Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Film Eragon: Snímek postavený mimo

Anna Malá

Anna Malá

2. 10. 2010

!SPECIÁL!Když se v roce 2005 rozšířila informace, že se chystá filmové zpracování tohoto slavného příběhu, mnoho lidí očekávalo přinejmenším alespoň trochu srovnatelnou úroveň s filmy o slavném Harrym Potterovi. Ale to se šeredně spletli…

Eragon a Safira Zdroj: distributor filmu

Film Eragon se snaží. Ale je to zoufalá snaha a už z prvních pěti minut je jasné, že naprosto zbytečná. Tvůrci děj knihy zkrátili a překroutili tak, aby se jim to vešlo do necelých dvou hodin. A rozhodně dobře neudělali. Ti, jenž film viděli, a jakýmkoliv způsobem jej hodnotili, jsou rozděleni na dva tábory: na ty, jenž knihu nečetli a na ty, jenž knihu četli. Čili názory jsou jako černá a bílá, den a noc.

Pro ty, kteří nemají o knížce a ději sebemenší ponětí, musel být film zklamáním už jen z toho důvodu, že neměli šanci se z něj cokoli dovědět, poněvadž byl točen pro ty, jež příběh znají a rozumí mu. O to větší tím bylo zklamání pro znalce, když přišli celí natěšení do kina. Scénáristi vypustili základní prvky děje, přetvořili si je podle sebe a ještě si některé vymysleli. Pan režisér také moc neoslnil výběrem exteriérů ani herců (Edward Speelers v roli Eragona opravdu moc nezazářil) ani citem pro detaily.

Už jen pro představu uveďme nejhorší prohřešky. Dračice Safira má být přece zářivě modrá, ne šedá. Když se řekne elf, představí si člověk útlé tělo, zešikmené oči a obočí a špičaté uši. Tak jak je možné, že elfská princezna Arya má uši kulaté jako obyčejný člověk? Vyobrazení některých postav a míst se ani zdaleka nepodobá tomu, co bylo líčeno v knize. A takhle by se dalo kritizovat do nekonečna. Mnozí po zhlédnutí filmu kroutili hlavou a nemohli pochopit, jak něco takového mohl Christopher Paolini dopustit.

Bylo by bývalo mnohem lepší, kdyby se tvůrci dohodli například na natočení seriálu, nebo film vzhledem k množství děje alespoň rozdělili na více částí. Čtenáři by v tom případě nebyli tolik zklamaní a pobouření a nečtenáři by se alespoň orientovali, když už nic jiného.

Eragon a elfská princezna Arya Zdroj: distributor filmu

Ale abychom jen věčně nekritizovali. Dámská část obecenstva si jistě patřičně zavzdychala při pohledu na úžasně charizmatického Jeremyho Ironse v roli Broma, a nepovinného Galbatorixe úžasně a přesvědčivě ztvárnil John Malkovich. Ke kladům přidejme ještě výborný soundtrack a jsme s klady u konce, protože více toho zarytý fanoušek opravdu nenajde.

Když se to vezme kolem a kolem, člověk by řekl, že Eragon je film za každou cenu. Každá slavná fantasy sága má přece svůj film, tak musíme honem honem taky, aby si náhodou někdo něco nemyslel. Za výborným zpracováním Pána prstenů, relativně dobrým Harrym Potterem a velice slušně našlápnuté Narnii Eragon jen zmateně pokulhává a na podobné velikány rozhodně nemá.

Elfská princezna Arya Zdroj: distributor filmu

Eragon (Eragon)

Fantasy/Dobrodružný
USA / Velká Británie / Maďarsko, 2006, 104 min

Režie: Stefan Fangmeier
Hrají: Edward Speelers, Jeremy Irons, Sienna Guillory, Robert Carlyle, John Malkovich, Garett Hedlund, Gary Lewis, Joss Stone

[album:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Film Eragon: Snímek postavený mimo