Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Film Mumie: Objevte nejděsivější chyby z města mrtvých

FOTO: Imhotep probudí Evelyn ze spánku polibkemOživlé mrtvoly a brouci, kteří se živí lidským masem? Je možná až s podivem, jak rychle se z původní nízkorozpočtové hororové série stal blockbuster. Podívejte se na chyby, které unikly pozornosti vševědoucích amerických filmařů.

FOTO: Imhotep probudí Evelyn ze spánku polibkem

Imhotep probouzí Evelyn polibkem                                                       Foto: Distributor

Nacházíme se v Egyptě, rok 1290 př. n. l. Faraon Sethi I. odhaluje nevěru své manželky Anck-su-Namun (Patricia Velasquez) a zaplatí za to svým životem – společně se svým milencem jej zavraždí. Faraonovi muži ale přistihli dvojici téměř při činu. Anck-su-Namun proto poručila Imhotepovi (Arnold Vosloo) utéct a ona sama spáchala sebevraždu.

Tímto však jejich příběh nekončí. Imhotep unese tělo své milované do Hamunaptry, města mrtvých, aby ji přivedl zpět k životu. Dříve než se mu to ale podaří, dopadnou ho faraonovi strážci a na Imhotepa je uvalena nejhorší kletba starověku. Tak děsivá, že se ji doposud ještě nikdo neodvážil vyslovit.

Knihovnice Evelyn (Rachel Weisz) právě dostává do rukou zajímavou mapu a klíč od svého bratra Jonathana (John Hannah). Mapa ukazuje cestu do Hamunaptry a oni se tam rozhodnou dostat za každou cenu. Vypraví se proto za člověkem, kterému Jonathan mapu ukradnul s žádostí o pomoc. Vězeň Rick (Brendan Fraser) jim slíbí, že je do městra mrtvých dovede, pokud ho dostanou ven a Evelyn ho zachraňuje doslova ze spárů smrti. A tady začíná jejich úžasné, leč nebezpečné dobrodružství.

Rachel Weisz s manželem Danielem Craigem už brzy uvidíte v mysteriózním dramatu Dream House, o rodině, která se přestěhuje do poklidného městečka v Nové Anglii. Jenže to ještě netuší, že se v jejich novém domě odehrála tragédie – kdo zabil matku i s dětmi?

Chyby ve filmu

1. Ve scéně ve vězení, kdy přivádějí Ricka k Evelyn a jejímu bratrovi Jonathanovi, má spoutané ruce před tělem. Když ho potom odtahují pryč, má ruce spoutané za zády.

2. Když Evelyn v knihovně na žebříku zakládá knihy a jednu se snaží dát do regálu naproti, diváci rychle odhanou, jak to dopadne. Kniha spadne na zem a Evelyn zůstane viset ve vzduchu. Zajímavé je, že při záběru na celý žebřík, včetně země, knihu nikde nenajdeme.

FOTO: Evelyn v knihovně zakládající knížku a na žebříku

Evelyn knížku upustí, v dalším záběru ji ale nikde není vidět, Zdroj: distributor filmu

3. Při otevření Imhotepovy rakve jsou na vnitřní straně víka rýhy od nehtů. První záhadou je, jak je tam vlastně mohl udělat, když měl ruce přivázané k tělu. Nicméně i kdyby se mu to jakkoliv povedlo, tak pět rýh vedle sebe je celkem nemožné udělat. Palcem to prostě nezvládnete stejně tak, jako s ostatními čtyřmi prsty. Což mě přivádí k nápisu Smrt je teprve začátek. Ten stihl udělat kdy?

4. Z filmu víme, že Imhotepa pohřbili zaživa. Tak jak to, že potom našli nádoby s jeho vnitřnostmi?

5. Dálší historická nesrovnalost. Kanopy, což byly nádoby, do kterých se vkládaly vnitřnosti zemřelého, jsou jenom čtyři a ne pět. Navíc Evelyn říká, že při mumifikaci se vyjímalo i srdce, ale pravdou je, že to se nechávalo v těle. Egypťané věřili, že v něm sídlí mysl.

6. Velbloudi jsou bezpochyby obdivuhodná zvířata, ale nemělo by je něco jako zkáza města s následky vidtelnými na obrázku níže alespoň trochu rozrušit? Takovou scénu můžeme vidět na konci filmu, kdy naše známá trojice Rick, Evelyn a Jonathan utíkají pryč jako o život a ostatní velbloudi i s jedním jezdcem jsou naprosto v klidu.

FOTO: Velbloudi

Velbloudi jsou pravděpodobně na podobné pohromy zvyklí

7. Ke konci filmu bodne Rick Imhotepa a my v záběru vidíme krev na jeho ruce. V dalším záběru jsou ale ruce čisté a po krvi ani památky.

8. Ve scéně, kdy projíždí městem, autu svítí světla. Po bouračce, když Rick pomáhá Evelyn z auta, jsou světla vypnutá a chvilku na to v další scéně jsou opět zapnutá.

9. Když Johansovi vleze do těla Skarabeus, brouk živící se lidským masem, vyřiznou mu ho z ruky. V dalších záběrech ji má ale v pořádku. Žádné stopy ani po říznutí ani po krvi.

10. A jedna záludná otázka na závěr. Kde nasbíráte dřevo na oheň uprostřed pouště? Že by nám něco uteklo?

Mumie (The Mummy)

Dobrodružný / Fantasy / Akční
USA, 1999, 125 min

Režie: Stephen Sommers
Hudba: Jerry Goldsmith
Hrají: Brendan Fraser, Rachel Weisz, John Hannah, Arnold Vosloo, Kevin J. O’Connor, Oded Fehr, Jonathan Hyde, Bernard Fox, Erick Avari, Stephen Dunham, Corey Johnson, Tuc Watkins, Omid Djalili, Aharon Ipalé, Patricia Velasquez, Mohammed Afifi, Blixa Bargeld

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Právě čtete

Film Mumie: Objevte nejděsivější chyby z města mrtvých