Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Festival nového cirkusu Fun Fatale: Ženy předvedou i akrobacii na tyči

Anna Kottová

Anna Kottová

21. 2. 2013

Mezinárodní festival nového cirkusu Fun Fatale opět ovládnou ženy. Druhý ročník proběhne od 28. února do 3. března v pražském Klubu Mlejn. Zástupkyně něžného pohlaví budou létat vzduchem, houpat se na šále nebo viset na kruzích i hrazdě.

Stejně jako Letní Letná, ale v jiném ročním období nabízí festival Fun Fatale dávku nového cirkusu. Na rozdíl od velkého letního festivalu jde o menší soubory a komornější inscenace. Na festivalu Fun Fatale opět vystoupí pouze ženy a představí se jak domácí, tak zahraniční akrobatky. „Určitě to není míněno feministicky, ale spíš jako podpora umění vytvářeného ženami, podpora žen v umělecké tvorbě,“ vysvětlila Eliška Brtnická, jedna z akrobatek Cirkusu Mlejn.

Nový cirkus
Moderní umělecký žánr propojuje náročné fyzické prvky cirkusu s nelehkými psychickými prvky divadla. Součástí je jak akrobacie všeho druhu (na šálách, na hrazdě, na tyči, na lanech, …), tak kostýmy. Snaží se všechny prvky spojit jednotnou linkou, ať už dějovou, filosofickou nebo audiovizuální. Mezi nejznámější české zástupce patři Cirk La Putyka.

Klub Mlejn v pražských Stodůlkách, kde se festival koná, je domovem souboru Cirkus Mlejn, který mezinárodní festival nového cirkusu pořádá. Fun Fatale začne 28. února a potrvá do 3. března. „Fun Fatale můžeme považovat za parafrázi slovního spojení Femme Fatale, tedy osudová žena, která ohromuje a svádí muže. Festival nového cirkusu chce také ohromit a svést, ale nejen muže,“ řekla Dagmar Roubalová, produkční festivalu.

Co je na programu?

Jana Korb přijede z Německa a se svými spolupracovnicemi předvede inscenaci Vintage! Women! Varieté! Hodinová inscenace zprostředkuje cestu časem do dob prvních slavných akrobatek. Dánská pozemní akrobatka Moa Prescott diváky ve dvacetiminutové inscenaci Zenith am/ fm zavede na výlet do lidského ega. Hranice mezi vnitřní a vnější realitou rozpouští a člověk si může dělat, co chce.

Duo italských akrobatek UnA ViA Company představí inscenaci Leave it!, která je symbolickým a alegorickým zobrazením mýtu. Tvůrkyně se inspirovaly starověkým příběhem o Lilith, první ženě, kterou stvořil Bůh ve stejné době, jako stvořil Adama. Došlo však ke sporu a Lilith byla vyhnána z Edenu, aby se stala démonem.

Některé fotky jsou pouze ilustrační

Dvojice akrobatek Pepper-Choc Duo se pokusí naplnit festival energií. Ve čtyřicetiminutové Energy in Harmony se pokusí najít pohodu a štěstí. Český soubor TeTy si přichystal na festival Fun Fatale premiérovou inscenaci Bedřich. Ta vypráví příběh dvou dívek, které se zamilují do jednoho muže.

V sobotu večer čeká diváky specialita letošního festivalu. Světla reflektorů se zaměří na deset samostatných čísel profesionálních akrobatek. Britské trio Mimbre připravilo ukázku z vystoupení Until now, které stojí především na rovnováze a přemetech na zemi. Chorvatská akrobatka Lucie N’Duhirahe zase ukáže akrobacii na tyči.

Na vlastní kůži

Na návštěvníky čekají tři workshopy. První z nich se zaměří na prověšené lano, druhý workshop představí možnosti skákání přes švihadlo a poslední je věnován párové akrobacii.

Mezinárodní festival nového cirkusu Fun Fatale
Kdy: 28. února – 3. března
Kde: Klub Mlejn (Kovářova 1615, Praha 5)
Vstupné: 40–300 Kč dle představení
Permanentka: 600 Kč
Workshopy: 300/1000/1200 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival nového cirkusu Fun Fatale: Ženy předvedou i akrobacii na tyči