roku 1990, kde ho zavřou na psychiatrické klinice.

Jeho doktorka Kathryn Raillová (Madeleine Stowe) mu samozřejmě nevěří ani slovo, ale její přesvědčení je značně otřesené, když  Cole zmizí ze zavřené cely a znovu se objeví až v roce 1996 postřelen projektilem z první světové války. Dokonce věděl dopředu, co se stalo s chlapcem, o kterém si mysleli, že spadl do studny. Byl nalezen ve stodole poté, co se jeho kamarádi přiznali, že to byl žert. Od té doby se Kathryn snaží všemu přijít na kloub.

12 opic je film s geniálně vymyšlenou zápletkou a dechberoucím koncem. Rozhodně mohu říct, že je to jeden z nejlepších snímků v daném žánru. Bruce Willis zde ukázal, že není jenom akčním hrdinou, ale opravdovým hercem. Mám tohoto herce ráda i v jiných filmech, ale až v roli Jamese Colea jsem si jeho herectví začala naplno užívat.

A nebyl jediným překvapením. Při pozorování Brada Pitta jako Jeffreyho jsem měla pocit, že se ze mě brzo stane také blázen. Velice přesvědčivý výkon, za který můžou hlavně jeho grimasy a šílená gestikulace. A to mu pouze stačilo utnout přísun nikotinu. Po tomhle bych mu doporučila nekouřit častěji. Není divu, že si za tento výkon vysloužil nominaci na Oscara za vedlejší roli.

Terry Gilliam si dal celkově záležet. Nezapomenutelná je scéna, když jedou Kathryn a James v autě a z rádia se line píseň Blueberry Hill. Tato chvíle mě dojala natolik, až jsem měla husí kůži po celém těle. A takových scén ve filmu není zrovna málo. Zvláštně závěr snímku vás doslova omráčí. Výborná pointa, ke které pomalým krokem příběh směřuje od úplného začátku. Tento výjev se během celého dění objevuje několikrát, což je celkem pochopitelné, protože má jak pro film, tak i pro postavu Jamese Colea klíčovou roli.

Když dva se rádi mají…

Paul Buckmater stvořil výbornou kompozici, která dodává filmu na autentičnosti a skvěle doplňuje dějovou linku. Kameramani také odvedli dobrou práci. Dokázali vás vtáhnout do děje a místy si připadáte, jako kdybyste byli v samotném centru dění. Málokterému snímku se podaří dosáhnout takového výsledku. Také patří k těm, které nestačí zhlédnout jednou, ale musíte se na něj podívat vícekrát. A po každém dalším promítání objevujete nové věci a užíváte si to ještě více než prvně.

DVD

Tento disk je na tom stejně jako DVD Seznamte se, Joe Black, postrádá jakékoli bonusy. S tím nic bohužel neuděláme. Ale po designové stránce si nemůžeme stěžovat. Samotný nosič je zajímavě udělaný. Je na něm jak název filmu, tak obrázky přesně dvanácti opic.

Nalezneme zde české, anglické, polské a maďarské titulky. Pokud si nechcete pustit originální znění, máte na výběr mezi českým, polským, maďarským nebo ruským dabingem. Distributor si mohl dát více záležet. Řekla bych, že mohl udělat vylepšené vydání, když se rozhodl tyto filmy (spolu s Hanebnými pancharty) vydat v kolekci. Pak by byl mnohem větší důvod, proč si ji pořídit.

12 opic (Twelve Monkeys)

Drama/Thriller/Sci-fi

USA, 1995, 124 minut

Režie: Terry Gilliam

Hrají: Bruce Willis, Brad Pitt, Madeleine Stowe, Christopher Plummer, Jon Seda, David Morse, Bill Raymond, Frank Gorshin, Matt Ross, Christopher Meloni, Lisa Gay Hamilton, Joseph McKenna

Zvuk: 5.1 český, 5.1 polský, 5.1 anglický, 5.1 maďarský, 5.1 ruský

Titulky: české, anglické, polské, maďarské

Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 5*****

Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmová kolekce Brada Pitta na DVD: Vydejte se na cestu do minulosti