Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Festival spisovatelů Praha 2011 přináší několik novinek. Studenti mají vstup na diskuse zdarma

Eva Marková

Eva Marková

8. 3. 2011

FOTO: Kniha!Aktuálně! Ve dnech 16. – 20. dubna bude v Praze neobvyklá koncentrace významných zahraničních spisovatelů. Kdo přijede, jaké je téma Festivalu spisovatelů Praha a jaké novinky letos jeho tvůrci přichystali? Nejen o tom mluvil ředitel Festivalu Praha Michael March na tiskové konferenci, která proběhla 8. března on-line.

FOTO: Junot Díaz

Junot Díaz má rád chvíle strávené četbou a psaním, Foto: Michael March, PWF 2011

Na již 21. Festival spisovatelů Praha se letos opět sjede plejáda spisovatelů světového jména, mezi nimi i nositel Nobelovy ceny za literaturu Derek Walcott nebo laureát Pullitzerovy ceny Junot Díaz. Téma letošního festivalu, Někdo to rád horké, má poukazovat mimo jiné na současnou krizi intelektu.

Festival spisovatelů Praha

Titulní citát Festivalu pochází od Samuela Becketta a říká: „Ze špatných cest si zvol tu nejpohodlnější.“ Jakým směrem se pak ale bude ubírat duchovní rozvoj člověka?, ptal se jeden z účastníků on-line tiskové konference. „Po nesprávné cestě se pohybujeme už nějakou dobu,“ myslí si March a dodává, že „pravda je vždy skrytá. A my musíme stále srovnávat své zkušenosti a vědomosti, abychom měli odvahu ji objevovat.“

Novinky z Festivalu spisovatelů Praha

Právě on-line přenosy jsou jednou z letošních novinek Festivalu. Živě budou přenášeny nejen diskuse, ale i autorská čtení a další pořady z bohatého programu pražského setkání literátů.

Zatímco v předchozích letech se spisovatelé v Praze sjížděli do Prahy během června, tentokrát se tu setkají v dubnu. Vedení Festivalu tak chce vyjít vstříc studentům, kteří mívají v červnu hlavu plnou zkoušek a studijních povinností, nikoli však autorských čtení. „Jedeme v tom spolu,“ uvedl na adresu studentů Michael March a dodal, že vstup na všechny diskuse bude (letos poprvé!) pro studenty a seniory zdarma.

„Přítomnost všech autorů je pro všechny příchozí důležitá a naopak, ale Saadi Yousef je nepopsatelný, opravdu důležitý básník,“ sdělil March. Irácký básník, který žije v Londýně a do Prahy se přijíždí podělit mimo jiné o své zkušenosti, které získal jako autor vyskytující se na Kypru, v Iráku či Londýně. Podle Marche přijíždí Yousef do Prahy v jedinečném období: v současné době jsme totiž svědky zásadních politických změn ve světě. Důležité je také to, že Yousef vystoupí v rádiu Svobodná Evropa, které bude vysílat do Iráku.

Někdo to rád horké

Dalším horkým tématem Festivalu, které se dotýká především obyvatel České republiky, je zamýšlené zvýšení sazby DPH na knihy. To označil March během tiskové konference za ignoranci a útok na vzdělání, intelekt, a tedy i naši budoucnost. „Musíme poznat, co je nebezpečné a co nevinné,“ říkal ředitel Festivalu, „ protože teprve mysl, která zpracovává to, co vidí oko, umí dát světu řád.“

Celý Festival začne 16. dubna autogramiádou v kavárně Starbucks a následným autorským čtením v Galerii Louvre, na zahajovací Gala večer se můžete těšit 17. dubna. Během něj bude mimo jiné udělena Cena Spirose Vergose, která se uděluje za svobodu projevu. Další tři dny pak bude Prahu plná autorských čtení a diskusí.

Festivalu se mimo zahraničních autorů zúčastní také čtyři česky píšící literáti, mezi nimi třeba Vladimír Páral anebo Sylva Fischerová. Jedním z lákadel festivalu jsou spisovatel Don DeLillo, hudebník Zülfü Livaneli anebo Nedim Gürsel. Více informací najdete v programu na stránkách Festivalu spisovatelů Praha, anebo na Topzine.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival spisovatelů Praha 2011 přináší několik novinek. Studenti mají vstup na diskuse zdarma