Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Festival polských filmů se uskuteční 2.–4.10. 2009

udalost-82-2V kině Aero proběhne v období 2. – 4.10. 2009 festival Polský film proti totalitě, který připomíná 20. výročí pádu Berlínské zdi a kolaps totalitních režimů s tím spojený.

Zdroj: www.polskyinstitut.cz

Zdroj: www.polskyinstitut.cz

Ve spolupráci s Městskou částí Praha 3 a s podporou Ústavu pro studium totalitních režimů a Polského institutu se bude konat filmový festival Polský film proti totalitě. Ke zhlédnutí bude celkem sedm filmů polských autorů (Andrzeje Wajdy, Krzysztofa Kieslowského, Agnieszky Holland, Wojciecha Marczewského, Piotra Szulkina a Ryszarda Bugajského) s názvy Náhoda, Člověk ze železa, Člověk z mramoru, Výslech, Válka světů – příští století, Trauma a Osamocená žena. Díla jsou povětšinou z roku 1981, kdy bylo v Polsku zakázáno hnutí Solidarita.

Tento rok byl pro Polsko velmi zlomový, protože došlo k utlumení cenzury. Filmy této doby si samozřejmě nebraly před režimem servítky, a tak se teď konečně mohly dostat na povrch. K tomu ale došlo až na počátku 90. let, kdy se ale tyto projekty (zvlášť v ČR) netěšily moc velké pozornosti. Přesně proto je chtějí pořadatelé festivalu nyní připomenout.

Festival bude oficiálně zahájen v pátek ve 20:30 přednáškou před filmem Člověk ze železa.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival polských filmů se uskuteční 2.–4.10. 2009