Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Film Odpočítávání na DVD: Uděláte v zájmu ochrany státu nemyslitelné?

Jak daleko byste zašli při ochraně své země? Takhle poměrně výstižně zní slogan thrilleru Odpočítávání. Drama o dilematu, zda je přijatelné zničit člověka pro záchranu milionů obyvatel, nyní vychází na DVD, a vy se tak nyní můžete podívat pod pokličku netradičních výslechových metod amerických bezpečnostních složek.

I když to tak nevypadá, S. Jackson není zubař… Zdroj: Bontonfilm

Film

Agentka FBI Helen Brodyová pracuje na útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a terorismu. Z běžné práce ji vyruší znepokojující zpráva o bývalém jaderném expertovi a islámském extrémistovi Steveovi Youngerovi (jenž si říká novým muslimským jménem Yusuf Atta Muhammed), jenž do tří měst umístil tři nukleární bomby a hrozí jejich odpálením, pokud nebudou splněny jeho požadavky.

Policisté Youngera zatknou překvapivě záhy a Brodyová je pověřena, aby z něho dostala požadavky i přesné polohy bomb, jejichž časomíra nepříjemně rychle utíká. K ruce dostane agentka i tajemného H, který má Brodyové s výslechem svými zkušenostmi pomoci, byť ona stále netuší, v jaké disciplíně je vlastně expertem. Když pak H zadržovanému Youngerovi usekne sekyrkou kousek prstu, dojde to Brodyové nepříjemně rychle: H je specialista na mučení, jenž byl povolán, aby od zadrženého získal důležité informace, ať už po dobrém, či po zlém.

Výslechové metody mistra H jsou Brodyové silně proti srsti, a zároveň je evidentně jediná, která proti mučení vězně nějakým způsobem protestuje: zbytek týmu dělá, že nic nevidí a pouze alibisticky odkazuje na to, že „H byl najat jen na to, aby udělal svou práci“. Na druhou stranu však i ona chce zjistit polohy bomb co nejrychleji a uchránit tak milióny lidí před explozemi, ale přitom při své lidskosti stále věří, že ke zdárnému výsledku dojdou i bez drsných praktik, byť jí H ujišťuje, že v této situaci se bez násilí neobejdou. Oba dva si ale uvědomují jedno: ať už má pravdu jeden či druhý, tak musí s problémem co nejrychleji pohnout, protože čas do výbuchu bomb se neúprosně krátí…

Herecké obsazení se mimořádně povedlo: Brodyovou hraje Carrie – Anne Moss, která se úlohy agentky, jež bojuje s H i sama se sebou, zhostila více než výborně, a divák jí bude držet palce, bez ohledu na fatální důsledky, jež by mohly z jejího chování vzejít. Tajemného H ztvárnil Samuel L. Jackson, jenž do role drastického, ale jinak pohodového experta na mučení sedl jako ulitý a opět předvádí tradičně kvalitní výkon. Dobře vybraný ústřední trojlístek herců uzavírá Michael Sheen, který se stejně jako výše zmiňovaní herci do role amerického teroristy Stevea Youngera vyloženě hodí, a se svojí tváří obětního beránka vám ho bude v průběhu filmu líto, byť to, co spáchal (resp. chystá se spáchat), není hodné obdivu.

Samotný film už zas taková sláva není: začátek snímku působí nadějně, ale pak se to poněkud zvrtne: zejména v druhé třetině filmu se děje maximálně to, že někdo přijde, něco na někoho zařve a zase odejde. Na to, že je vyjednávací tým ve značně nevýhodné situaci, kdy ho navíc tlačí čas, jsou scény překvapivě nudné a postrádají dusnější atmosféru. Průběh je příliš statický a volba, že většina děje se odehrává prakticky jen v jedné místnosti, v tomto případě rozhodně nebyla nejšťastnější. A tak oživení přichází jen ve scénách, kde H mučí Youngera, jež sice pro oko diváka nejsou rozhodně příjemné, ale ani přesto vás ze spaní asi budit nebudou. Celý film tak zachraňuje až poslední třetina snímku, kdy se konečně začne něco dít a zápletka začne gradovat: v té chvíli budete konečně napnuti a ještě pět minut před koncem nebudete absolutně tušit, jak to celé dopadne.

Agentka Brodyová vždy oceňuje lidský přístup

Vedle ústřední dějové linie je třeba poznamenat, že se režisér Gregor Jordan občas během filmu snaží šokovat. Vedle mučících scén je zdrojem takových pokusů především postava H, jenž jinak přes svou krvavou náplň práce, žije takřka idylickým rodinným životem. Například ze scény, v níž si H o přestávce mezi trýzněním zadrženého odskočí ven, aby si popovídal s manželkou a prostřednictvím počítače láskyplně pozdravil své děti, vyznívá evidentní režisérova snaha diváka šokovat kontrastem mezi jeho pracovním a rodinným životem. To je však celé podáno tak okatě, že okamžitě pochopíte záměr celé scény, a její vyznění je prakticky nulové.

Ještě jednu věc je třeba zmínit: film má poměrně černobílé vidění muslimské komunity. K tomu přispívají i občas vyloženě stupidní hlášky, z nichž některé jsou skutečné perly („Máme tu nějakýho chlapa, co vypadal na araba a chtěl hodiny létání.“ – „Tak tohle musíme prověřit.“). Těžko říci, jestli tvůrci poukazují na rostoucí americkou paranoiu (sám režisér Jordan je Australan), a nebo se snaží hájit americký boj proti terorismu. Každopádně se celkově jedná o průměrné dílko, jež sice za vidění stojí, ale na druhou stranu mezi vaše oblíbené filmy asi patřit nebude.

Tajemný H se vzdává velmi nerad

DVD

Nosič nepřináší žádné bonusy, což je tak trochu alibistické: pokud tvůrci přicházejí na trh s filmem, jenž se vyjadřuje k takto ožehavému tématu, nestačí se pouze schovávat za hotový film. Takový rozhovor s režisérem Jordanem, kde by prozradil, proč si vybral zrovna toto téma, jaký má na něj názor, zda cítil při natáčení nějaký tlak z politických či náboženských kruhů apod. by určitě uvítal každý divák. I když, kdo ví, třeba režisér skutečně něco z toho připravoval, než mu bylo z jistých míst taktně doporučeno, aby toho zanechal…

Odpočítávání (Unthinkable)

Akční / Drama / Thriller
USA, 2010, 97 minut

Režie: Gregor Jordan
Hrají: Carrie-Anne Moss, Samuel L. Jackson, Michael Sheen, Gil Bellows, Brandon Routh, Martin Donovan, Benito Martinez, Vincent Laresca, Holmes Osbourne, Geoff Meed, Sasha Roiz, Yara Shahidi, Austin Nichols

Zvuk: anglický, český (Dolby Digital 5.1)
Titulky: české, české pro neslyšící
Bonusy: žádné

Hodnocení Filmu: 3***
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Film Odpočítávání na DVD: Uděláte v zájmu ochrany státu nemyslitelné?