Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Film Jak se vaří dějiny byl nominován na cenu Evropské filmové akademie

jak se vari dejiny

Dílo, ve kterém doslova nahlédneme pod pokličku mnoha známých konfliktů, nevyjímaje 2. světovou válku, se v prosinci utká o prestižní cenu EFA.

Zdroj: www.akosavaridejiny.cz

Zdroj: www.akosavaridejiny.cz

Počin slovenského režiséra Petra Kerekese vznikl ve slovensko-česko-rakouské koprodukci. Ze strany ČR se na něm podílela společnost Negativ. Nominace na cenu Evropské filmové akademie je velikým úspěchem nejen pro Kerekese, ale i pro zmiňovanou producentskou společnost. Ta tuto cenu důvěrně zná již z loňského roku. Jako vůbec první Čech ji tehdy získala Helena Třeštíková – pro nejlepší evropský dokument René – ve spolupráci právě s Negativem.

Dokument, který byl vybrán do desítky nejlepších z několika set děl, vypráví celkem o šesti válkách, ze kterých pro příklad zmíním 2. světovou a sovětskou okupaci Československa a Maďarska. Kromě Maďarska a Československa ve filmu navštívíme i Francii, Rusko a Čečensko. Prostřednictvím pamětníků se divák dozvídá fakta z dějin, o kterých asi nikdy předtím neslyšel. Většinu z nás by asi nenapadlo, že válku ovlivnilo to, jaké jídlo bylo vojákům připravováno. Když se nad tím člověk ale zamyslí, je to naprosto zřejmé. Hladový a zesláblý člověk bude těžko favoritem v boji.

Kromě dramatických scén a několika úsměvných historek si z úst pamětníků také poslechneme celkem deset receptů – takže pokud se chcete něčemu přiučit (a nemusíte nutně hledat inspiraci jen k vaření), podívejte se na tento film. Sami pak můžete zhodnotit, jakou má podle vás šanci uspět a získat cenu EFA.

Jak to dopadne podle odborníků se dozvíme 12. prosince, kdy udílení cen proběhne v německém Bochumu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Film Jak se vaří dějiny byl nominován na cenu Evropské filmové akademie