Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Fifinka není kráva! Jaroslav Rudiš a Igor Malijevský bojují za čtyřlístkovou postavu

FOTO: Fifinka!Reportáž!Fifinka není kráva! Fifinka je hodná! Fifinka na hrad! Tak skandoval Jaroslav Rudiš, Igor Malijevský a další účastníci demonstrace za jedinou ženskou postavu Čtyřlístku. Demonstrativní jarní procházka s transparentem a buřty pro Fifinku v úterý předcházela literárně hudebnímu kabaretu EKG.

FOTO: Fifinka

Postava, která Čtyřlístku dodává krásu, šarm a řád, Foto: Kateřina Ciborová, Topzine.cz

„Máme pocit, že poslední dobou se nám Fifinku stále někdo snaží vzít,“ vysvětlil důvod demonstrace a tématu dubnového EKG spisovatel Jaroslav Rudiš. EKG, čili literární kardiogram Jaroslava Rudiše a Igora Malijevského se v pražském divadle Archa koná už čtyři roky. Nápad pravidelných literárních kabaretů s živou literaturou si spisovatelé přivezli z Berlína.

A sklízí úspěchy, představení se koná dvakrát do měsíce a pokaždé bývá plno. „Publikum je mladý a chytrý. Nebojí se přihlásit k tomu, že je literatura baví,“ pyšně říká Rudiš.

Nejdřív se kluci zamilují do maminky a pak do Fifinky

Každé představení má jiné téma. Láska a něco (víno, káva, smrt, sex, mystika, trapnost…). Poslední EKG spisovatelé, kteří večery moderují, věnovali Fifince, fence v růžových šatičkách a se žlutou mašlí. „Fifinka je emancipovaná a zdravě drzá, zároveň dokáže skvěle komunikovat a řešit mezilidský vztahy. Žije se třemi zvířátky, což (v takové složité domácnosti) není jen tak,“ popisuje komiksovou postavu Rudiš.

FOTO: Demonstrace za Fifinku

Demonstrace, která nebyla proti něčemu, ale pro něco, Foto: Kateřina Ciborová, Topzine.cz

Oba umělci se Čtyřlístkem vyrostli a teď je štve, že se ze slova Fifinka stala nadávka. Fifina, fiflena, nebo dokonce pipina, jak se Igor Malijevský přeřekl na pódiu. „Chceme návrat pravý Fifinky. Náš slogan je Fifinka do každé rodiny!“ těmito slovy začala demonstrace i večerní představení.

Cílem neobvyklého pochodu bylo od divadla pár metrů vzdálené Muzeum hlavního města Prahy, kde se do začátku května koná výstava Čtyřlístek – pětisté dobrodružství. V prosinci loňského roku totiž vyšlo jubilejní pětisté číslo kresleného komiksu, který dovede oslovit děti každé generace. A nutno říci, že demonstranti cestou vykouzlili úsměv na nejedné tváři. A nejen na dětské.

Čtyřlístek pod vědeckým drobnohledem

Fifinka, Bobík, Myšpulín a Pinďa pobavili i návštěvníky večerního EKG. Uprostřed pódia se tyčil Fifinčin obrázek, pod ním se houpaly pravé špekáčky (které voněly nejen v první řadě). Její podobizna se objevovala i na promítacím plátně. Třeba vedle fotografie Kristýny Kočí, která k Fifinčině podobě zas tak daleko nemá, zato k její povaze ano. Moderátoři večera se na ukázce snažili vysvětlit rozdíl mezi pravou Fifinkou a fiflenou, která si na Fifinku jen hraje a tak jí škodí.

FOTO: Rudiš, Malijevský

Jaroslav Rudiš a Igor Malijevský - tvůrci EKG, Zdroj: archatheatre.cz

O fifinách a Fifinkách byly i ukázky z tvorby jak autorů večera, tak předsedů Svazu za obranu Čtyřlístku. Tento netradiční svaz má předsedy a zároveň členy dva, Víta Janotu a Karla Kunu. Oba vystudovali vědecké obory, matematiku a fyziku. A z hlediska matematiky, statistiky, psychologie a dalších věd pohlížejí také na komiks, který před dvaačtyřiceti lety vytvořil Jaroslav Němeček.

Členové Svazu se zachovali jako odborníci a odpřednášeli několik čtyřlístkových faktů. Samozřejmě se věnovali hlavně Fifince. Představili její kladné i záporné stránky, ale především upozornili na to, že je někdo! Ne jen obyčejná kreslená postavička.

A aby vše diváci EKG stačili vstřebat, zahráli jim art-punk dvě muzikantky s bubeníkem. Říkají si Papírový panenky. Jaroslavu Rudišovi s Igorem Malijevským připadali prý taky tak trochu komiksové.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fifinka není kráva! Jaroslav Rudiš a Igor Malijevský bojují za čtyřlístkovou postavu