Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Festivalový Berlín 2010 dává prostor východní Evropě

Redakce

Redakce

19. 9. 2010

Právě probíhající Mezinárodní festival literatury v Berlíně (15. – 26. 9.) nabízí široké spektrum prózy i poezie z různých koutů světa. Rozsáhlý program tohoto festivalu nabízí kromě literatury také další možnosti vyžití, a to především výstavy a koncerty.

FOTO: Festivalový Berlín

Mezinárodní literární festival Berlín 2010, Zdroj: literaturfestival.com

Hlavní program je dělen do tří částí: Světová literatura, Mezinárodní literatura pro děti a mládež a Východní Evropa. Snahou části věnované Světové literatuře je poukázat nejen na proslulé autory, ale hlavně představit nové objevy z oblasti prózy i poezie. Letošními porotci pro kategorii Světová próza se stali stali: Fatou Dione (Francie), Robert Gray(Austrálie), Alberto Manguel (Kanada / Francie), Pankaj Mishra (Indie), Atiq Rahimi (Afganistán) a Ilija Trojanow ( Bulharsko / Německo).

Čtěme dětem

Program Literatury pro děti a mládež bude propagovat čtení mezi dětmi a mládeží. Bude se snažit ukázat, jak mohou děti a dospívající rozvíjet své emoční, sociální a umělecké schopnosti právě pomocí literatury.  – Hlavním lákadlem letošního festivalu je však literatura zaměřená na autory východní Evropy. Snahou organizátorů je zpřístupnit zájemcům literaturu orientovanou východoevropským směrem a umožnit tak autorům vytvořit základnu v Berlíně, která by napomohla sdílet nejen literaturu, ale také politické a kulturní postoje.

Témata, která se týkají zemí východní Evropy, budou prodiskutována v debatách a čteních; zúčastní se jich i dvě zástupkyně České republiky: Radka Denemarková a Petra Soukupová. Dále se na festivalu představí novinářka Barbora Procházková a Jan Jílek.

Do 25. září se zde představí kolem dvou set osmdesáti autorů z pětašedesáti zemí. Nenalezneme mezi nimi však původně pozvaného kontroverzního německého politika a bankéře Thila Sarrazina, autora bestselleru Deutschland schafft sich ab (Němeko se zlikviduje). Tomu organizátoři zrušili pozvánku krátce před zahájením festivalu, pravděpodobně z důvodu rasistických výroků, které adresoval muslimům.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festivalový Berlín 2010 dává prostor východní Evropě