Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Film Gladiátor neodpovídá historické skutečnosti! Mrkněte na další chyby

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

7. 10. 2010

Russell Crowe, herec vysoké úrovně, který si libuje v drsných klaďasech. Nedávno jste ho mohli vidět v kinech v roli udatného Robina Hooda. Jako ramenatý hrdina se ale představil už dřív. Vítejte v římském Colosseu. V Colosseu plném filmových chyb.

Gladiátor se nikdy netvářil, že by byl natočený striktně podle skutečné události. Přesto obsahuje chyby, které by se během takového spektáklu neměly přihodit. Gladiátor, postava Russella Crowa, je totiž dokonalý. Zabili mu ženu a syna a on se vrátil je pomstít. Je to chlap, jak má být. Potřebuje se kvůli tomu dostat až k samotnému císaři? Nevadí, hravě zvládne. To právě podlý Commodus může za odpornou vraždu jeho rodiny. A bude za to pykat.

Chyby ve filmu Gladiátor

1. Jak může ale pykat, když božský Russell Crowe alias gladiátor Maximus není až tak božský? Když se totiž skácí v závěrečném boji muže na muže na zem a nehnutě leží, můžete si všimnout, že má hlavu podloženou polštářem. Dal mu ho tam štáb, protože by se jinak kvůli těžké zbroji jeho hlava zvrátila ošklivě dozadu. Akorát zapomněli polštářek ze scény odstřihnout…

Gladiátor, Zdroj: moviemistakes.com

2. Když se skupina vojáků chystá zavraždit Maximovu ženu a syna, tento malý chlapec vyběhne z domu, ukazuje na ně a normální italštinou křičí: „Mama! I soldati!“ Proč ale najednou používá italštinu, když je celý snímek v angličtině a v této době v této provincii mluvili lidé latinsky?

3. Během jedné z bitek v Colosseu jede Maximus na koni, drží meč v levé ruce a přes pravé rameno má chránič. Poté je rychlý střih, kamera mnohem blíž a záběr tentokrát zepředu. A ejhle, meč drží v ruce pravé a chránič má na levém rameni. Ten Maximus je vážně rychlík.

Gladiátor, Zdroj: moviemistakes.com

4. Když je Maximus ve stanu Marca Aurelia, císař mu podává meč s nápisem MARCUS AURELIUS FECIT (v překladu vyrobeno Marcem Aureliem). Do středověku ale římská abeceda neznala U, používala místo něj V. Nápis by měl tedy vypadat trochu jinak…

5. Bohužel je i sem tam vidět, že božský Maximus je vlastně jen božský Russell Crowe. Například ve scéně, kde se rozjede proti Germánům a udeří jednoho plantážníka svým mečem, uvidíte, že Germána vlastně vůbec netrefil. Meč je od něj vzdálen asi 30 centimetrů, a přesto se svíjí v bolestných křečích.

6. Když Maximus bojuje s gladiátorem Tigridem, Tigris upadne na zem a můžeme vidět, že jeho maska je zcela jasně otevřená. Po střihu má ale masku opět staženou a Maximus mu ji sundává – zřejmě na efekt. Sami se můžete podívat:

Gladiátor, Zdroj: moviemistakes.com

7. Určitě znáte tu slavnou hlášku: „Jmenuji se Maximus Decimus Meridius. Velitel severních armád, generál legií Felixu…“ Zní to moc hezky, akorát legie Felixu byla jen jedna, konkrétně Legio IV Flavia Felix.

8. A nakonec: Co by to bylo za gladiátora, kdyby ani jednou neseděl na koni? Maximus a ostatní se na nich sem tam ve filmu projíždějí a řežou nepřátele hlava nehlava (většinou spíš nehlava). Často ale sedí v sedle se třmeny. Ať už víte, nebo nevíte, co to ty třmeny jsou, dorazily do Evropy až kolem třetího, čtvrtého století. Z Číny. Takže leda že by Maximus byl Asiat.

Gladiátor (Gladiator)

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický
Velká Británie / USA, 2000, 149 min (SE: 171 min)

Režie: Ridley Scott
Hrají: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Oliver Reed, Richard Harris, Derek Jacobi, Djimon Hounsou, John Shrapnel, Tomas Arana, David Hemmings, Ralf Moeller, Spencer Treat Clark, Tommy Flanagan, Sven-Ole Thorsen, Omid Djalili, Tony Curran, David Bailie, Giorgio Cantarini, Allan Corduner, David Schofield

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Film Gladiátor neodpovídá historické skutečnosti! Mrkněte na další chyby