Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Film Kovbojové a vetřelci: Daniel Craig a Harrison Ford v moderní mayovce

Redakce

Redakce

31. 7. 2011

V srpnu do kin zamíří novinka v podobě jakéhosi mixu westernu a sci-fi s názvem Kovbojové a vetřelci. Daniel Craig, kterého uvidíme v hlavní roli, k tomu mimo jiné říká, že mnohem jednodušší je střílet po vetřelcích než střílet se navzájem.

Daniel Craig coby cizinec se záhadným náramkem, Zdroj: distributor filmu

Ano, měli jsme tu kovboje, měli jsme tu i vetřelce. Tak proč to nespojit dohromady? Říkáte si, že by tím vznikla leda tak prachobyčejná slátanina? Omyl. Ne v režii Jona Favreaua a s takovým hvězdným obsazením. Pro oživení: Jon Favreau je autorem Iron Mana, a to jedničky i dvojky.

V hlavní roli zde uvidíme Daniela Craiga známého například z bondovky Quantum of Solace. K tomu, že někoho může pobuřovat spojení kovbojů a vetřelců nebo v podstatě spojení fanoušků kultovních filmů jako Butch Cassidy & The Sundance Kid a Vetřelec, se vyjádřil pro server io9.com: „Jsem fanouškem obou těchto filmů, ale to mě hned nepřivádí k větě ‚Chci udělat film o kovbojích a vetřelcích‘. Miluji fakt, že mám v ruce scénář s názvem Kovbojové a vetřelci, a mohu říct ‚Ok, jdeme na to‘. Když čtu jeho scénář, doopravdy mě film dostává někam úplně jinam.“ Mimo jiné také přiznává, že název filmu může vytvářet určité předsudky, které ale snad budou vyvráceny.

Bezohledný kovboj s náramkem

Daniel Craig zde ztvárňuje postavu cizince, který se náhle probere z bezvědomí a vůbec nic si nepamatuje. Jediné, co mu může pomoci k procitnutí, je podivný náramek na zápěstí. V příběhu se na svou minulost postupně rozpomíná. O své postavě Craig říká, že je instinktivně bezohledná, ale právě to se mu líbí. Jeho instinkt se točí především okolo přežití a zabíjení. Craig si vůbec dlouho chtěl zahrát kovboje.

Podívejte se i na český trailer ke Kovbojům a vetřelcům!

Když se řekne western, každý člověk si představí něco naprosto typického, bez čeho se svět koní, klobouků, banditek a jiného nemůže obejít. Daniel Craig si v tomto případě vybaví běh tryskem přes prérii. Zajímavé je, že většina herců prý při otázce, zda umí jezdit na koni, řekne ano, ale Craigova obvyklá odpověď je „ano, tak trochu“. Takže při filmové jízdě na koni předstírá a doufá, že nespadne, ale aspoň má šanci si hodně zajezdit.

Nesmlouvavý plukovník Ford

Důležitou roli zde má také Harrison Ford coby plukovník Dolarhyde, jenž vládne městu Absolution, blízko něhož se cizinec Daniel Craig probere z bezvědomí. O spolupráci s Fordem Craig říká: „Jsem šťastný, že mohu hrát s takovými herci. Jsou to v první řadě herci, kteří pouze chtějí dělat vše správně. Ford je schopen přijít se spoustou nápadů, ale také s humorem a grácií a všemi těmi věcmi, ve které u ostatních doufáte, ale nedočkáte se jich.“

V kůži dalších postav uvidíme mimo jiné Olivii Wilde, Sama Rockwella, Adama Beache, Paula Dana či Clancyho Browna.

OBR: Kovbojové a vetřelci

Ford a Craig v trochu jiném westernu

Stručně jde o to, že město Absolution nemá příliš v oblibě cizí lidi a velí mu Dolarhyde. Přesto však žije město ve strachu a to nejhorší nastane, když se začnou ozývat tajemné zvuky a objeví se oslňující světla odkudsi seshora. Obyvatelé města začnou záhadně mizet a nikdo neví, co dělat a jak se bránit. Napříč tomu se v podstatě jejich jedinou nadějí stává právě onen tajemný cizinec. Ovšem otazníkem zůstává, zda mu obyvatelé svěří svou důvěru.

„Snažíme se dostat tento film mezi co nejvíce lidí. Není to film k diskuzi nebo k rozvíjení myšlenek. Ale je zajímavé, proč zrovna vetřelci. Po válce a během jaderné éry tu bylo mnoho zpráv o útocích vetřelců, protože je to prý nepřetržitá hrozba. Je mnohem jednodušší a správnější střílet po vetřelcích než střílet po sobě navzájem,“ říká na závěr Craig.

Kovbojové a vetřelci (Cowboys & Aliens)

Akční/Fantasy/Western/Sci-Fi
USA, 2011

Režie: Jon Favreau
Hrají: Daniel Craig, Olivia Wilde, Harrison Ford, Sam Rockwell, Clancy Brown, Noah Ringer, Paul Dano, Keith Carradine, Walton Goggins, Ana de la Reguera, Abigail Spencer, Adam Beach, Raoul Trujillo, Buck Taylor

Premiéra v ČR: 25. srpna 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Film Kovbojové a vetřelci: Daniel Craig a Harrison Ford v moderní mayovce