×
TOPZINE.cz

Film Babička aneb Jak to bylo doopravdy. Nebo nebylo?

Legendární česká kniha Babička od Boženy Němcové má za sebou nejedno filmové zpracování. Pak se sešli dva nezávislí filmový tvůrci a řekli si, proč by nemohlo být ještě jedno? Babička aneb Jak to bylo doopravdy je nový film, parodující celou situaci vzniku slavné knihy.

Babička a dědeček, Zdroj: distributor filmu

Režisérské taktovky se chopil dánský rodák Pjeer van Eck a spolu s Martinem Procházkou mají celý film na starosti. Co je vedlo k tomu parodovat zrovna dílo Boženy Němcové?

Pjeer říká: “Ztvárnit posvátný text v ironickém duchu a poté výsledek konfrontovat s českým pokrytectvím mě hrozně lákalo. Nejsem ani první, koho babiččina netečnost k něčemu podobnému vyprovokovala. Z celé řady připomenu jen Vrchlického Babičku Vulgaris. I když se jedná o útvar pro pedagogické účely těžko použitelný. Nelze ji ale dohledat ani v archivu Památníku národního písemnictví. Že by opět další důkaz české malosti? Naštěstí jsem Dán, takže si mohu kritiku, přinášející svěží a neotřelý pohled zvenčí, dovolit.”

Kněžna kynoucí rukou věrným poddaným

Ve filmu hrají převážně herci z amatérských divadelních souborů a příběh se odehrává v krásných exteriérech, na které je Pjeer opravdu pyšný, a dodává: “Tady se musím zmínit o druhém hlavním a ne-li největším hybateli filmu, totiž o Martinu Procházkovi. Původně jsme mysleli, že natočíme skromný příběh v obýváku, coby zámeckém pokojíku, a po venkovských chalupách našich známých. Už první kamerové zkoušky ukázaly, že jsme se mýlili. Nakonec Martin dokázal sehnat všechno. Opravdový zámek, skanzen v Kouřimi, kočár s koňmi i pochodující rotu vojáků. Našlo by se toho samozřejmě víc, ale vybírám pouze největší majstrštyky.”

Aby byl snímek co nejvěrnější, byl natočen černobíle. Dotočen byl minulý rok, a přesto se chystá do kin až letos. 17. listopadu bude mít premiéru v pražském kině Lucerna a bude ho doprovázet bohatý doprovodný program.

Bláznivá Viktorka

A o čem že film je? Božena Němcová se nachází ve finanční tísni. Nestíhá platit hypotéku a vášnivě miluje hazard, proto se svým vydavatelem sepíše román Babička. Ve filmu se Němcová vrací do svého dětství a odhaluje divákovi skutečnou pravdu. Na Staré Bělidlo přijíždí po 20 letech babička. Není to ale Marie Novotná, nýbrž její soused Mareš. Vydavateli se ovšem kniha nelíbí, proto ji celou přepíše, a aby toho nebylo málo, domů se vrací opravdová babička.

Že půjde o parodii, můžete poznat nejen z tohoto nastínění děje, ale také když se podíváte na filmový plakát. Babička se na něm tajemně dívá dolů a pod její hlavou je chalupa s několika jasnými světly… Něco vám to připomíná? Ano, plakát ke Kajínkovi.

Babička aneb Jak to bylo doopravdy

Historický / Komedie
Česko, 2009

Režie: Pjeer van Eck
Hrají: Michaela Fišarová, Milan Mendlík, Hana Kostrhúnová, Jan ŠvábDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..