Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Festival United Islands 2010 rozezní pražské ostrovy už tento týden. Vstup je opět zdarma

Martin Peška

Martin Peška

21. 6. 2010

FOTO: Festivalová atmosféra!Speciál!Od pátku 25. do soboty 26. června se v Praze uskuteční hudební svátek jménem United Islands of Prague, který se, jak už název napovídá, odehrává na pražských ostrovech. Akci bude ve čtvrtek 24. června předcházet takzvaná Klubová noc, na kterou je – stejně jako na celý festival – vstup zdarma.

FOTO: David Gaydečka, dramaturg festivalu

Navzdory hospodářské recesi se festivalu na ostrovech daří a neustále se pomalu rozšiřuje. „Myslím, že stačí postupné rozšiřování, tak jak tomu bylo v nedávné minulosti a je i letos, pár klubů navíc, o dvě scény více v hlavní den, v sobotu na ostrovech,“ uvedl v pondělí 21. června v online rozhovoru na Topzine.cz dramaturg United Islands of Prague David Gaydečka.

>>> Záznam celého online rozhovoru s dramaturgem United Islands of Prague si přečtěte zde <<<

První hudební ochutnávku by mělo v rámci festivalu nabídnout 23 pražských hudebních klubů ve čtvrtek. Návštěvníci se mohou těšit například kapelu na 100°C, Sunflower Caravan, Please the Trees a mnohé další. Kompletní program Klubové noci si můžete prohlédnout zde.

FOTO: Amparo Sanchéz

Zpěvačku Amparo Sánchez označil dramaturg United Islands of Prague za svou vysněnou hvězdu festivalu, Zdroj: rtve.es

Samotný open air festival začne v pátek odpoledne na Kampě, Mánesu a Střeleckém ostrově, kde dojde okolo 21. hodiny ke slavnostnímu zahájení a následnému vystoupení andaluské hvězdy Amparo Sánchez, která v České republice vystoupí vůbec poprvé. Zpěvačka zde představí svou sólovou desku Tucson-Habana, která slibuje intimnější a jemnější tvorbu oproti jejímu dřívějšímu působení ve španělské kapele Amparanoia.

Pořadatelé při sestavování programu spolupracují například s Clivem Johnsonem, bývalým manažerem Jamieho Culluma. „Jeho parketa je spíše jazz, a proto nás přesvědčil o tom, abychom dali prostor skupině Led Bib, která vyhrála loni se svým aktuálním albem cenu Mercury Prize Award. Je to poměrně náročná hudba, ale živelná. Věřím, že naživo nakonec diváky festivalu zaujme,“ napsal v online rozhovoru na Topzine.cz Gaydečka.

Mezi zahraniční hosty patří také Son Of Dave, což je sólový projekt Kanaďana Benjamina Darvilla, irská folk-world music kapela Kíla či francouzská formace NoJazz (recenzi na loňské album Zooland si můžete přečíst zde).

FOTO: Zpěvačka Tonya Graves

Hlas Tonyi Graves zazní na Střeleckém ostrově v pátek večer

Během dvou dnů by se mělo na pražských ostrovech vystřídat na 100 hudebních formací. Z tuzemských účinkujících vystoupí kupříkladu Tonya Graves, pražská partička Rara Avis (více o jejich hudbě si můžete přečíst v recenzi na album The Portrait zde), populární písničkář Xindl X nebo Natálie Kocábová, která společně se čtyřčlennou kapelou bude v rámci United Islands prezentovat svoji třetí desku. Již dříve uvedla, že je sama zvědavá, jaký budou mít nové skladby ohlas u diváků.

>>> Více o programu a vybraných účinkujících se dozvíte ve speciálu Topzine.cz k festivalu United Islands 2010 <<<

Mezi letošní novinku patří takzvaný Partner Pass, který není povinností. Návštěvníci se jeho zakoupením za 100 korun mohou stát partnery festivalu. Součástí Partner Passu je katalog interpretů, festivalový CD sampler, mapa areálu, přesný časový harmonogram a řada dalších bonusů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival United Islands 2010 rozezní pražské ostrovy už tento týden. Vstup je opět zdarma