Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Film Babička aneb Jak to bylo doopravdy. Nebo nebylo?

Redakce

Redakce

8. 11. 2010

Legendární česká kniha Babička od Boženy Němcové má za sebou nejedno filmové zpracování. Pak se sešli dva nezávislí filmový tvůrci a řekli si, proč by nemohlo být ještě jedno? Babička aneb Jak to bylo doopravdy je nový film, parodující celou situaci vzniku slavné knihy.

Babička a dědeček, Zdroj: distributor filmu

Režisérské taktovky se chopil dánský rodák Pjeer van Eck a spolu s Martinem Procházkou mají celý film na starosti. Co je vedlo k tomu parodovat zrovna dílo Boženy Němcové?

Pjeer říká: „Ztvárnit posvátný text v ironickém duchu a poté výsledek konfrontovat s českým pokrytectvím mě hrozně lákalo. Nejsem ani první, koho babiččina netečnost k něčemu podobnému vyprovokovala. Z celé řady připomenu jen Vrchlického Babičku Vulgaris. I když se jedná o útvar pro pedagogické účely těžko použitelný. Nelze ji ale dohledat ani v archivu Památníku národního písemnictví. Že by opět další důkaz české malosti? Naštěstí jsem Dán, takže si mohu kritiku, přinášející svěží a neotřelý pohled zvenčí, dovolit.“

Kněžna kynoucí rukou věrným poddaným

Ve filmu hrají převážně herci z amatérských divadelních souborů a příběh se odehrává v krásných exteriérech, na které je Pjeer opravdu pyšný, a dodává: „Tady se musím zmínit o druhém hlavním a ne-li největším hybateli filmu, totiž o Martinu Procházkovi. Původně jsme mysleli, že natočíme skromný příběh v obýváku, coby zámeckém pokojíku, a po venkovských chalupách našich známých. Už první kamerové zkoušky ukázaly, že jsme se mýlili. Nakonec Martin dokázal sehnat všechno. Opravdový zámek, skanzen v Kouřimi, kočár s koňmi i pochodující rotu vojáků. Našlo by se toho samozřejmě víc, ale vybírám pouze největší majstrštyky.“

Aby byl snímek co nejvěrnější, byl natočen černobíle. Dotočen byl minulý rok, a přesto se chystá do kin až letos. 17. listopadu bude mít premiéru v pražském kině Lucerna a bude ho doprovázet bohatý doprovodný program.

Bláznivá Viktorka

A o čem že film je? Božena Němcová se nachází ve finanční tísni. Nestíhá platit hypotéku a vášnivě miluje hazard, proto se svým vydavatelem sepíše román Babička. Ve filmu se Němcová vrací do svého dětství a odhaluje divákovi skutečnou pravdu. Na Staré Bělidlo přijíždí po 20 letech babička. Není to ale Marie Novotná, nýbrž její soused Mareš. Vydavateli se ovšem kniha nelíbí, proto ji celou přepíše, a aby toho nebylo málo, domů se vrací opravdová babička.

Že půjde o parodii, můžete poznat nejen z tohoto nastínění děje, ale také když se podíváte na filmový plakát. Babička se na něm tajemně dívá dolů a pod její hlavou je chalupa s několika jasnými světly… Něco vám to připomíná? Ano, plakát ke Kajínkovi.

Babička aneb Jak to bylo doopravdy

Historický / Komedie
Česko, 2009

Režie: Pjeer van Eck
Hrají: Michaela Fišarová, Milan Mendlík, Hana Kostrhúnová, Jan Šváb

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Film Babička aneb Jak to bylo doopravdy. Nebo nebylo?