Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Film Hubble 3D: Kosmický dalekohled vám umožní ocitnout se ve vesmíru

Redakce

Redakce

26. 10. 2010

Hubbleův dalekohledHubbleův vesmírný teleskop přináší již dvacet let snímky z míst, která by jinak zůstala utajena. Proniknout do vzdálených a neprobádaných částí vesmíru umožňuje již několik týdnů snímek Hubble 3D: Kosmický dalekohled, který se promítá v kině Imax.

Hubbleův dalekohled, Zdroj: NASA

Snad každý někdy přemýšlel o tom, jak to vypadá ve vesmíru, a někteří se v dětství dokonce chtěli stát kosmonauty. Nemusíte však splňovat přísné podmínky pro výkon tohoto náročného povolání. Stačí se pohodlně zavrtat do sedačky a nasadit 3D brýle.

Zažijete mrazivý pocit v břiše při startu raketoplánu, probádáte vzdálené galaxie, budete svědky při plnění úkolů mise i neúspěchů kosmonautů. Vaším průvodcem po galaxiích bude po celou dobu hlas Michala Jagelky. Úlohy vypravěče se v původním znění ujal Leonardo DiCaprio.

Impozantní snímek "motýla" v planetární mlhovině

Film využívá snímků pořízených dalekohledem během jeho dvacetileté cesty a záznamů pořízených technologií Imax. Počítačová vizualizace umožňuje, aby se detailní data z dalekohledu stala základem pro realistické vesmírné výlety. Při vytváření trojrozměrných leteckých simulací sehrál klíčovou úlohu tým astrofyzika Franka Summerse z baltimorského Vědeckého institutu pro Hubbleův teleskop. Vědečtí pracovníci poskytli filmařům cenné rady jak 3D záznam zpracovat. Díky kombinaci různých neupravených dat, které dalekohled pořídil, se podařilo dát snímky do vrstev, a tím jim dodat hloubku a věrohodnost.

V tabulce níže si můžete přečíst, co všechno byste museli splnit, kdybyste se kosmonautem opravdu chtěli stát. Díky filmu Hubble 3D: Kosmický dalekohled vám ale takové starosti odpadnou.

Jak se stát kosmonautem

Věk: do 40 let

Občanství: nejlépe americké nebo ruské

Váha: index tělesné hmotnosti BMI mezi 18,5 – 24,9

Výška: 157 – 191 cm

Zdravotní stav: správná srdeční činnost, tlak: maximálně 140/90, odolnost proti nevolnosti a přetížení až 8 G, vnitřní ucho musí snést až dvojnásobek normálního atmosférického tlaku

Další požadavky: silné zádové svalstvo, aby ve stavu beztíže kosmonaut netrpěl bolestmi, zkušenosti s extrémními sporty, jako je potápění, horolezectví, parašutismus a létání a také dobré komunikační schopnosti a smysl pro humor

Zkušenosti: vědečtí pracovníci musí být vysokoškolsky vzdělaní, piloti musí mít nalétáno alespoň tisíc hodin na proudových letounech

Takhle se ocitnete v nejodlehlejších končinách vesmíru a doprovodíte kosmonauty na jedněch z neobtížnějších a nejvýznamnějších misích v dějinách kosmonautiky – při plánování, nasazení i rizicích spojenými s opravou Hubbleova vesmírného dalekohledu. Na tomto čtyřiceti dvouminutovém dokumentárním snímku spolupracovali produkční společnosti Imax a Warner Bros Pictures, a dokonce i Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Film Hubble 3D: Kosmický dalekohled vám umožní ocitnout se ve vesmíru