Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Fiat Panda už se vyrábí téměř 40 let! Do důchodu se ale ještě nechystá

Komerční sdělení

Komerční sdělení

15. 12. 2017

Fiat Panda patří k automobilům, které není třeba dlouze představovat. Kompaktní městský automobil si řidiči oblíbili pro svou jednoduchost, příznivé provozní náklady a spolehlivost. Od okamžiku kdy sjel první vůz Fiat Panda z výrobní linky, už uplynulo téměř 40 let. Celkem se jich celosvětově vyrobilo přes 7,5 milionu kusů!

První generace Fiatu Panda se vyráběla od roku 1980 do roku 1996. Fiat chtěl vyrobit automobil, který by byl odolný, jednoduchý na výrobu i údržbu a nehrál si na něco, co není. Jeho designér Giorgetto Giugiaro v jednom z rozhovorů doslova uvedl, že chtěl vytvořit vůz, který bude jako džíny. Tedy jednoduché a praktické oblečení, které každý rád nosí i když není zrovna nejlepším kouskem z šatníku. Konstrukce Pandy byla také inspirována armádní technikou, zejména helikoptérami, které jsou lehké, funkční a slouží konkrétnímu účelu. A přesně takový byl i první model Fiatu Panda.

Malé hranaté autíčko si získalo řadu zákazníků, kteří na něm oceňovali právě jeho jednoduchost. Fiat Panda ale nebyl jen autem do města, už první generace se dočkala několika verzí, včetně modelu 4×4. Ten si oblíbili i chataři a obyvatelé hůře přístupných lokalit. Za zlomek ceny terénních vozů a SUV získali automobil s pohonem na všechna čtyři kola, který si poradil s blátem, sněhem i rozbitými cestami. První generace Fiatu Panda se vyráběla rekordních 23 let až do roku 2003.

Druhá generace Pandy se i dál držela kompaktních rozměrů, jednoduché údržby a spolehlivosti. Přišla ale s lepšími prvky bezpečnosti, systémy ABS a EBD nebo airbagy. Design druhé generace je více moderní a zakulatily se i její tvary. Nová Panda se stala evropským autem roku 2004, její kvality ocenil i motoristický magazín Top Gear, který ji zařadil na 8. místo ze 152. nejspolehlivějších a ekonomických aut. Produkce nového modelu Panda byla ukončena v roce 2012.

Aktuálně vyráběná už třetí generace Fiatu Panda navazuje na tradici svých předchůdců a stále je to malé a praktické městské vozidlo, které se nebojí vyrazit i na výlet do divočiny. Nový Fiat Panda je nadupaný moderními technologiemi, včetně bluetooth audio systému nebo automatické klimatizace. Fiat Panda je dostupný ve čtyřech verzích Panda, Panda City Cross, Panda 4×4 a Panda Cross. Moderní design, prvky bezpečnosti a multimediální systém dělají z nové generace Pandy ideální auto na nákup, víkendový výlet nebo cesty do práce. Ne náhodou můžete Fiat Panda najít třeba u polské policie, italské armády, italských lesníků nebo švédské pošty. Všude tam oceňují praktické kvality malého, ale šikovného automobilu Fiat Panda.

Nový Fiat Panda zakoupíte v Srba Servisu, který zajišťuje i autorizovaný servis Fiat. Podívejte se na naši nabídku a domluvte si testovací jízdu. Fiat Panda si zamilujete.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Fiat Panda už se vyrábí téměř 40 let! Do důchodu se ale ještě nechystá