Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Festival nezávislého filmu Sundance láká na hvězdy i na lyžování

Redakce

Redakce

4. 12. 2010

Americké Park City bude hostit od 20. do 30. ledna i premiéry nezávislých počinů hollywoodských prominentů, jako je Katie Holmes, Al Pacino, Kevin Spacey, Pierce Brosnan nebo Tobey Maguire. V soutěži se objeví na 125 filmů, z toho celkem 64 celovečerních, dramatických i dokumentárních.

John Goodman ve filmu Red State, Zdroj: distributor filmu

Festival v zimním středisku státu Utah znamená především návrat režiséra Kevina Smithe (Dogma, Jay a mlčenlivý Bob vrací úder), jehož kariéra odstartovala v roce 1994 právě na Sundance. Krátce po zdejším uvedení zakoupila jeho nízkoropočtový debut Clerks. (Mladí muži za pultem) distribuční společnost. Smith bude hledat distributora i pro svou nejnovější premiéru Red State, hororovou pohádku, umístěnou mezi středoamerické fundamentalisty s Johnem Goodmanem (Big Lebowski) a Melissou Leo (21 gramů).

Asi nejvytíženější herečkou bude během festivalu Američanka Elizabeth Banks, známá také ze Smithova snímku Zack a Miri točí porno. Po boku Laury Linney a Tobeyho Maguirea si zahrála v komedii The Details z dílny filmaře a scenáristy Jacoba Barona Estese. Děj se točí kolem mývalů, dárcovství orgánů a vražedné lukostřelby.

Jay a mlčenlivý Bob vrací úder, režie Kevin Smith (2001)

Banks se také objeví i v soutěžním My Idiot Brother režiséra Jesseho Peretze, společně s Paulem Ruddem (40 let panic), Emily Deschanel (500 dní se Summer) a Emily Mortimer (Prokletý ostrov). Hlavní hrdina komedie Ned se po odpykání trestu za prodej marihuany nastěhuje ke svým třem sestrám a jeho snaha uspořádat si život ostře narazí na dosavadní styl celé rodiny.

Organizátoři tento rok zařadili i zvláštní premiérovou kategorii pro dokumenty. V ní bude soutěžit i nový snímek Morgana Spurlocka, režiséra vítězného filmu Sundance 2004 Supersize Me.

Sundance je přehlídkou toho nejlepšího z nezávislého filmu a zároveň největším festivalem tohoto druhu ve Spojených státech. Obvyklým festivalovým mýtem je, že ho založil Robert Redford, zřejmě proto že nese jméno jeho nejslavnější filmové role (Butch Cassidy a Sundance Kid). Redford žije v Utahu už od 60. let, na organizaci se od začátku podílel a Institut Sundance, kterému předsedá, je z velké části odpovědný za popularitu zdejšího filmového svátku.

Na počátku stáli místní absolventi filmové školy, kteří se rozhodli uspořádat retrospektivu amerického filmu, spojenou s relevantními panelovými diskusemi filmařů a kritiků, umožnit prezentaci filmům mimo studiový systém, a v neposlední řadě přilákat do Utahu filmaře i turisty.

Od třetího ročníku se Sundace navíc koná místo v letních měsíců už v lednu. Je tak zřejmě jediným filmovým festivalem na světě, který probíhá v lyžařském středisku během zimní sezóny. S tímto nápadem přišel prý na půl v žertu režisér Sydney Pollack, který předpokládal, že lidé z Hollywoodu se budou moci přetrhnout, jen aby se ho mohli zúčastnit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival nezávislého filmu Sundance láká na hvězdy i na lyžování