Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Film Stmívání rozzáří nejednu dívčí tvář

Martin Peška

Martin Peška

2. 12. 2008

Premiéra filmové adaptace Stmívání v Americe vzbudila velký zájem. Především mezi mládeží. Není divu – čtvrtá kniha ze série Twilight – Breaking Dawn, která ještě není v českém jazyce vydána, dosáhla prodejnosti hned během prvního dne 1,3 mil. kusů.

Zdroj: distributor filmu

Stmívání, které napsala Stephanie Meyerová, obletělo v knižní podobě takřka celý svět. Nyní je možné zhlédnout upírskou romanci ve filmové adaptaci i na plátnech českých kin. Jedná se o příběh tuctové středoškolačky Belly, jejíž máma se znovu vdala. Ačkoliv má Bella svou matku velice ráda, rozhodla se přestěhovat za svým otcem do nepříliš slunečného městečka Forks. Tam se potká se svým indiánským kamarádem z dětství jménem Jacob, ale i se svým vysněným mládencem Edwardem.

Ačkoliv je Edward Cullen velmi okouzlující, nikdo vedle něj nesedí. Ve třídě není jiné volné místo, kam by si mohla Bella sednout, než právě k němu. Po dlouhém „očichávání“ přijde Bella na to, že na ni má Edward nelidskou chuť a odhalí tajemství celé jeho rodiny, která ve filmu vypadá jako by právě slezla z mola módní přehlídky.

Sama Kristen Stewart představující hlavní hrdinku se neobjevila během dvouhodinového filmu snad ani jednou namalovaná. Ještě, že jejího vyvoleného zajímal víc pach její krve, než vzhled. Jinak by takového fešáka jistě nesbalila.

Škodou také je, že tvůrce filmu nenapadlo při představení upíří rodinky nic jiného, než jim natřít obličeje křídově bílým make-upem a obklopit herce šedí. Nemůžu si pomoct, ale otec rodiny Cullenových, kterého si zahrál osmačtyřicetiletý Ned Bellamy, mi připomínal spíše Slunečníka v podání Petra Svobody z české pohádky Princ a Večernice.

Ačkoliv je film plný emocí, příběh samotný nemá příliš dynamický děj, ke kterému místy nesedí ani výborná hudba Cartera Burwella. Mně samotného by upíří život v podání spisovatelky Stephanie Meyerová, ani režisérky Catherine Hardwickové, nebavil. Nepřijít pokud možno do kontaktu s nikým mimo rodinu, a povídat si jen se svými sourozenci několik desítek nebo stovek let, se mi nejeví jako vysněná nesmrtelnost. Rychle běhat nebo svítit na slunečním světle jako slída na fasádě je sice fajn, ale chodit po několikáté na střední školu, kde se s nikým nesmím bavit, občas se zajít promenádovat před spolužáky do jídelny, kde si ani nic nedám, je při nejmenším dost zvláštní.

Stmívání je film pro lidi, kteří chtějí věřit, že se jim jako obyčejným a průměrným smrtelníkům, může stát něco neuvěřitelného. A pokud možno tak, aby pro to nemuseli ani hnout brvou. Dokážu si představit tajné přání teenagerů, aby jednou měli také takový supermoderní byt v přírodě a superrychlé auto jako upírská rodinka, která se stane symbolem ideální rodiny.

Herci se většinou pohybují v populárních matrixovských formacích, kdy jim vlají vlasy, dlouhé kabáty se vlní daleko za nimi a těžké boty se snášejí zpomaleně za hudebního doprovodu na zem. Vše dokonalé k ovládnutí mládeže, která se se svými hrdiny naprosto ztotožní. A nyní, kdy Vánoce jsou za dveřmi, bych se klidně vsadil, že nemalé procento teenagerů pod stromečkem nalezne alespoň jeden díl knižní předlohy.

Svým poměrně jasným rozdělením na dobro a zlo připomíná Stmívání spíše pohádku. Když náhodou někdo umře, je to jen někdo, kdo je zlý, a nebo divákům neznámá osoba – což dokonale umocňuje směřování veškerých emocí k dojemnému vztahu Belly a Edwarda. Snad se v dalším díle ze Stmívání nevyklubou VéKáVéčka ze střední.

Nejraději bych film cynicky odsoudil, ale uvědomil jsem si, že i já v jistém věku chodil na filmy, které když nyní vidím v televizi, tak si říkám: „Je to skutečně ten film? Co mě na něm vlastně bavilo?“


Stmívání (Twilight, USA, 2008)

Akční / Romantický / Fantasy / Thriller
Režie: Catherine Hardwicková
Scénář: Melissa Rosenbergová (dle románu Stephenie Meyerové)
Kamera: Elliot Davis
Střih: Nancy Richardsonová
Hudba: Carter Burwell
Hrají: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Michael Welch, Peter Facinelli, Nikki Reed, Billy Burke, Elizabeth Reaser, Cam Gigandet, Kellan Lutz, Rachelle Lefevre, Taylor Lautner, Jackson Rathbone, Ashley Greene, Edi Gathegi, Ned Bellamy, Gil Birmingham
Premiéra v ČR: 27. 11. 2008
Délka: 122 min.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Film Stmívání rozzáří nejednu dívčí tvář