Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Film Hobit se blíží do kin. Bude se Tolkien obracet v hrobě?

Redakce

Redakce

7. 11. 2010

FOTO: Bilbo Pytlík ve filmu Pán prstenůZfilmování knihy Hobit aneb cesta tam a zase zpátky spisovatele J. R. R. Tolkiena můžeme považovat za jednu dlouhou kapitolu, která má trvání téměř deset let. Dočkáme se jejího konce? A jaký ten konec bude?

FOTO: Bilbo Pytlík ve filmu Pán prstenů

Hobit Bilbo Pytlík ve filmu Pán prstenů, Zdroj: distributor filmu

Myslím, že každý, kdo knihu četl, se trochu obává jejího zfilmování a mnohým lidem se tato skutečnost ani za mák nelíbí. Není se čemu divit. Hobit (ač je to pár let, co jsem ho četla) je jednou z nejlepších knih, a proto jeho převedení na filmové plátno zasluhuje poměrně velkou odvahu a kuráž. Ovšem, je to výzva.

OBR: Speciál k filmu Hobit

Je Peter Jackson vyvolený?

Jak víme, Peter Jackson, který se ujal postu režiséra, již zfilmoval tři knihy, které následují po této prvotině. Nejsem tu od toho, abych trilogii hodnotila, ale myslím, že právě Jackson tak již pronikl do tajů Středozemě a všech jejích obyvatel, a tak se možná nemusíme budoucího filmu tolik obávat. Navíc, jak může posoudit řada zdrojů, je Peter Jackson přímo vyvolený pro režírování tohoto filmu. Dokáže se dokonale vžít do světa, kde na nás číhají všemožné bytosti a fantastické okamžiky. Je neskutečným vypravěčem obdařeným kreativitou, fantazií, citem pro Tolkienova slova a uvažování.

Petr Jackson

Režisér Peter Jackson, Zdroj: youtube.com

Každý, kdo tuto kauzu sleduje, ví, že je kolem ní spousta zmatků a nejasností. Proto si nalijme čistého vína a řekněme si, jak jsou na tom přípravy v současné době.

Na filmu budou spolupracovat mimo jiné Fran Walsh, Philippa Boyens a Guillermo del Toro. Na plátnech kin nám bude poskytnuta digitální 3D podívaná, která využije nejmodernějších kamer a technologií a která tak zaručí vysokou kvalitu a nezapomenutelný zážitek.

Bilbo Pytlík bude z Kanclu

Můžeme říci, že už na sto procent víme obsazení hlavních rolí. Bilba Pytlíka si zahraje Martin Freeman, kterého můžeme znát z britského sitcomu Kancl. V rolích trpaslíků  se objeví například Richard Armitage, Rob Kazinsky, Aidan Turner, Stephen Hunter nebo Peter Hambleton.

Martin Freeman

Martin Freeman ve filmu Stopařův průvodce po galaxii, Zdroj: distributor filmu

Dále je známo, že film bude (podobně jako závěrečný díl Harryho Pottera) rozdělen do dvou částí, kdy první přijde do kin v prosinci 2012 a druhá o rok později, v prosinci 2013. První klapka by měla dle plánů proběhnout v únoru 2011. Film to bude prý jeden z nejnákladnějších, co kdy byly natočeny. Náklady se odhadují na půl miliardy dolarů, čili 8,8 miliardy korun.

Další věc, která ještě donedávna nebyla jistá, je místo pro natáčení. Ano, spousta lidí si řekne, že přeci je samozřejmé natáčet na Novém Zélandě už z důvodu, že zde byla natočena trilogie, jež je pokračováním onoho Hobita. Navíc Pán prstenů nastartoval tamní filmový průmysl a pozvedl tak turistický ruch. List The Hollywood Reporter dokonce podal zprávu, že novozélandský dolar klesl proto, aby se tak tvůrci nerozhodli pro jiné místo. Celé se to probíralo delší dobu, ale ve výsledku se jednalo v podstatě o fámu, na kterou začali reagovat i novozélandští obyvatelé formou demonstrace.

Návrat na Nový Zéland

Nyní už je jisté, že se natáčet na Zélandě bude. Filmování tak poskytne mimo jiné práci tisícům tamních lidí a opět pozvedne světový zájem o tuto ostrovní zemi.

Lord of the rings

Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Zdroj: distributor filmu

Film vzniká ve spolupráci s New Line Cinema a MGM. Warner Bros. Pictures se stará o distribuci na území Spojených států a již zmíněné MGM má na starosti distribuci světovou.

Doufejme, že se čekání vyplatí a po desetileté přípravě (aneb peklo či prokletí, jak už to mnozí nazývají) se dočkáme onoho už teď tak oslavovaného filmu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Film Hobit se blíží do kin. Bude se Tolkien obracet v hrobě?