Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Film Europe Movie Night: Trochu vtipu, trochu sexu, trochu napětí! A všechno z Evropy

Foto: mr-nice_distributor-filmuJakožto Středoevropané bychom měli být evropskými vlastenci každým coulem. Vždyť kam se podíváš, samá Evropa: na západě, na východě, severu i jihu… A všechny tyhle evropské strany se na čas střetnou v jedné jediné zemi: v České republice. Na Film Europe Movie Night.

Foto: mr-nice_distributor-filmu

V rámci Film Europe Movie Night přijde do českých kin i Mr. Nice, Zdroj: distributor filmu

Je jasné, že si hraju se slovíčky? Nebojte se, nejde o žádný mezinárodní konflikt. Naopak! Jde o souznění. O to filmové! 21. dubna totiž ve vybraných kinech startuje projekt Film Europe Movie Night. Takže pokud vás omrzely americké trháky, těšte se na prima evropskou jízdu.

Od tohoto projektu si distribuční společnost Film Europe slibuje, že nás do sytosti nakrmí evropskou filmografií. Nebude se jednat jen o festivalové snímky a nebudou to jen filmy od samozřejmých dodavatelů (evropských zemí), na které jsme v českých kinech zvyklí. Bude to ryze degustační menu a budou to do nás cpát horem dolem.

Trochu z Francie, Belgie, Británie, Německa, Skandinávie, ale i z Polska, Chorvatska, Slovinska, Srbska… Nejdříve přijdou filmy do kin. Je nutné zmínit, že se nebude jednat jen o hrané filmy, ale i o dokumentární a animované. Po uvedení v kině nám budou zhmotněny ve formě DVD a posléze se nám mohou dostat i do obýváku prostřednictvím placeného kanálu FilmEurope TV, který by měl být spuštěn během tohoto roku.

Dům košaté lásky aneb Haarautuvan rakkauden talo

Dům košaté lásky je finský snímek a je už přes rok starý. I tak ale může českého diváka zaujmout. Prvotní reakce ozývající se ze sedaček sotva potemnělého kinosálu mohou být asi takové: „Co je to zase za finskou kravinu?“ Ale když se divák trochu uvolní a vydrží plátno i nadále sledovat, možná se z té finské kraviny vyklube docela zajímavá zápletka.

Příběh o odloučení dvou lidí obdařených po deseti letech společného života vícero vráskami a kily. Původní dohoda civilizovaného rozvodu a perfektně vypracovaný plán dalšího soužití v jednom domě se po určité době bortí a přicházejí na řadu naschvály a urputné hledání partnerů, kteří mají být důvodem k žárlení. Pak se do příběhu připletou i přátelé a rodinní příslušníci. Ti všichni vás přiberou do děje a vy si po čase řeknete: „Aha, tak proto!“ A zprvu hysterické chování hlavních protagonistů tak trochu pochopíte. Uvedeni do obrazu pak budete zvědaví, jak tohle vlastně dopadne…

Dům košaté lásky režíroval Mika Kaurismäki, starší bratr o trochu známějšího Akiho Kaurismäkiho (režie snímků Leningradští kovbojové dobývají Ameriku, Juha, Muž bez minulosti a dalších).

Dům košaté lásky (Haarautuvan rakkauden talo)

Komedie/Drama
Finsko, 2009, 102 min

Režie: Mika Kaurismäki
Hrají:
Hannu-Pekka Björkman, Elina Knihtilä, Anna Easteden, Tommi Eronen, Kati Outinen, Kari Väänänen, Antti Reini, Irina Björklund, Maria Järvenhelmi, Ilkka Villi, Mari Perankoski, Antti Virmavirta

Zůstane to mezi námi aneb Neka Ostane Medu Nama

Zůstane to mezi námi je chorvatsko-slovinsko-srbský snímek z minulého roku a jeho děj je zasazen do současného Záhřebu. Je to příběh o vášni a erotické touze, které prosakují na povrch každodenního stereotypního života a dobrých mravů. Děje se to i v lepších rodinách, a přesto, že se nevěra snaží utajit, se o ní často ví a bolí. Setkáváme se tu se dvěma bratry, jejich manželkami, milenkami a také dětmi, které nevědí, kdo jejich otcové ve skutečnosti jsou. Je to hořkosladký příběh o paralelních vztazích, neustálém hledání lásky, štěstí, vášně a o jejich následcích.

Snímek pod taktovkou chorvatského režiséra Rajka Grliće oslavil řadu úspěchů na mezinárodních filmových festivalech. Mimo jiných také na MFF Karlovy Vary.

Zůstane to mezi námi (Neka ostane medju nama)

Komedie/Drama
Chorvatsko/Srbsko/Slovinsko, 2010, 87 min

Režie: Rajko Grlić
Hrají:
Miki Manojlovic, Bojan Navojec, Daria Lorenci, Ksenija Marinković, Nataša Dorčić, Nina Ivanišin, Kresimir Mikić

V rámci projektu Film Europe Movie Night dále uvidíte například:

Francie: Mozartova sestra (režie: René Féret), Druhý svět (režie: Gilles Marchand)

Velká Británie: Mr. Nice (režie: Bernard Rose)

Polsko: Vše, co miluji (režie: Jacek Borcuch)

Belgie: Hitler v Hollywoodu (režie: Frédéric Sojcher)

Švédsko: Snadný prachy (režie: Daniel Espinosa)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Film Europe Movie Night: Trochu vtipu, trochu sexu, trochu napětí! A všechno z Evropy