Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Festival Zlínský Náraz se představil na Nové scéně se Strýčkem Váňou

Redakce

Redakce

26. 11. 2010

FOTO: Kateřina Králová jako Jelena ve strýčkovi VáňoviNa Nové scéně Národního divadla se představilo Městské divadlo Zlín. Ukázalo nám, že má v repertoáru i takovou klasiku, jako je hra Antona Pavloviče Čechova Strýček Váňa. Kdo přišel, nelitoval. Hra působila celistvě, měla myšlenku.

FOTO: Kateřina Králová jako Jelena ve strýčkovi Váňovi Zdroj: Městské divadlo Zlin
Kateřina Králová svádí strýčka Váňu Foto: Městské divadlo Zlín

Ve dnech 20. až 21. listopadu 2010 se v Praze konal festival Zlínský Náraz. Nejprve jsme mohli navštívit Divadlo Pod Palmovkou, kde zlínští hráli Armagedon na Grbu. Další den se vše přesunulo do Švandova divadla, kde byly k vidění Čučodejské pohádky. Závěrečné představení bylo ještě tentýž den večer. Městské divadlo Zlín se s námi rozloučilo na prknech Nové scény již zmiňovaným Strýčkem Váňou.

Hra je plná emocí

Atmosféra byla přátelská, po představení bylo nabízeno moravské víno a koláčky. Hlediště nebylo přeplněné, i přesto se herci snažili podat nejlepší výkony. Čechovova látka je plná emocí. Postavy postupně rozvíjí svůj charakter. Na jevišti se střídá křik s hrobovým tichem.

Především pak druhá polovina představení nám připraví vypjaté momenty. Co je u některých her plusem, může však ve větší míře uškodit. Občas by bylo lepší ubrat na projevu. Právě chvíle, kdy se střídají emoce, jsou trochu přehnané. Jinak ale není tomuto provedení co vytknout.

FOTO: Radoslav Šopík ve Strýčkovi Váňovi
Radoslav Šopík zaujal v Čechovově hře

Strýček Váňa je hra o lidech, o lásce. Na poklidný statek, kde zdánlivě všechno funguje, přijíždí profesor. Je to postava muže, který rád zdůrazňuje svoji důležitost. Prosazuje svou vůli. Obědvá se, kdy chce on, spí se, kdy on spí. Profesora ztvárňuje Dušan Sitek. Strýčka Váňu, muže, který se do té doby o statek staral, hraje Radoslav Šopík.

Po příjezdu profesora se jeho chování mění. Přestává pracovat a zamiluje se do profesorovy ženy. Tu hraje Kateřina Králová. Bojuje o ni však i další muž, doktor Astrov, který na statek čas od času přijíždí na návštěvu. Jak je vidět, profesorova žena Jelena má nevšední talent svádět muže.

Profesorovu dceru hraje Michaela Doležalová

Lidé na statku jsou vytrženi ze své každodennosti a mění se. Kdo však zůstává stejný, je dcera profesora Soňa. Hraje ji Michaela Doležalová a zvládá tuto postavu bravurně. Divák s ní soucítí a věří její bolesti a neopětované lásce.

FOTO: Dušan Sitek a Michaela Doleželová ve Strýčku Váňovi
Michaela Doleželová se ve hře trápila láskou

Jsou zde lidé se svými sny, ideály a láskou. Naděje jim zůstává, i když jim osud nepřeje. Je otázkou, zdali hlavní myšlenky hry osloví i moderního diváka. Rozhodně ale stojí za zamyšlení.

Hra působí jako celek

Režisér Martin Františkán se těžké Čechovovy hry ujímá zdatně. Postavy se před námi vyvíjí a mění. Každý herec má svou funkci v promyšleném celku. Scéna i efekty jsou velmi dobré. Krásně dokreslují prostředí. Práce s hudbou a se zvuky taktéž. Určitě stojí hra za zhlédnutí. Je to velmi kvalitně zpracovaná klasika.

Strýček Váňa

Městské divadlo Zlín

Režie: Martin Františkán

Hrají: Dušan Sitek, Kateřina Králová, Michaela Doležalová, Helena Čermáková, Radoslav Šopík, Luděk Randár, Zdeněk Julina, Jana Tomečková, Lukáš Rajča, Petr Lukáš

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Zlínský Náraz se představil na Nové scéně se Strýčkem Váňou