Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Festival otrlého diváka zahájil film s Nicole Kidman a Miou Wasikowskou

Festival  otrlého divákaV úterý 5. března započal 9. ročník legendárního Festivalu otrlého diváka v pražském kině Aero. Bude trvat až do neděle 10. března a milovníci tak trochu jiných filmů se mohou těšit hned na šestnáct snímků.

otrlec2013plakat_a1

Festival otrlého diváka se letos koná od 5. do 10. března. Zdroj: otrlydivak.cz

Festival byl zahájen japonským filmem Pekelný svazovač: Technika jeřábové bondáže z roku 1968. Po tomto více než nevšedním diváckém zážitku se však diváci museli obrnit novou sadou nervů, protože přišla premiéra snímku Stokerovi režiséra Chan-wook Parka.

Stokerovi

Ve film Stokerovi v roli matky zazáří oscarová herečka Nicole Kidman společně s další nositelkou ceny Akademie Miou Wasikowskou. V roli tajemného přítele se objeví Matthew Goode, známý také z filmu Woodyho Allena Match Point – Hra osudu.

Dle slov dramaturga festivalu Antonína Tesaře je film specifický hlavně svou ponurou náladou plnou napětí. Atmosféru filmu pak dotváří výborné herecké výkony všech zúčastněných. Česká premiéra se konala jen pět dnů po světové premiéře v Hong Kongu.

Vznik znělky

Ústředním tématem letošního ročníku se stal venkov. Podobně znělo i zadání pro Šimona Šafránka, autora znělky. „Zadání na znělku znělo: Venkov. Symbolizují mi ho zvířata a živočišnost. To jsme pak chtěli nabourávat industriálními zvuky.“

video
play-sharp-fill

„Uvažovali jsme o nejrůznějších lokacích, statcích a stájích, ale když se Johana Švarcová zmínila, že o víkendu pojede na myslivecký ples, nebylo už o čem diskutovat,“ komentuje Šimon Šafránek vznik znělky.

Na co se těšit?

Kromě žánrů, které se na festivalu objevují tradičně (thriller, horor, erotický film), se diváci mohou letos těšit na novinku. Objeví se i několik animovaných filmů. Jmenovitě Rajcovní klinika, Dívka s kaméliemi a Ukolébavka, po které se nevzbudíš. Specialitou festivalu budou taktéž simultánní překlady snímků. Některé z nich budou probíhat i týmově.

Probíhat budou také interaktivní projekce, kdy se děj filmu zčásti přesouvá také do kinosálu. Pro tento druh promítání jsou naplánovány dva snímky: Noc drůbežích mrtvol z roku 2006 a starší film Démoni režiséra Lamberta Bavy.

Mimopražští diváci budou mít možnost festival navštívit v následujících dnech, nejprve v brněnském kině Art od 15. do 16. března a poté v Uherském Hradišti v kině Hvězda.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival otrlého diváka zahájil film s Nicole Kidman a Miou Wasikowskou