Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Film 13 na DVD: Mickey Rourke střílí a 50 Cent se na to jen kouká

Jiří Tichý

Jiří Tichý

26. 8. 2011

Když člověk opravdu nutně potřebuje peníze, je schopen udělat pro jejich získání téměř cokoli. Vydělat si je účastí v ruské ruletě je ale přece jen trochu silné kafe. I takoví lidé se ale najdou a mezi nimi Mickey Rourke.

Mickey Rourke se hry neúčastní tak úplně dobrovolně a mimo to ho dodali v bedně a s kloboukem, Zdroj: youtube.com

Když někdo jde za hollywoodskými producenty s tím, že by chtěl peníze na svůj film, musí mít buď přímo božský scénář, nebo slavnou a úspěšnou předlohu, ať už komiksovou, knižní, videoherní či filmovou, a nebo se jmenovat třeba Christopher Nolan.

Jelikož Géla Babluani, režisér a scenárista filmu se strohým názvem 13, měl při jednáních s rozhodujícími lidmi jako podporu svůj vlastní úspěšný snímek Ruská ruleta (13 Tzameti) z roku 2005, jehož remake chtěl natočit, neměl problém získat finance ani opravdu zajímavé herecké obsazení.

Jméno Sama Rileyho, který ztvárnil hlavní postavu, asi většině lidí nic moc neřekne. Za zmínku stojí leda jeho působení v průměrně hodnoceném psychologickém sci-fi dramatu Franklin nebo biografii Control. Ve Třináctce si zahrál mladého dělníka, který se náhodou přichomýtne k podivné hře, kde zvrácení boháči sázejí na svého muže (nebo na cizího, pokud ten jejich už měl smůlu). Ti pak stojí v kroužku a střílejí se do hlavy. Takový drsnější Chodí pešek okolo.

Další jména figurující na obálce DVD jsou o poznání známější. Takový Jason Statham by se v tomto snímku nemohl řídit podle svého dřívějšího pravidla, že pokud zastaví, tak nepřežije. Tentokrát se totiž ocitá v roli sázejícího boháče, i když oproti ostatním má se svým mužem v poli (v tomto případě v kruhu) naprosto unikátní vztah, a proto od něj nečekejte žádnou velkou akci.

Curtis 50 Cent Jackson si střihnul pouhého hlídače Mickeyho Rourka, se kterým sehrál vedlejší příběhovou linii. Jejich výkony jsou ale téměř opačné. Zatímco Rourkova postava byla jednou z nejzajímavějších, Padesáťákův projev je nemastný neslaný. Na jeho obhajobu musím napsat, že neměl moc prostoru. Až na jednu scénu vlastně neměl ani moc co hrát. Z průměrnosti až podprůměrnosti ho ale usvědčuje právě tato jedna scéna, která se mu vůbec nepovedla.

Myslíte, že přinese třináctka Samovi Rileymu štěstí?

Babluani se nesnaží ze své, když ne přímo hvězdné, tak alespoň hvězdičkové sestavy udělat akční tým, který bude pobíhat po budově, střílet kde koho a říkat tomu ruská ruleta. Místo toho nám servíruje ukecané drama. I když se to na první pohled nezdá jako dobrý nápad, ono to docela dobře funguje.

Díky tomu, že se příběh netočí jen okolo hlavní postavy, ale zaměřuje se i na další různě se prolínající skupinky bossů a jejich šampiónů, dostaneme se jako diváci postavám více pod kůži a film si udrží naši pozornost.

On totiž vizuál není nic moc. Lokace jsou dost nudné a klidně by se dalo napsat, že film natočili někde na plácku za sídlištěm. Hudební složku lze na druhou stranu pochválit. Sice je na začátku snímku, kdy nás režisér seznamuje s mladým dělníkem Vincem a jeho motivací, zbytečně vygradovaná, ale když se film rozjede, není jí co vytknout.

13 je kvalitně odvedená řemeslná práce se spoustou zajímavých charakterů (nejvýraznější je rozhodně úchylný moderátor celé show Michael Shannon) a se zajímavým námětem. Škoda, že po konci oné hry se musí na finále čekat ještě půl hodiny plné různého natahování, což finálovou pointu lehce zabíjí. Po získání vítěze ruské rulety se měla dostavit rychlá gradace a konec, protože onen půlhodinový epilog spíše nudí.

DVD

Zajímavý hybridní obal DVDčka, něco mezi plastovým a papírovým, je příjemným kompromisem mezi finanční a estetickou stránkou věci. Vzhledem k tomu, že do plastového obalu by kromě samotného DVD nebylo co strčit, je zvolený formát dobrou alternativou k papíru, která rozhodně neurazí ani za cenu 199 Kč.

Velmi jednoduché, ale zato přehledné menu, které na vás čeká po protipirátské reklamě a znělce distributora, nabídne pouze dvě jazykové stopy – angličtinu a češtinu, zato v kvalitě 5.1 Dolby Digital. K tomu přihodí ještě dvoje české titulky, jedny určené pro neslyšící. Ovšem žádné bonusové scény, režisérův komentář nebo třeba ukázka z původního filmu, což je zklamání. Dabing je poměrně zdařilý a až na nevýhody způsobené tím, že je to právě dabing (třeba tlumené ruchy a jejich kolísání), mu není co vytknout.

13

Drama/Thriller
USA, 2010, 93 minut

Režie: Géla Babluani
Hrají: Sam Riley, Jason Statham, Alexander Skarsgård, Mickey Rourke, Curtis „50 Cent“ Jackson, Ray Winstone, Emmanuelle Chriqui, Gaby Hoffmann, Michael Shannon

Zvuk: český 5.1, anglický 5.1,
Titulky: české
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Film 13 na DVD: Mickey Rourke střílí a 50 Cent se na to jen kouká