Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Festival v Cannes začíná již dnes. Dostal se na něj i Forman nebo Liška!

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

11. 5. 2011

Festival v Cannes je každoročně jednou z nejvýznamnějších filmových událostí. Pro nás je bohužel Francie trochu vzdálenou zemí, a tak našim filmovým fanouškům nezbývá, než si přiblížit tamější dění alespoň prostřednictvím následujících řádků.

FOTO: Robert de Niro

Niro převzal štafetu po Burtonovi a bude letos festivalu porotcovat, Zdroj: distributor filmu

Mezinárodní filmový festival ve francouzském Cannes se letos uskuteční od 11. do 22. května. A program 64. ročníku bude tradičně velmi bohatý. Jak řekl generální delegát festivalu Thierry Frémaux: „K vidění bude padesát filmů v oficiálním výběru, desítky hostů každý den, stovky promítání a tisíce filmových nadšenců.“

Dvacet filmů ze zmíněného oficiálního výběru bude letos také soutěžit o ocenění Zlatá palma. Mezi soutěžními snímky je například novinka Pedra Almodóvara, Melancholia Larse von Triera nebo Strom života s Bradem Pittem a Seanem Pennem. Ocenění bude předáno během závěrečného ceremoniálu 22. května. Vítěze vybere odborná porota, v jejímž čele stojí letos Robert De Niro.

Dalších jedenadvacet filmů z oficiální sekce patří do kategorie Jistý pohled. Do té jsou vybírány originální snímky se zajímavou estetickou stránkou, které jsou často díly spíše neznámých filmařů.

Mimo tyto dvě oblasti se ale samozřejmě bude promítat i spousta nesoutěžních filmů. Letos se fanoušci dočkají například nových Pirátů z Karibiku: Na vlnách podivna nebo režijního debutu The Beaver od Jodie Foster. Nebudou chybět ani krátkometrážní snímky či různá speciální promítání.

Celý festival bude otevřen novinkou Woodyho Allena Půlnoc v Paříži, na závěr byl vybrán francouzský snímek Milovaní. Díky němu se dočkají své chvilky slávy i Češi. Na filmu se totiž podíleli čeští filmoví producenti a vedle takové Catherine Deneuve si zahrál i Miloš Forman či Pavel Liška.

FOTO: Les Bien-Aimes

Miloš Forman na plátně uzavře filmové Cannes

Na programu je také předání čestné palmy režisérovi Bernardu Bertoluccimu nebo uspořádání speciálního večera na počest Jeana-Paula Belmonda.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival v Cannes začíná již dnes. Dostal se na něj i Forman nebo Liška!