Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Festival Porta 2010 startuje v červnu

Redakce

Redakce

5. 5. 2010

!Vstupenky!Muzikanti, milovníci folku, country a trampských písní, nepropásněte svoji šanci! Takto zní úryvek tiskové zprávy k propagaci 43. ročníku legendárního folk a country soutěžního festivalu, který během své letité historie neustále objevuje nové talenty nejen těchto žánrů, ale dává prostor i mladým nadějným písničkářům.

Wabi Daněk, Foto: archiv Porty

… Ještě je čas

Do půlky května se mohou zájemci stále přihlašovat do oblastních kol této soutěže (viz stránky festivalu).

>>> Koupit vstupenky od 250 korun zde <<<

Soutěž je základem Porty

Celkem čtrnáct vítězů postupuje do národního finále v Řevnicích spolu se dvěma vítezi řevnického semifinále, do kterého postoupí další soutěžící dle daného postupového klíče. Semifinále a České národní finále proběhne v pátek a v sobotu 25. a 26. června 2010. Dalším pokračováním je Mezinárodní finále Porty v Ústí. Poslední akcí Porty jsou Ozvěny, které se letos uskuteční na několika místech ČR.

Robert Křesťan, Foto: archiv Porty

Něco málo z historie Porty

S myšlenkou založit festival country a trampským písní přišel v roce 1966 Jiří Šosvald řečený Westernový dědek. První Porta se uskutečnila v letním kině v Ústí nad Labem v létě roku 1967. O rok později už měla své příznivce a festival se postupně rozrůstal. Roku 1970 vyhrála Portu holandská kapela Smokey Mountain Rangers. V roce 1971 byla v Ústí porta zakázána a pořadatelem se stal Socialistický svaz mládeže. V letech 1988 až 1989 měla Porta 30 tisíc návštěvníků a stále se stěhovala. V roce 1991 nastalo dělení festivalu; hrálo se částečně v Ústí, Plzni a Jihlavě. V roce 2008 se Porta usídlila v Řevnicích. Od roku 2008 probíhá finále v Řevnicích a mezinárodní finále v Ústí nad Labem.

Muzikanti na Portě

Mezi známá jména, která se na Portě objevila, patří například Greenhorns, Spirituál Kvintet, Wabi Daněk, Pacifik, Brontosauři, Pavel Bobek nebo Karel Plíhal….

V roce 2008 na Portě zazářil a vyhrál muzikant pod pseudonymem Xindl X a svou skladbou Dysgrafik zaujal širokou veřejnost včetně rádií.

Na co se těšit letos?

Jako každý rok se při finále v Řevnicích 25. až 27. června kromě soutěžících představí známí i méně známí umělci. Letos vystoupí například loňský vítěz Zdeněk Hamřík, kapely Vlak na Dobříš, Spirituál Kvintet nebo zpěváci Tomáš Linka, Karel Plíhal a Robert Křesťan. Vstupenky si můžete koupit online zde.

Mezinárodní finále proběhne ve dnech 22. až 24. července a kromě absolutního vítěze Porty 2010 se jako hosté představí například Pepa Fousek nebo kapela Pacifik.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Porta 2010 startuje v červnu