Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Festival spisovatelů Praha 2011. Světoví literáti vědí, že Někdo to rád horké

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

4. 3. 2011

Festival spisovatelů Praha jednoznačně patří k nejvýraznějším literárním událostem v České republice, podobných projektů se navíc příliš neodehrává ani v sousedních zemích. Letos se koná už po jednadvacáté a opět se na něj chystá řada světových literátů.

FOTO: Derek Walcott a Michiel van Kempen

Nobelista Derek Walcott (vlevo) se taktéž chystá do Prahy Zdroj: wikipedia.org Autor: Usha Marhé

Festival spisovatelů Praha se koná každoročně už od počátku devadesátých let, letošní ročník tak zahajuje třetí dekádu jeho existence. Za tu dobu do Prahy organizátoři festivalu přivedli celou řadu literárních osobností světového významu. Nebyla to přitom pouze zahraniční jména, ale i výrazné osobnosti české kultury, mezi nimiž nechyběl Josef Škvorecký, Ivan Klíma nebo nedávno zesnulý Arnošt Lustig. Na slavná jména se návštěvníci mohou těšit i letos.

Festival spisovatelů Praha

Jednadvacátý ročník festivalu se tematicky ponese v duchu názvu slavného černobílého snímku Někdo to rád horké. Na Novou scénu Národního divadla přijede v období od 16. do 20. dubna diskutovat a číst své práce více než desítka autorů z celého světa. Největší pozornost na sebe strhává zejména účast karibského básníka a držitele Nobelovy ceny Dereka Walcotta, který nedávno obdržel prestižní literární Cenu T. S. Eliota, taktéž zbývající hosté však dlouhodobě prokazují svou kvalitu. Do České republiky se chystá kupříkladu turecký prozaik Nedim Gürsel, americký spisovatel Junot Díaz či irácký básník žijící v Londýně Saadi Yousef. Z českých autorů se na festivalu představí prozaička Petra Hůlová a básníci Sylva Fischerová a Tomáš Kafka.

Kromě již zveřejněných autorů se taktéž napjatě čeká na jméno slibované výrazné osobnosti americké literární tvorby, kterou by měl prezident festivalu Michael March představit v nejbližších dnech. Současně bude v rámci online tiskové konference zveřejněn i program letošní jednadvacáté přehlídky. V polovině dubna se tak případní návštěvníci festivalu budou moci přesvědčit, že nejen Marilyn Monroe ví, že někdo to rád horké.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival spisovatelů Praha 2011. Světoví literáti vědí, že Někdo to rád horké