Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Festival Sziget 2010: Muse, Kasabian, Gorillaz, Faithless a Ska-P uprostřed Budapešti

Marie Baladová

Marie Baladová

16. 5. 2010

Ve dnech 11. až 16. srpna se již po osmnácté otevřou brány maďarského festivalu Sziget v Budapešti. Jedna z největších evropských hudebních událostí letos přivítá takové hvězdy, jakými jsou Kasabian, Muse, Gorillaz Sound System, Faithless nebo Ska-P.

Sziget Main Stage, Zdroj: sziget.hu

Sziget (v překladu ostrov) vznikl v roce 1993 jako studentský event, kterého se účastnily pouze domácí kapely. Během devadesátých letech si zajistil přední místo mezi evropskými rockovými festivaly s návštěvností 250 tisíc fanoušků. Po roce 2000 se toto číslo vyhouplo až na úctyhodných 350 tisíc návštěvníků. Během své existence se mohli maďarští organizátoři pochlubit desítkami zvučných jmen, některými i opakovaně. Příkladem mohou být The Prodigy, Iggy Pop, Placebo, Rammstein, Green Day, Franz Ferdinand, The Killers, Chumbawamba, The Offspring, Lily Allen, Kaiser Chiefs, FatboySlim nebo třeba Slash a mnoho dalších.

Muse, Zdroj: sziget.hu

Line-up pro tento rok ještě není kompletní, ale už teď svoji účast potvrdili Kasabian a Muse (recenze desky zde), kteří zahrají i v České republice. Na svém letním turné se v Budapešti zastaví i Gorillaz Sound System, dále také Faithless (vysoupí i v Čechách, info zde), Ska-P, Billy Talent (reportáž z pražského koncertu zde), Danko Jones, Enter Shikari, Iron Maiden nebo 30 Seconds to Mars (reportáž z jejich koncertu v Praze čtěte zde). Z řad českých hudebníků se představí Čankišou.

Kasabian, Zdroj: sziget.hu

Sziget – místo, kde se nikdo nenudí

Festival se tradičně koná na ostrově Óbudai, který má tu výhodu, že leží uprostřed Dunaje a umožňuje tak, aby se akce mohla konat přímo v maďarské metropoli. Dalším faktem, který Sziget odlišuje od ostatních, jemu podobných festivalů, je doba konání – a to celých sedm dní. Díky tomu se do jednoho ročníku vejde spousta zvučných jmen. Je potom již na každém, jak dlouho zůstane ve festivalovém dění.

Kaiser Chiefs - Sziget 2008, Zdroj: sziget.hu

Nudit se ale nikdo zaručeně nebude. Kromě Main Stage budou v plném proudu i Rock Stage, World Music Stage, WAN2 Stage, Burn Party Arena a mnoho dalších menších tematických a žánrových scén. Na svoji hudební chuť si tedy přijde opravdu každý. Mimo to bude v areálu připravena i divadelní scéna, různé výstavy, muzeum pod širým nebem, kabaret nebo třeba loutkové divadlo. Prezentovat se ve svých stáncích bude přes sto neziskových a dobrovolných organizací. Pro sportovní nadšence byly v minulých letech otevřeny turnaje ve volejbalu a fotbalu, bazén nebo lanové centrum. Na své si přijdou i děti, o jejichž zábavu bude také bohatě postaráno.

Sziget Festival je event, který sbližuje nejen různé národnosti, ale i věkové kategorie. Jeho přívětivá a pohodová atmosféra je nezaměnitelná a každý si z ostrova Óbudai kromě vynikajících hudebních zážitků odveze i dobrou náladu a pocit příjemně strávených dní.

Jednodenní lístek je k dostání v předprodeji za 45 euro, celotýdenní se stanováním za 200 euro, bez stanování za 170 eur, na adrese: http://www.sziget.hu/festival_english/ticket/ticket_price

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Sziget 2010: Muse, Kasabian, Gorillaz, Faithless a Ska-P uprostřed Budapešti